عوامل خوشبختی در زندگی | آشنایی با 10 عاملی که احساس خوشبختی می‌دهند

سبک زندگی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

عوامل خوشبختی در زندگی هرکس با یکدیگر بسیار متفاوت بوده و از دید هر شخص خوشبختی به شکلی خاص تعبیر می‌شود. به طور کلی عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند در خوشبختی شما تاثیر گذار باشد، بنابراین باید به نظر دیگران درباره خوشبختی احترام گذاشت. شاید برخی از این عوامل را از گذشته داشته باشید و برای به دست آوردن برخی دیگر تلاش کنید.

 بیشترین عامل خوشبختی در نظرات مردم، سلامتی بوده است و بیشتر افراد گفته‌اند که بدن زمانی که در سلامت کامل باشد، انسان در خوشبختی است. البته این به آن معنا نیست که افراد دارای معلولیت جسمی یا بیماران دیگر خوشبخت نیستند. در ادامه این مطلب از سایت فروشگاه فامیلی با ما همراه باشید تا درباره عوامل خوشبختی در زندگی کمی صحبت کنیم.

عوامل خوشبختی در زندگی

برخای از عوامل در دیدگاه‌های مختلف مشترک هستند که در این مطلب به آن اشاره می‌کنیم. اگر با این عوامل مخالف بودید، به این منظور نیست که شما دیگر خوشبخت نیستید، بلکه فقط خوشبختی از دید شما به یک شکل دیگر است.

خانواده: وقت گذراندن با اعضای خانواده

هیچ شکی در این نیست که خانواده مهم‌ترین عامل خوشبختی در فرد است. طبق آماری در سایت جهان آمار، اکثر کسانی که احساس خوشبختی می‌کنند، افرادی هستند که خوانواده دارند، اما کسانی که در کودکی خوانواده خود را از دست داده‌اند، احساس خوشبختی کمتری دارند. عشقی که شما با خانواده تقسیم می‌کنید، در ذهنیت شما تاثیر گذار است و در مقابل توجهی که به مادر، پدر، خواهر و برادر خود می‌کنید، شما نیز توجه آن‌ها را دریافت خواهید کرد و همین امر باعث ایجاد صمیمیت و انرژی مثبت می‌شود. شما می‌توانید با رفتن به سفر همراه خانواده، بازی کردن، تماشای فیلم، کمک به آن‌ها در مواقع مختلف و کارهایی از این قبیل، رابطه خود را با اعضای خوانواده قوی‌تر کنید.

دوستان: افرادی که همیشه برای شما حاضر هستند

دوستی و رفاقت در زندگی افراد و مسیر پیش روی آن‌ها تاثیر زیادی دارد. یک دوست می‌تواند کاری کند شما حس کنید که یک پادشاه هستید، اما در مقابل می‌تواند این حس را نیز به شما بدهد که هیچ ارزشی ندارید. بنابراین در انتخاب دوستان خود دقت زیادی داشته باشید تا از چالش‌هایی که پیش روی شما است به سلامت عبور کنید. کارهایی که می‌توانید با دوست و رفیق خود انجام دهید، بسیار زیاد هستند، اما از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به سفرهای کوتاه، همراه و همراز بودن، انجام کارهای یکسان و دیگر موارد اشاره کرد. تحقیقات نشان داده است که دوستانی که بیش از 6 سال با یکدیگر هستند، دیگر به برادر تبدیل شده‌ و اکنون یک خانواده‌اند.

عشق: مادر و پدر، خواهر و برادر، همسر و فرزند

عشق عنصر بسیار ظریفی است که در عین حال قدرت زیادی دارد. عشق احساسی است که در زمان حس کردن آن هورمون‌های متفاوتی در مغز ترشح می‌شود که حس آرامش، بیخیالی و سرخوشی به شما دست می‌دهد. اگر شما عاشق همسر، فرزند و یا یکی از اعضای خانواده خود باشید، هر زمان که در کنار آن فرد باشید، احساس خوشبختی به شما دست می‌دهد؛ زیرا هورمون‌های مغز شما دچار اختلال شده و خوشی و خوشبختی را به دغدغه‌های دیگر ترجیح می‌دهد. در این مورد باید بگوییم که افراد بسیار کمی با این عامل مخالف بودند و عشق را یکی از عوامل خوشبختی در زندگی می‌دانستند.

ورزش کردن: دویدن، تمرین کردن و رسیدن به تناسب اندام

یکی دیگر از عوامل خوشبختی در زندگی ورزش کردن است. شما در صورتی که یک ورزشکار قوی باشید، تقریبا از پس هر کاری بر میایید و اعتماد به نفس کافی خواهید داشت. زمانی که شما تناسب اندام داشته باشید و بدن شما فرم خوبی داشته باشد، دیگر از کمبود وزن و یا اضافه وزن رنج نمی‌برید، بنابراین حس اعتماد به نفس و به دنبال آن خوشبخت بودن به شما انتقال پیدا می‌کند. تناسب اندام به سادگی به دست نمی‌آید و برای آن باید تلاش کنید.

استراحت: دوری از استرس، حس آزادی و آرامش

اگر شما نیز استراحت، آرامش و حس آزادی نداشته باشید، از خوشبختی دور خواهید بود. بنابراین اگر دنیای شلوغی دارید، سعی کنید که کمی به آن نظم بدهید تا کمی آرامش داشته باشید، اگر زیاد کار می‌کنید، بهتر است که کمی به خود استراحت بدهید تا فشار از روی شما برداشته شود. در غیر این صورت ممکن است که امید به زندگی شما کاهش یابد و افکار شما به طور کلی به هم بریزد. افرادی معتقد بوده‌اند که استراحت، زمانی به کار می‌آید که انسان خسته است. بله درست است، استراحت انرژی را به جسم شما باز می‌گرداند و اما ذهن شما همچنان خسته باقی می‌ماند.

کار کردن: حس با ارزش بودن و توسعه دادن

اگر شغلی دارید که در نبود شما ممکن است که کار به تاخیر بیافتد، بهتر است این شغل را نگه دارید، زیرا حس ارزشمند بودن را به شما منتقل می‌کند. در مقابل اگر شما بیکار باشید، حس بی ارزش بودن به شما دست می‌دهد و همین امر می‌تواند شما را از خوشبختی دور کند. در صورتی که بیکار هستید، به دنبال کار بگردید تا یکی از عوامل خوشبختی را در زندگی را داشته باشید.

خواب: احساس خوب، بازیابی انرژی و سرحال

یکی دیگر از عوامل خوشبختی در زندگی، خواب است که احساس خوب و سرحال بودن را به شما می‌دهد و انرژی از دست رفته را به بدنتان باز می‌گرداند. اکثر افراد با این مورد موافقت کرده‌اند و بر این باورند که خواب کافی، احساس خوبی را به انسان منتقل می‌کند و باعث می‌شود که هورمون‌های متفاوتی در بدن ترشح شود و در آخر احساس خوشبختی به انسان منتقل می‌شود. بدن انسان در یک شبانه روز به 8 ساعت خواب مفید احتیاج دارد تا انرژی مصرف شده را به بدن بازگرداند.

سرگرمی‌ها: چیزهایی که ما از آن‌ها لذت می‌بریم

سرگرمی‌ها در زندگی ما بسیار زیاد هستند، اما هر شخص از یک یا چند نوع خاص لذت می‌برد. به طور مثال یک شخص از تماشای فوتبال، شخصی دیگر از تماشای فیلم و شخصی نیز از تماشای مستند، لذت می‌برد. بنابراین درست است که وسیله سرگرمی آن‌ها یکسان است، اما محتوایی که برای تماشا انتخاب کردند، با یکدیگر فرق می‌کند. هر شخص سلیقه خاص خود را دارد و حق دارد که یک سرگرمی خاص برای خود انتخاب کند. اگر شما در طول روز و یا هفته نتوانید زمانی را به سرگرمی خود اختصاص دهید، ممکن است دیگر از آن لذت نبرید.

سفر کردن: دیدن مناطقی که تا به حال آن‌ها را از نزدیک ندیده‌اید

زمانی که شما بیش از مدتی در یک منطقه زندگی می‌کنید و در آنجا رفت و آمد دارید، آن منطقه به محدوده امن شما تبدیل می‌شود. بعد از مدت‌ها ممکن است که از این محدوده خسته شوید و دیگر رفت و آمد در آنجا برای شما معنی نداشته باشد. از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم که به نقاط جدید سفرهای متعددی داشته باشید. سفر کردن یکی دیگر از عوامل خوشبختی در زندگی است.

زمانی که شما از محدوده امن خود خارج می‌شوید، وارد یک فضای ناشناس شده که احساس هیجان و تازگی را به بدن شما منتقل می‌کند. این احساس تازگی در روح و جسم شما تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که محدوده امن را فراموش کنید. اما بعد از برگشتن به محدوده امن خود، باز هم احساس تازگی خواهید داشت.

سلامتی: احساس سبکی و سالم بودن

سلامتی یکی مهم‌ترین عوامل خوشبختی در زندگی است که در اکثر مواقع افرادی که از این نعمت برخوردارند، به آن توجه نمی‌کنند. البته بسیاری از افرادی که دارای مشکلات جسمانی هستند، توانسته‌اند روحیه خود را حفظ کرده و زندگی روزمره و عادی ادامه دهند. به طور کلی سلامتی برای هر انسان سالمی، دارایی و برای انسان‌های ناسالم، آرزو است.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت هایپر به تعدادی از عواملی که در خوشبختی تاثیرگذار هستند، اشاره کردیم. خوشبختی چیزی نیست که به آسانی به دست بیاید و شما برای به دست آوردن آن باید تلاش کنید. برخی از عواملی که باعث خوشبختی می‌شوند ممکن است به صورت ذاتی در شما وجود داشته باشد؛ به طور مثال شما ممکن است سالم باشید و دوستان و خانواده خوبی داشته باشید.

اما برای رسیدن به کار مناسب، انجام سرگرمی‌های مورد علاقه و پرداختن به ورزش و سفر باید تلاش کنید. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بدون داشتن این موارد نیز می‌توان خوشبخت بود. بنابراین اگر هر یک از آن‌ها را ندارید، سعی کنید دیدگاه دیگری نسبت به زندگی داشته باشید یا برای رسیدن به آن‌ها صبر و تلاش کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری