چگونه لوسترهای خانه را تمیز کنیم؟

سبک زندگی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

تمیز کردن لوسترها، برای اغلب افراد کار نسبتا سختی بوده و به همین دلیل این کار را به تعویق انداخته و یا از انجام آن خودداری می‌کنند. شاید یکی از دلایل آن، قرارگیری لوسترها در ارتفاعات بالا است. اما باید بدانید که اگر لوسترها را در مدت زمان طولانی تمیز نکنید، کدر شده و زیبایی خود را از دست می‌دهند. در نتیجه تمیز کردن لوسترها را نیز باید در لیست کارهای خانه تکانی خود قرار دهید. اگر شما نیز قصد تمیز کردن لوسترهای خانه خود را دارید، با هایپر همراه باشید تا با روش های نظافت لوستر آشنا شوید.

بیشتر بدانید: راهکارهای طلایی برای نظافت مبل های پارچه ای

نکات کلی در تمیز کردن لوستر

نکات کلی در گردگیری لوستر

 • مهم ترین تکته در تمیز کردن لوستر این است که هر از گاهی با استفاده از یک گردگیر مناسب، گرد و غبار روی لوستر را پاک کنید. بعلاوه سالی یکبار بطور اساسی آن را تمیز کنید تا همیشه درخشان و براق بماند.
 • محل نصب لوستر، در روند تمیز کاری آن موثر است. بعنوان مثال لوسترهای موجود در آشپزخانه یا بخش ورودی ساختمان، بیشتر در معرض آلودگی و کثیفی قرار گرفته و نیاز به تمیزکاری بیشتری دارند.
 • هر زمان که قصد گردگیری لوستر را داشتید، از یک گردگیر یا دستمال نرم استفاده کنید تا آسیبی به آن وارد نشود.

اقدامات مهم پیش از تمیز کردن لوستر

 • اولین نکته در نظافت لوسترها، قطع کردن برق ساختمان است زیرا احتمال برق گرفتگی وجود دارد. اگر شرایط انجام این کار را ندارید، چراغ‌ها را خاموش کرده و مدتی صبر کنید تا لامپ ها خنک شوند.
 • قبل از تمیز کردن، یک پارچه روی زمین در بخش زیر لوستر قرار دهید تا گرد و خاک و کثیفی ها بر روی فرش شما نریزد.
 • در صورت امکان بهتر است که لوستر را بطور کامل از سقف جدا کنید تا فرایند تمیز کردن آن راحت تر انجام شود.
 • به هیچ وجه از مواد شویند قوی مانند وایتکس، سفیدکننده و پودر ماشین لباسشویی برای تمیز کردن انواع لوسترها استفاده نکنید. زیرا در مدت زمان طولانی، لوسترها درخشندگی خود را از دست می‌دهند.

نکات کلی در تمیز کردن لوستر

انواع لوسترها

لوستر کریستال در بین افراد از محبوبیت بالایی برخوردار است اما جنس های دیگری نیز وجود دارد که هر کدام زیبایی منحصر به فردی به دکوراسیون داخلی می‌بخشد. از جنس های دیگر لوستر می‌توان به لوسترهای چوبی، برنزی، فلزی، شیشه‌ای، پلاستیکی، آلومینیومی و طلایی اشاره کرد که نظافت هر کدام متفاوت است. در ادامه روش تمیز کردن آنان را ذکر خواهیم کرد.

نحوه تمیز کردن لوستر برنجی

 1. در اولین مرحله با یک پارچه تمیز و خشک، گرد و خاک روی آن را بگیرید.
 2. در یک سطل، مقدار کمی مایع ظرفشویی را با آب گرم مخلوط کنید. سپس تمام بخش های لوستر را با یک دستمال آغشته به این ماده تمیز کرده و با دستمالی دیگر، آن را خشک کنید.
 3. در صورت ایجاد لکه، برای رفع آن باید به جنس لوستر توجه کنید. در صورتی که لوستر برنج با روکش فولادی بود، باید با سیم ظرف‌شویی آن لکه را از بین ببرید و زنگ‌زدگی آن را با رنگ یا آب‌کاری رفع کنید.
 4. اگر جنس لوسترتان از برنج جامد باشد، باید از اسپری یا پاک‌کننده موجود در فروشگاه‌ها استفاده نمایید.

نحوه تمیز کردن لوستر برنجی

نحوه تمیز کردن لوستر برنزی

برای تمیز کردن لوستر برنزی می‌توانید از دو ماده لیمو ترش و یا الکل استفاده کنید.

تمیز کردن لوستر برنزی با لیموترش

آب لیموترش را گرفته و در یک لیوان بریزید. یک مسواک برداشته و به آب لیمو آغشته کنید. سپس تمامی بخش های آن را با مسواک تمیز کرده و بشویید. پس از آن لوستر را با دستمالی تمیز خشک کنید.

تمیز کردن لوستر برنزی با الکل

مخلوط الکل، آب و صابون از گزینه های دیگر برای تمیزی لوستر برنزی است. به این منظور یک قاشق الکل را با مقدار زیادی آب و صابون مخلوط کرده و لوستر را با این مخلوط بشویید. سپس آن را خشک کنید.

نحوه تمیز کردن لوستر چوبی

نحوه تمیز کردن لوستر چوبی

یک پارچه یا دستمال میکرو فیبر خشک برای تمیز کردن لوسترهای چوبی کافیست. در صورتی که لوستر شما حباب دار بود، می‌توانید حباب ها را جدا کرده و با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن لوستر طلایی

محلول الکل و آب گزینه مناسبی برای تمیز کردن لوسترهای طلایی است. به این منظور محلول مورد نظر را در دستمالی تمیز اسپری کرده و تمامی بخش های لوستر را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن لوستر کریستال

 1. برای تمیز کردن لوسترهای کریستال، لامپ ها را باز کرده و سرپیچ ها را با دستمال مرطوب تمیز کنید. ضمنا مایع پاک کننده را بطور مستقیم روی آن اسپری نکنید زیرا ممکن است به آن آسیب جدی وارد کند.
 2. پاک کننده را روی کریستال ها اسپری کرده و چند دقیقه منتظر بمانید تا مایع از روی کریستال بچکد. سپس با دستمال مناسب، آن را تمیز کنید.
 3. پس از چند دقیقه لامپ‌ها را ببندید و برق را وصل و لوستر را روشن کنید. اگر کارتان را به خوبی انجام داده باشید لوستر شما باید درخشش چشمگیری داشته باشد.

نحوه تمیز کردن لوستر کریستال

نحوه تمیز کردن لوستر کریستال به روش باز کردن قطعات

باز کردن تمامی قطعات لوستر، یکی از کامل ترین روش ها برای تمیز کردن لوستر است. در این روش باید نهایت دقت را داشته باشید و نحوه اتصال اجزا را فراموش نکنید. به این منظور می‌توانید قبل از باز کردن قطعات، از آنها عکس و فیلم بگیرید.

سخن پایانی

در این مطلب از بلاگ فروشگاه هایپرفامیلی، به شرح روش های اصولی و مناسب برای تمیز کردن لوسترها پرداختیم. با استفاده از این روش ها، لوسترهای درخشان و براقی تحویل بگیرید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری