با نخوردن آب کافی، به این بیماری ها دچار خواهید شد

سلامتی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز، یکی از کارهایی است که حتما باید به آن توجه کنید. در غیر اینصورت با مشکلاتی مانند افزایش وزن، کاهش انرژی، تمرکز ناکافی، افزایش احساس گرسنگی، ایجاد مشکلات پوستی، سخت شدن ورزش، نارسایی کلیه و مثانه، افزایش بروز مشکلات گوارشی و سردرد همراه شوید.

آیا در طول روز به اندازه کافی آب می‌نوشید؟ با عوارض نخوردن آب کافی آشنایی دارید؟ آیا می‌دانستید که در صورت کمبود شدید آب در بدن به بیماری های مختلف دچار می‌شوید؟ اغلب ما پاسخ این سوال ها را دانسته و از عوارض نخوردن آب باخبریم. اما عمل کردن به آن و نوشیدن به اندازه در طول روز برای افراد کمی سخت بوده و در بین راه جا می‌زنند. حال اگر می‌خواهید با عوارض آب نخوردن و راه حل های حل این عادت بد، آشنا شوید، تا انتهای این مطلب با هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: عوارض خطرناک شب بیداری برای بدن انسان

در صورت نخوردن آب، چه مشکلاتی برای انسان پیش می‌آید؟

نخوردن آب چه عوارضی دارد؟

افزایش وزن

شاید برای شما غیرقابل باور باشد اما در صورتی که به اندازه کافی آب در بدن شما وجود نداشته باشد، ممکن است به افزایش وزن دچار شوید. به دنبال افزایش وزن نیز بیماری های دیگر به سراغتان خواهد آمد.

کاهش انرژی

مصرف به اندازه آب، موجب هیدراته شدن بدن و افزایش سطح انرژی خواهد شد. در صورتی که میزان آن در بدن کاهش یابد، به بی حالی و خواب آلودگی دچار خواهید شد.

تمرکز ناکافی

تمرکز ناکافی

توانایی‌ها و عملکرد‌های مغز تا حد زیادی به میزان آب در بدن بستگی دارد. حال یکی از وظایف مغز، ایجاد تمرکز کافی در فرد است. در صورتی که آب موجود در بدن شما کم باشد، مغز، وظیفه خود را درست انجام نداده و موجب کاهش تمرکز و توجه خواهد شد.

افزایش احساس گرسنگی

طبق تحقیقات انجام شده، گرسنگی با کم آبی بدن در ارتباط است. در نتیجه برای رفع حس گرسنگی، به اندازه کافی آب بنوشید.

ایجاد مشکلات پوستی

اگر به پوست خود اهمیت می‌دهید، به میزان کافی آب بنوشید. در واقع زمانی که به اندازه لازم آب ننوشید، کلاژن موجود در پوست، ترک خورده و خطوط و چین و چروک روی پوست، افزایش خواهد یافت. از طرفی احتمال بروز اگزما، آکنه، ترک و خشکی پوست لب و گودی زیر چشم نیز افزایش می‌یابد.

سخت شدن ورزش

سخت شدن ورزش

در صورتی که بدن شما آب کافی نداشته باشد، در تبدیل کربوهیدرات به انرژی با مشکل مواجه شده و ورزش کردن برای شما سخت خواهد شد. بعلاوه در صورت کم آبی، چربی های موجود در بدن شما تجزیه نمی‌شوند.

نارسایی کلیه و مثانه

از عوارض نخوردن آب، نارسایی کلیه و بروز سنگ کلیه است. اگر نمی‌خواهید این مشکل دردسرساز برای شما بوجود آید، آب بدنتان را تامین کنید. بعلاوه کمبود آب، موجب تیره شدن ادرار نیز خواهد شد که این عارضه در نتیجه بروز مشکل در کلیه ها و مثانه است.

افزایش بروز مشکلات گوارشی

با کمبود آب و مواد معدنی در بدن، هضم غذا سخت شده و مشکلات گوارشی مانند گاستریت، زخم معده و ریفلاکس اسید بوجود خواهد آمد.

سردرد

سردرد

مسلما همه شما حداقل برای یکبار هم که شده، به سردرد دچار شده اید، بروز این مشکل، دلایل مختلفی دارد اما یکی از دلایل شایع آن کمبود آب در بدن است. فقط کافیست زمانی که به سردرد دچار شدید، به میزان کافی آب بنوشید تا این مشکل را حل کنید.

آیا نوشیدن آب حلال همه مشکلات است؟

با این تفاسیر، برخی افراد عقیده دارند که مصرف آب به تنهایی حلال مشکلات است. اما اینگونه نیست. شما علاوه بر آب، با مصرف میوه و سبزیجات، غذاهای آبکی، چای، انواع نوشیدنی و حتی بستنی، می‌توانید آب مورد نیاز بدنتان را تامین کنید. در نتیجه تامین آب بدن تنها ملزم به نوشیدن آب نیست.

میزان آب مورد نیاز بدن در طول روز

نیاز شما به آب به عوامل مختلفی مانند سلامتی شما، میران فعالیت و محل زندگی بستگی دارد. بدن انسان هر روز به دلایل مختلف مانند تنفس، تعریق، ادرار و مدفوع، میزان زیادی آب را از دست خواهد داد. در نتیجه برای جبران این میزان آب از دست رفته و عملکرد صحیح بدن، به مصرف آب، انواع نوشیدنی های سالم، میوه و سبزیجات و غذاهای آبکی بپردازید.

میزان آب مورد نیاز بدن در طول روز

۸ لیوان آب در روز

مسلما این جمله را بارها شنیده اید: روزی هشت لیوان آب بنوشید. این توصیه درست بوده و برای بدن هر زن و مرد بالغی جواب می‌دهد. البته ممکن است بدن برخی افراد به میزان آبی کمتر از 8 لیوان و یا حتی بیشتر نیاز داشته باشد. این موضوع بستگی به شرایط فرد خواهد داشت.

اگر نوشیدن هشت لیوان آب را در طول روز فراموش خواهید کرد، ساعت گذاشته و یا از برنامه هایی که نوشیدن آب را به شما یادآوری می‌کنند استفاده نمایید.

نشانه های کافی بودن آب در بدن

در صورتی که در طول روز کمتر احساس تشنگی کرده و ادرار شما زرد کمرنگ یا بی رنگ باشد، به معنای هیدراته بودن بدن و میزان کافی از آب است.

کلام آخر

حدود 60 تا 70 درصد حجم بدن را آب تشکیل داده است. بعلاوه بسیاری از فعالیت های حیاتی بدن نیز به مصرف آب کافی وابسته است. در نتیجه اگر می‌خواهید که از بروز مشکلات احتمالی در بدن پیشگیری کنید، به اندازه کافی آب بنوشید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری