نحوه نظافت حمام و شیرآلات موجود در آن

سبک زندگی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

از مکان های مهمی که باید حداقل هفته ای یکبار تمیز و ضدعفونی شود، حمام است. نظافت حمام و تجهیزات آن مانند دیگر بخش های خانه دارای قواعد و قانونی بوده و باید آنها را رعایت کرد. اگر به دنبال راه‌های ویژه و سریع برای تمیز کردن حمام و تجهیزات مختلف آن هستید در این مقاله همراه هایپر باشید.

بیشتر بدانید: آسان ترین روش ها برای شستشوی سرویس بهداشتی

ترکیبات طبیعی برای نظافت حمام و تجهیزات آن

جوش‌شیرین و آبلیمو

در ابتدا جوش شیرین را در ظرفی ریخته و در ظرفی دیگر آب را با آبلیمو مخلوط می‌کنیم. سپس ترکیب آب و آبلیمو را با جوش شیرین مخلوط کرده و یک ترکیب خمیری بدست می‌آوریم. خمیر را روی سطح توالت ریخته و آن را با دستمال، اسفنج و یا برس، بر روی سطح آن می‌کشیم. پس از پخش شدن خمیر، 20 دقیقه صبر کرده و آبکشی کنید.

ترکیبات طبیعی برای نظافت حمام و تجهیزات آن

جوش‌شیرین و سرکه‌سفید

اگر به دنبال ترکیبی هستید که علاوه بر تمیزی، بوی بد را نیز از بین ببرد، جوش شیرین و سرکه سفید را امتحان کنید. به این منظور، این دو ماده را با هم ترکیب کرده و ماده خمیری بدست آورید. سپس روی سطوح کشیده و پس از 15 دقیقه آبکشی کنید.

سرکه سیب و آب‌لیمو

برای از بین بردن زردی و جرم سنگ توالت، سرکه سیب و آب‌لیمو را ترکیب کرده و روی سطح مورد نظر بریزید. سپس با برس توالت لکه ها را تمیز کنید. در صورتی که جرم سطح زیاد باشد، این کار را دوباره تکرار کرده و آبکشی کنید.

جوش شیرین، نمک و سرکه سفید

جوش‌شیرین و نمک را با هم مخلوط کرده و آن را روی لکه های سیاه بریزید. پس از آن سرکه سفید را روی بخش های مورد نظر ریخته و 5 تا 10 دقیقه صبر می‌کنیم. سپس با آب گرم و برس آن را تمیز می‌کنیم.

شستشوی وان حمام

شستشوی وان حمام

برای نظافت وان حمام، باید سطح داخل آن را با کشیدن دستمال مرطوب، تمیز کرده و گرد و خاک آن را رفع کنید. سپس در تمام نقاط وان سرکه سفید ریخته و با اسفنجی نرم بشویید. پس از آغشته شدن تمامی بخش های وان به سرکه، روی آن نمک بپاشید. (اگر بوی سرکه برای شما آزاردهنده است، می‌توانید از اسانس های مختلف مانند اسانس نعنا استفاده کنید تا بوی سرکه را دفع کند)

پس از چند دقیقه، تمام نقاط را آبکشی کنید. این کار علاوه بر تمیز شدن سطح وان، تمامی جرم و رسوبات موجود در لوله های خارجی را از بین برده و بوی بد را نیز رفع می‌کند.

استفاده از شوینده های مختلف برای نظافت حمام

شما می‌توانید بجای ترکیبات خانگی، از شوینده و پاک کننده های شیمیایی موجود در فروشگاه ها استفاده کنید. اما قبل از انجام اینکار باید از پوست خود مراقبت کرده و ماسک بزنید. زیرا اغلب ترکیبات شیمیایی می‌تواند به پوست و ریه شما آسیب های جدی بزند.

استفاده از شوینده های مختلف برای نظافت حمام

نظافت شیرآلات سرویس بهداشتی و حمام

برای براق شدن شیرآلات و دوش حمام، می‌توانید از یک شیشه شوی مناسب و پارچه تمیز استفاده کنید. پاک کننده های همه منظوره نیز گزینه مناسبی برای اینکار است. در ضمن برای تمیز کردن کثیفی درزهای وسایل نیز از یک برس اسکراب کوچک استفاده کنید.

نظافت دیوارها

برای تمیز کردن دیوارهای حمام می‌توانید از پاک کننده های چندمنظوره و یا مخلوط آب و کف استفاده کنید. با استفاده از این ترکیب، از بالاترین سطح دیوار شروع کرده و به پایین بیایید. کف حمام را نیز در آخرین مرحله تمیز کنید تا دوباره کاری نشود.

سخن پایانی

تمیز کردن حمام یکی از کارهایی است که باید در سال حداقل 2 بار انجام شود. در غیر اینصورت نظافت آن سخت تر شده و زمان بیشتری از شما می‌گیرد.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری