ترفندهای کاربردی برای مرتب کردن انباری

سبک زندگی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

بسیاری از افراد از انباری تصور یک مکان شلوغ و بهم ریخته را داشته و زمانی که نوبت به تمیز کردن آن می‌رسد سردرگم می‌شوند. البته حق دارند زیرا معمولا انباری ها بسیار کوچک بوده و همیشه پر از وسایل مختلف است. برخی افراد به مرتب نگهداشتن انباری اهمیت نداده و همیشه با یک مکان شلوغ مواجه اند. اما به این فکر کنید که اگر زمانی نیاز به یک وسیله ضروری در انباری پیدا کردید، باید چگونه آن را از بین این همه شلوغی پیدا کنید؟ پس می‌توان نتیجه گرفت که انباری مانند دیگر بخش های خانه نیاز به مرتب شدن دارد. حال اگر به دنبال ترفندهایی برای مرتب کردن انباری هستید، با هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: راهکارهای طلایی برای استفاده مجدد از لباس های کهنه

ترفندهای کاربردی برای مرتب کردن انباری

مرتب کردن انباری در چند روز

برای اغلب افراد، سخت ترین بخش تمیز کردن خانه، مرتب کردن انباری است. معمولا مرتب کردن انباری های بزرگ آسان تر بوده و زمان کمتری می‌برد. اما مرتب کردن انباری های کوچک زمانبر بوده و شاید کمی سخت تر نیز باشد. بطور کلی از آنجایی که این مکان، جای شلوغی بوده و مرتب کردن آن در یک روز عملی نمی‌شود، در نتیجه سعی کنید یک برنامه چند روزه تعیین کنید.

مراحل مرتب کردن انباری

وسایل را از هم تفکیک کنید

معمولا بیشتر وسایلی که در انباری نگهداشته می‌شود، خیلی کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی ممکن است سالی یکبار هم از آن وسیله استفاده نکنید. در اینصورت بهتر است که آن وسیله را فروخته و یا به یک فرد نیازمند بدهید تا فضای بیشتری برای خود ایجاد کنید. البته دقت کنید که برخی وسایل، باارزش و کاربردی بوده و نباید آن را از دست داد. برخی از این وسایل شامل:

  • جعبه ابزار
  • ابزار تعمیر ماشین
  • وسایل تعمیر خانه
  • وسایل پیک نیک
  • وسایل باغبانی

در کنار اینها، وسایلی هستند که به دلیل حساسیت بالا، نباید در انباری نگهداشته شوند. این وسایل شامل:

  • مواد غذایی که حشرات و حوندگان موذی را به خود جذب می‌کند.
  • موادی که در اثر گرما و فشار زیاد، دچار احتراق می‌شوند.
  • وسایلی که به گرما و رطوبت حساس هستند.

مراحل مرتب کردن انباری

شروع نظافت انباری

در اولین مرحله باید تمامی وسایل موجود در انباری را خارج کنید. پس از تخلیه این مکان، تمامی بخش ها را بررسی کنید تا در صورت ایجاد رطوبت و نشت لوله یا لونه کردن حشرات، سریعا آن را برطرف کنید.

پس از انجام کارهای ذکر شده، با جاروبرقی یا جاروی معمولی، کف انباری را تمیز کرده و تی بکشید. در صورت نیاز می‌توانید کف انباری را با مواد شوینده تمیز کنید. سپس دیوار و سقف را گردگیری کنید.

دسته بندی وسایل

پس از اتمام شستشوی فضای داخلی انباری، جعبه یا کارتون هایی برداشته و وسایل را با توجه به اولویت و کاربرد آنها، در این جعبه ها بچینید. می‌توانید روی آنها برچسب بزنید تا پیدا کردنشان آسان تر باشد. سپس وسایل را در جای مناسب بطوری که کمترین فضا را بگیرد، بچینید. به این منظور سعی کنید جعبه و کارتون ها را با توجه به وسایل موجود در آن، عمودی بچینید.

مراحل مرتب کردن انباری

استفاده از کابینت یا کمد قدیمی

در صورتی که کمد یا کابینت قدیمی دارید، بجای دور انداختن آن، در انباری قرار داده و برخی از وسایل، مانند لباس های ورزشی یا وسایل یادگاری را داخل آن بگذارید. رگال های پوشش دار نیز گزینه مناسبی برای اینکار است.

ایجاد قفسه برای دوچرخه

اگر قصد نگهداری دوچرخه در داخل انباری را دارید، می‌توانید از فضای دیوار استفاده کنید. به این منظور، از استندها یا قلاب های دیواری از پیش آماده تهیه کرده و دوچرخه ها را روی آن قرار دهید. اگر فضای کافی ندارید، می‌توانید دوچرخه را به قفل روی درب انباری وصل کنید. اما بطور کلی نگهداری از آن در فضای داخلی، ایمن تر است.

آویزان کردن برخی وسایل روی تخته های سوراخ دار

یکی از راه های نظم دادن وسایل ریز و درشت که هر از گاهی مورد استفاده شما قرار می‌گیرد، استفاده از تخته‌های سوراخ دار است. شما می‌توانید این تخته ها را روی دیوار نصب کرده و برخی از وسایل را روی آن آویزان کنید.

استفاده از قفسه‌های سقفی

قفسه های سقفی گزینه مناسبی برای انباری های کوچک هستند. این قفسه ها با فاصله ای از سقف نصب شده و شما می‌توانید بسیاری از وسایل خود را روی این قفسه ها قرار دهید. ترجیحا وسایلی را در این بخش قرار دهید که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترفندهای کاربردی برای مرتب کردن انباری

وسایل اضافی در انباری را چه باید کرد؟

پس از اینکه تمامی وسایل را در جای درست چیده و مرتب کردید، ممکن است وسایلی روی زمین باقی مانده و جایی برای آنها در انباری وجود نداشته باشد. به این منظور، وسایل مهم تر را از بین آنها برداشته و بقیه را فروخته و یا به یک نیازمند بدهید. در نهایت مجددا کف انباری را جارو کنید تا بطور کامل تمیز شود.

کلام آخر

انباری یک فضای کوچک در خانه و یا خارج آن است که باید همیشه مرتب و تمیز بماند تا دسترسی به وسایل مورد نیاز راحت تر شود. ضمنا تمیز کردن این فضا کار یک روز نبوده و باید برای آن زمان کافی گذاشت. پس در انجام این کار عجله نکنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری