روش های کاربردی برای رفع لکه های مختلف فرش

سبک زندگی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

کثیفی و ایجاد لکه روی فرش یکی از مشکلاتی است که در هر خانه ای رخ می‌دهد. این مشکل بخصوص در خانه هایی که فرزند کوچک دارند بیشتر رخ می‌دهد. حال برای رفع انواع لکه از روی فرش چه باید کرد؟ آیا حتما باید فرش مورد نظر را برای شستشو تحویل قالیشویی داد؟ پاسخ منفی است. شما با راهکارهای بسیار ساده می‌توانید اغلب لکه ها را با ترکیبات خانگی رفع کنید. البته که نحوه رفع لکه از روی فرش دستباف با فرش ماشینی متفاوت بوده و باید در آن دقت کافی داشت. ما در این مطلب روش های رفع انواع لکه از روی فرش را برای شما شرح خواهیم داد. با هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: چگونه لوسترهای خانه را تمیز کنیم؟

بهترین زمان لکه بری فرش

برای انکه سریعتر و راحت تر لکه را پاک کنید، در همان دقایق ابتدایی اقدام کنید. در غیر اینصورت لکه ها قدیمی شده و از بین بردن آن بسیار سخت خواهد شد. شما باید با توجه به الیاف فرش و نوع لکه یکی از تکنیک‌های لکه برداری را اجرا کنید.

بهترین زمان لکه بری فرش

رفع لکه های مختلف از روی فرش

لکه های مختلف، روش های متفاوتی برای از بین رفتن دارند. شما برخی لکه ها را می‌توانید با ترکیبات خانگی رفع کنید اما برخی لکه ها با این تکنیک ها از بین نرفته و باید به قالیشویی فرستاده شوند.

لكه های قدیمی

مسلما می‌دانید که هر چه لکه ها قدیمی تر شود، از بین بردن آن نیز سخت تر خواهد شد. حال برای رفع لکه های قدیمی دو راه وجود دارد:

استفاده از شامپو فرش

اگر لکه مورد نظر به شکلی است که به راحتی پاک می‌شود، استفاده از شامپو فرش گزینه خوبی است. به این منظور شامپو فرش را بر روی اسکاج ریخته و به آرامی روی لکه مورد نظر بریزید. این روش را چندین بار امتحان کرده و هر بار اسکاج را بشویید.

جوش شیرین و سرکه

این ترکیب برای لکه های سخت تر و قدیمی تر مناسب است. به این منظور جوش شیرین را روی لکه قدیمی ریخته و سرکه را روی آن اسپری کنید. بطور کلی دقت کنید که از وایتکس بعنوان لکه بر استفاده نکنید زیرا موجب کدر شدن فرش خواهد شد.

رفع لکه های مختلف از روی فرش

لکه های محلول و مایع

در صورت ریختن مواد محلول و مایع، در دقایق ابتدایی با استفاده از حوله یا پارچه نخی خشک، رطوبت مایع را جذب کنید. با انجام اینکار حجم زیادی از رطوبت که هنوز به عمق الیاف فرش نرفته، از بین می‌رود. ضمنا از مالش یا فشردن پارچه روی لکه خودداری کنید زیرا در اینصورت حجم بیشتری از ماده به عمق فرش نفوذ می‌کند.

پاك كردن لكه قدیمی نوشابه از فرش

برای رفع لکه نوشابه از روی فرش، ابتدا با پارچه یا حوله ای تمیز، بدون فشار یا مالش، اضافات آن را بردارید. سپس روی آن آب سرد اسپری کنید تا چسبندگی نوشابه از بین برود. سپس پارچه ای دیگر را روی لکه بکشید و باز اسپری کنید. این کار را چندین بار انجام دهید تا لکه بطور کامل از بین برود.

در صورتی که لکه نوشابه قدیمی بود، از شوینده های شیمیایی یا شامپو فرش استفاده کنید.

لكه چای

در ابتدا به کمک یک حوله یا پارچه نخی، رطوبت چای را بگیرید. سپس از ترکیب جوش شیرین و ماست استفاده کنید. به این طریق که پارچه مرطوب را به جوش شیرین و ماست آغشته کرده و سپس یک دستمال تمیز روی لکه بمالید. پس از آن با آب سرد بخش مورد نظر را تمیز کنید.

رفع لکه های مختلف از روی فرش

لکه قهوه

در صورت ریختن قهوه بر روی فرش، 2 راه وجود دارد. در روش اول به کمک دستمال خشک، لکه قهوه را فشار داده و به کمک یک دستمال مرطوب و آب، لکه قهوه را پاک کنید.

روش دوم استفاده از یک فنجان آب و 3 قطره مایع ظرف‌شویی است. محلول را بر روی لکه مالیده و به کمک اسفنج، لکه را پاک کنید.

لکه شیر

برای رفع لکه شیر، در ابتدا به کمک حوله یا اسفنج، رطوبت لکه را جذب کنید. پس از آن 2 فنجان آب گرم و 1 فنجان صابون مایع را مخلوط و روی لکه اسپری کنید.

لکه جوهر

برای پاک کردن جوهر، ابتدا دستمال حوله‌ای را بر روی لکه قرار دهید. سپس مقدار کمی از شامپو بچه را بر روی لکه بریزید. بعد از گذشت چند دقیقه، یک دستمال حوله‌ای مرطوب با آب گرم را بر روی آن بگذارید. در آخر مقداری آب گرم را بر روی لکه ریخته و با یک حوله تمیز به پاک کردن جوهر از فرش ادامه دهید.

لكه لاک

لکه لاک ناخن در صورتی که خشک شود، پاک کردن آن به مراتب سخت تر خواهد شد. به این منظور لکه را با استفاده از قاشق از روی فرش بردارید. برای جذب باقی لاک ناخن، حوله یا پارچه‌ای را در محل لکه بیندازید. سپس پارچه تمیزی را به محلول پاک‌کننده آغشته کرده و با آن به آرامی به لکه ضربه بزنید. پس از هر بار ضربه، از بخش تمیز پارچه برای ادامۀ ضربه و تماس بعدی استفاده کنید.

قبل از استفاده از محلول پاک‌کننده، در گوشه‌ای از فرش آن را تست کنید.

رفع لکه های مختلف از روی فرش

لکه روغن

در ابتدا با کمک چاقو، روغن را از فرش جدا کنید. سپس مقداری آب و چند قطره مایع ظرفشویی را در سطلی مخلوط کنید. پس از آن مخلوط را روی لکه ریخته و با برس مناسب پاک کنید. اگر فرش مورد نظر دستباف است، در صورت ایجاد لکه روغن، آن را به قالیشویی بسپارید.

لكه چسب

یک پارچه نخی را روی لکه چسب قرار داده سپس اتویی با حرارت دمای متوسط را روی پارچه اتو کنید. این عمل را تا زمانی که چسب به پارچه بچسبد، ادامه دهید.

در صورتی که از روش اول نتیجه نگرفتید، چند قطره استون استفاده کرده و با احتیاط لکه چسب را از روی فرش جدا کنید.

برای پاك كردن چسب از روی فرش دستباف چند تکه یخ را داخل کیسه قرار بدهید. سپس کیسه یخ را روی لکه چسب بگذارید تا فیریز و خشک شود. سپس به راحتی و بدون صدمه آن را جدا کنید.

کلام آخر

در این مطلب از بلاگ هایپرفامیلی، به شرح روش های رفع لکه های فرش فرش پرداختیم. امیدواریم که برای شما مفید واقع شود. ضمنا اگر قصد خرید انواع شوینده را دارید، می‌توانید به یکی از شعبات فروشگاه هایپرفامیلی مراجعه کرده و محصول موردنظرتان را با تخفیفات فوق العاده تهیه نمایید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری