روغن جامد بهتر است یا روغن مایع؟

سلامتی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

با توجه به مضراتی که روغن جامد برای بدن به دنبال دارد، مانند رسوب ذرات در رگ‌ها و سختی هضم، توصیه می‌شود که از روغن مایع استفاده کنید. روغن مایع به دلیل خواص بالا برای متابولیسم و کمک به جلوگیری از جذب کلسترول‌های مضر، انتخاب بهتری برای حفظ سلامتی است.

یکی از موادی که در فرایند تهیه غذا به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد، روغن است. امروزه روغن های مختلفی از انواع دانه ها و مغزها گرفته می‌شود اما پراستفاده ترین آن، روغن های مایع آفتابگردان و ذرت و روغن های جامد است. حال کدام یک سالم تر است؟ از کدام نوع روغن برای تهیه غذاها استفاده کنیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال، تا انتهای این مطلب با بلاگ هایپرفامیلی همراه باشید.

بیشتر بدانید: طرز تهیه ۴ نوع غذای رژیمی خوشمزه

روغن جامد یا روغن مایع؟

روغن جامد یا روغن مایع؟

انتخاب نوع روغن مصرفی از مواردی است که باید به آن توجه کرد. روغن های جامد از فرایند هیدروژنه کردن روغن‌های مایع، تولید شده و هضم آن سخت تر است. همچنین ممکن است منجر به رسوب چربی در رگ‌ها شود. از دیگر عوارض آن نیز می‌توان به افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و اضافه وزن اشاره کرد. با تمام این‌ها، روغن های جامد، به دلیل مقاومت بالا در برابر حرارت، گزینه مناسبی برای سرخ کردن هستند.

تأثیر روغن‌ جامد بر سلامتی

رسوب چربی‌ در رگ‌ها

هیدروژن اضافه شده در فرآیند هیدروژنه کردن، می‌تواند هضم روغن را در متابولیسم بدن دشوار کند. این امر، می‌تواند به رسوب چربی در رگ‌ها منجر شود. این وضعیت، به ویژه در رگ‌های قلب و عروق، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهد.

رسوب چربی‌ در رگ‌ها با مصرف روغن جامد

چاقی و اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن، از دیگر دغدغه های جامعه ماست. حال یکی از عوامل اصلی در اضافه وزن، استفاده از روغن‌های جامد است. این نوع روغن‌ها به دلیل ساختار شیمیایی خود می‌توانند در بدن ذخیره شوند و به تجمع چربی کمک کنند. این امر، خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با اضافه وزن را افزایش خواهد داد.

تاثیر روغن مایع بر سلامتی 

استفاده از روغن‌ مایع در فرآیند سرخ‌کردن، می‌تواند به سرعت باعث اکسیداسیون آن شود، که این پدیده، خطر افزایش سموم سرطان‌زا در روغن را به همراه دارد. اکسیداسیون روغن، نه تنها موجب تولید مواد مضر برای سلامتی می‌شود بلکه کیفیت غذا را نیز کاهش می‌دهد. در نتیجه، توصیه می‌شود که برای جلوگیری از این اتفاق، از روغن‌های ویژه سرخ‌کردنی یا روغن‌های جامد استفاده شود که مقاومت بیشتری در برابر اکسیداسیون دارند و امنیت غذایی را در هنگام پخت و پز افزایش می‌دهند.

فواید روغن‌ مایع

فواید روغن‌ مایع

قابلیت جذب و هضم آسان‌تر روغن های مایع در بدن، به بهبود فرآیندهای متابولیکی کمک خواهد کرد. این نوع روغن ها در دمای بدن به حالت مایع باقی مانده و به راحتی هضم می‌شوند. در نتیجه مانع از جذب کلسترول اضافی توسط خون خواهند شد.

کدام روغن بهتر است؟روغن جامد یا مایع؟

با توجه به مضراتی که روغن جامد برای بدن به دنبال دارد، مانند رسوب ذرات در رگ‌ها و سختی هضم، توصیه می‌شود که از روغن مایع استفاده کنید. روغن های مایع به دلیل خواص بالا برای متابولیسم و کمک به جلوگیری از جذب کلسترول‌های مضر، انتخاب بهتری برای حفظ سلامتی هستند.

روغن کنجد

انتخابی بهینه برای مصرف روغن 

در میان روغن ها، روغن های گیاهی بهترین گزینه برای مصرف هستند. میان این روغن ها، روغن‌هایی مانند زیتون، روغن محلی (روغن زرد)، روغن دمبه گوسفند و روغن کنجد، بهترین گزینه برای مصارف سرخ کردن هستند. در میان اینها، روغن کنجد مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته و خطر تولید مواد سرطان‌زا را نیز به همراه ندارد.

سخن پایانی

ما در این مطلب به تفاوت های روغن مایع و جامد پرداختیم. شما می‌توانید انواع روغن های مایع، جامد و گیاهی را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از شعبات فروشگاه فامیلی خریداری کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری