“مهرآوا” پویش مسئولیت اجتماعی فروشگاه‌های زنجیره‌ای فامیلی

 از خصوصیات آدمی احساس مسئولیت به هم‌نوع و جامعه خود است. شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز در مقابل رویدادها و اتفاقات جامعه، خود را مسئول دانسته و سهمی در کارهای نیکوکاری برای خود قائل می‌شوند. شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای فامیلی نیز تصمیم گرفته است وارد حوزه مسئولیت اجتماعی شده و در این حوزه سهمی داشته باشد.

هر شرکتی دارای وجوه مختلف کاری است، فعالیت اصلی فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه مناسب مواد غذایی و بهداشتی و به‌صورت کلی  هرآنچه که مورد نیاز خانواده است با قیمت مناسب می‌باشد. فروشگاه‌های زنجیره‌ای فامیلی در کشور در طبقه‌ای از فروشگاه‌ها قرار دارد که عرضه‌کننده انواع موادغذایی بسته‌بندی و تازه فروشی و همچنین مواد بهداشتی با مناسب‌ترین قیمت است، بنابراین نقش مهمی در سبد خرید خانواده‌ها دارد.

هر بنگاه اقتصادی بزرگی به واسطه تعامل مستقیم با مصرف‌کننده و مردم، این مسئولیت را برای خود قائل است که وارد حوزه‌های اجتماعی شده و بخشی از فعالیت‌های خود را به موضوع مسئولیت‌های اجتماعی اختصاص دهد. فروشگاه‌های فامیلی مدت زمان کوتاهی است که وارد این صنعت شده و مسیر توسعه‌ای را در پیش گرفته است. با توجه به ورود به ایام محرم و صفر و با توجه به اینکه قبلا جشنواره‌ها و کمپین‌های گوناگونی در حوزه‌ی فروش داشته ایم، مناسب دیدیم کمپینی در حوزه مسئولیت اجتماعی را طراحی و اجرا کنیم. شرایط کنونی کشور و تاثیراتی که شیوع ویروس کرونا در زندگی هم‌وطنانمان گذاشته، ما را به عنوان یک فروشگاه زنجیره‌ای برآن داشته است که در حوزه مسئولیت اجتماعی نیز ورود کنیم.

طی اتاق فکری که در واحد بازاریابی برگزار شد، پویشی به‌نام “مهرآوا” به‌عنوان کمپین‌های مسئولیت اجتماعی شرکت فامیلی طرح‌ریزی شد. ساعت‌های زیادی جهت بررسی موضوعات مختلف روز با توجه به شرایط کنونی کشور و اهمیت موضوعات برای مردم و همچنین ماهیت کاری فروشگاه‌های زنجیره‌ای فامیلی صرف شد. به‌طور طبیعی وقتی صحبت از کمپین مسئولیت اجتماعی مطرح می‌شود وظایف مختلفی برای اعضایی که در کمپین حضور دارند، تعریف می‌شود.

بخش مهم کار که آخرین بخش نیز می‌باشد این است که برای عواید حاصل از کمپین مسئولیت اجتماعی برنامه‌ریزی شود. نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که تمامی کمپین‌های مسئولیت اجتماعی (CSR) منجر به  جمع‌آوری مالی نمی‌شوند ولی در حال حاضر ورود به مسائل مالی مناسب جامعه ما بوده که شرکت فامیلی نیز به آن ورود کرده است. کمپین مهرآوا به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که عواید مالی داشته باشد و صرف امور خیریه شود.

با مشورت‌های انجام شده، موسسه نیکوکاری مهرآفرین به‌منظور همکاری انتخاب گردید. این موسسه فعالیت‌های گسترده‌ای در سراسر کشور دارد، با توجه به روابط عمومی قوی موسسه مهرآفرین و استقبال مردم از این موسسه، به جهت تاثیرگذاری بهتر کمپین تصمیم برآن شد با این موسسه همکاری کنیم.

مشورت‌های لازم با موسسه مهرآفرین در مورد موضوع‌هایی که در حوزه کاری این موسسه قرار دارد انجام شد و در نهایت با مشورت مدیرعامل محترم تصمیم بر آن شد که عواید مالی حاصل از کمپین صرف آزادسازی زنان زندانی (جرایم غیر عمد) شود. طبق آمارهای دریافت شده زندانیان زیادی وجود دارند که به‌خاطر اعداد خیلی پایین در زندان و دور از خانواده هستند.

با توجه به اینکه عمدتا محوریت تصمیم‌گیری و خرید خانواده به عهده خانم‌هاست و بخش بیشتری از مشتریان ما را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، موضوع کمپین را مختص این قشر از جامعه انتخاب کرده‌ایم.

سهم فامیلی در پویش مهرآوا این است که تخفیف‌ها در سطح کلیه فروشگاه‌ها افزایش داده و به حداکثر رساند. باتوجه به حاشیه سود، روی برخی از کالاها می‌توان تخفیف بیشتری داشت و حاشیه سود شرکت را به صفر رساند. در برخی کالاها نیز با توجه به تعاملات با تامین‌کنندگان می‌توانیم تخفیف‌ها بیشتری را داشته باشیم.

در مجموع شرکت فامیلی تخفیف‌های ویژه‌ای دارد که در کل کشور بی‌نظیر است ولی در کمپین مهرآوا این تخفیف‌ها را افزایش خواهد داد.

شعار فعلی فروشگاه‌های زنجیره‌ای فامیلی، “خرید خوب را تجربه کن! ” است، با توجه به اینکه اعتقاد داریم، یکی از مواردی که خرید را برای مشتری خوب نشان می‌دهد، مشارکت در کمک به هم‌وطنان می باشد، لذا تلاش شده است که مشتری اطمینان حاصل کند وقتی هزینه‌ای را پرداخت می‌کند، صرف کار درستی می‌شود. در کمپین مهرآوا برای مشتری چنین تعریف شده است که می‌تواند بدون هیچ اجباری تصمیم بگیرد بخشی از تخفیف فاکتور خود را به مهرآوا اهدا کند.

با بررسی تخفیف فاکتورها و همچنین سهم مشتریان در این کار نیک، پیشبینی می‌شود عدد و رقم خوبی را بتوان صرف آزادی زنان زندانی کرد. برای اینکه محاسبه تخفیف‌ها و اعداد پیچیده نشود به مشتریان پیشنهاد می‌شود که می‌توانند تصمیم بگیرند 50 درصد تخفیف خود را به مهرآوا اهدا کنند. نکته‌ای که به آن توجه شد این است که به‌منظور رضایتمندی مشتریان نیمی از تخفیف برای خود مشتری لحاظ می‌شود و نیمی دیگر به مهرآوا اهدا می‌شود.

به صورت کلی احساس مشتریان در هنگام خرید و پرداخت از هر فروشگاه و مغازه‌ای متفاوت است، برخی مشتریان هنگام خروج از فروشگاه احساس رضایتمندی دارند و از خرید خوب خود خرسند هستند ولی برخی دیگر ناراضی هستند. زمانی که مشتری در هنگام پرداخت درصدی از تخفیف خود را به امور نیکوکاری اختصاص می‌دهد از نظر روحی اتفاق خوبی برایش می‌افتد و قطعا از خرید خود احساس رضایت خواهد کرد و خوشحال از فروشگاه خارج می‌شود.

با توجه به اینکه “مهرآوا” اولین کمپین مسئولیت اجتماعی فروشگاه‌های زنجیره‌ای فامیلی است و همزمان با ماه مهر انجام خواهد شد، از نظر نام‌گذاری نیز تقارن پیدا کرده است.

پس از انعقاد قرارداد با موسسه مهرآفرین و در پایان شهریورماه دوره جدید “تخفیفامیلی” نیز اجرا خواهد شد که زمان مناسبی است برای اجرای تخفیفات حداکثری و اجرای پویش مهرآوا، که تا پایان مهر ادامه خواهد داشت. سپس ایرادات و نحوه اجرای پویش مهرآوا بررسی خواهد شد تا با یاری خدا در مهرآواهای بعدی بتوانیم کارهای بهتری را انجام دهیم.

موضوعات بسیاری را می‌توان برای کمپین مسئولیت اجتماعی در نظر گرفت ولی به‌دلیل اینکه سازمان ما، سازمان نوپایی است؛ حجم کارهای عملیاتی فروشگاه‌ها زیاد است، توسعه فروشگاه‌ها جزء اولویت‌هاست بنابراین مشغله کاری بسیار زیاد است لذا باید کمپین به‌گونه‌ای طراحی شود که حجم عملیاتی متناسب را به مجموعه اضافه کرده و امور اصلی شرکت تحت تاثیر قرار نگیرد.

امیدواریم پویش “مهرآوا” با یاری خدا، مشارکت مردم و همکاری موسسه مهرآفرین به بهترین شکل اجرا شود.