راهکارهای طلایی برای ترک عادات بد

توسعه فردی و موفقیت
زمان مطالعه: 4 دقیقه

عادات خوب و بد، بخشی از زندگی همه ما را در برگرفته است. گروهی از عادات، خوب بوده و موجب پیشرفت انسان خواهد شد. اما همه ما یکسری عادات بد نیز داریم که در صورت تداوم آن، آسیب های زیادی به خود و زندگی شخصی مان خواهیم زد. حتی گروهی از این عادات بد مانند سیگار کشیدن، علاوه بر آزار برای خود برای دیگران نیز آزار و اذیت به همراه دارد. مسلما تمامی ما برای ترک عادات بد خود قدم هایی برداشتیم اما بیشتر اوقات در اواسط راه جا زده و کنار کشیدیم. شاید علت آن این باشد که تلاش کافی نکرده و اراده قوی نداریم. به هر حال اگر از عادات بد خود خسته شده و به دنبال راهکارهایی برای ترک عادات بد هستید، تا انتهای این مطلب از بلاگ فامیلی با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: راهکارهایی شگفت انگیز برای افزایش خلاقیت

عادات بد چه عاداتی هستند؟

عادات بد چه عاداتی هستند؟

گروهی از عادات بد هستند که ترک آنها هزینه هایی برای فرد به بار خواهد آورد. در نتیجه شخص ترجیح می‌دهد آن عادت را ادامه داده و بیخیال ترک آن شود. با همه اینها برخی افراد، بسیاری از این عادتها که ممکن است واقعا برای شما آزاردهنده نباشد را بد می‌دانند. حال برای پی بردن به این موضوع که آیا عادت مربوطه واقعا بد است یا نه؟ باید درباره آن کمی تامل کرده و از سرنخ هایی استفاده نمایید.

سرنخ هایی برای پی بردن به عادات بد

 • تاثیرات مخرب و منفی بر روی سلامت جسم و روح شما
 • آزار دادن اطرافیان
 • زیر پا گذاشتن رسوم، قوانین یا عرف جامعه

عادات بد می‌توانند مختلف بوده و برای هر فردی متفاوت باشد. در ادامه تعدادی از عادات بد رایج را برای شما نام می‌بریم.

عادات بد رایج

عادات بد رایج

 • اعتیاد به به شبکه‌های اجتماعی
 • ناخن جویدن
 • عادتهای بد غذایی
 • سیگار کشیدن
 • فکر کردن و نگرانی بیش از حد
 • عادت ولخرجی
 • بیش از حد خوابیدن، کم خوابیدن
 • بیش از حد غر زدن
 • بیش از حد منفی نگر بودن
 • وسواسی بودن افراطی
 • فحش دادن
 • با سر و صدا آدامس جویدن
 • با صدای بلند به هر چیزی خندیدن

راهکارهایی برای ترک عادات بد

با توجه به اینکه قصد ترک چه عادتی را دارید، محرک آن متفاوت است. بعنوان مثال، اگر عادت بد شما در رابطه با مواد غذایی است، محرک این است که هر دفعه از جلوی رستوران یا کافی شاپ رد می‌شویم، وسوسه شده و دلمان می‌خواهد که از عادت بد خودمان پیروی کنیم.

راهکارهایی برای ترک عادات بد

خانه را پاکسازی کنید

برای ترک عادات بد، خانه، محل کار و هر محل دیگری که در آن رفت و آمد می‌کنید، باید پاکسازی شود. بعنوان مثال اگر جزو افرادی هستید که به نوشیدن قهوه، بازی های کامپیوتری و امثال اینها عادت کرده اید، برای ترک آن باید هر چیزی که به آنها مربوط است را جمع آوری کرده و از جلوی دید بردارید.

یک جایگزین پیدا کنید

تمامی عادات بد خود را بررسی کرده و ببینید که می‌توانید برای آن یک جایگزین مثبت پیدا کنید یا نه. بعنوان مثال اگر اعتیاد به خوردن خوراکی‌های شیرین مانند شکلات دارید، می‌توانید بجای آن از میوه های شیرین استفاده کنید.

آرام آرام شروع کنید

برای ترک عادات بد که در طولانی مدت به آن دچار شده ایم و بسیار عمیق شده، نمی‌توان ناگهانی و درجا آنها را کنار گذاشت. به این منظور سعی کنید برای ترک عادات بد قدیمی، آرام آرام قدم بردارید. البته که این گزینه برای گروهی از افراد موثر بوده و برای گروهی دیگر جواب نخواهد داد.

ترک عادات بد سیگار کشیدن

ناگهان آن را ترک کنید

این روش برعکس شروع آرام است. در این روش فرد باید به یکباره تصمیم بگیرد و عادات بد خود را ترک کند. این روش هم مانند روش قبلی برای برخی افراد موثر بوده و برای برخی دیگر بی جواب خواهد ماند.

برای خود پاداش تعیین کنید

سعی کنید در طی فرایند ترک عادات بد، پاداش هایی برای خود در نظر بگیرید. لازم نیست که چیزهای گران و بزرگی بخرید. گاهی با خرید چیزهای کوچک نیز می‌توانید خود را خوشحال کرده و انگیزه ای برای ادامه دادن پیدا کنید.

فقط روی یک عادت تمرکز کنید

ترک چندین عادت با یکدیگر کار نشدنی و سختی بوده و نمی‌توان آن را عملی کرد. انجام این کار نتیجه معکوس داشته و فرد را ناامید خواهد کرد. به این منظور هر دفعه فقط روی یک عادت بد تمرکز کرده و پس از ترک آن به سراغ عادات بعدی بروید.

صبور باشید

متاسفانه بسیاری از افراد صبور نبوده و در رسیدن به نتیجه عجله دارند. اما باید این نکته را بدانید که ترک عادات بد زمانبر بوده و باید برای ترک آن فردی صبور باشید.

سخن پایانی

اگر شما قادر به ترک تمامی عادات بد خود نیستید، هیچ ایرادی ندارد اما اگر قصد دست بکار شدن را دارید، بهتر است با آنهایی شروع کنید که دردسر بیشتری برای شما و اطرافیانتان ایجاد می‌کند.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری