آیا موسیقی بر عملکرد کارمندان تاثیر می‌گذارد؟

سبک زندگی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

انسان ها بخش زیادی از زندگی خود در معرض موسیقی قرار می‌گیرند. آگهی های بازرگانی، فیلم و سریال ها و انواع منابع دیگر، با استفاده از موسیقی، روی آنها تاثیر گذاشته و احساساتشان را درگیر می‌کند. با توجه به این تاثیرات، دانشمندان زیادی شروع به تحقیق کرده و به دنبال تاثیرات موسیقی روی عملکرد انسان پرداختند. از طرفی در بسیاری از محیط های کاری، اقدام به پخش موسیقی کرده و بر این باور بودند که این مورد، روی عملکرد کارمندان تاثیر می‌گذارد. حال آیا در محیط کار شما نیز پخش موسیقی وجود دارد؟ بنظر شما، موسیقی روی عملکرد کارمندان تاثیر گذاشته و یا همه این باورها اشتباهی بیش نیست؟ برای پاسخ به این سوال و رسیدن به یک پاسخ منطقی، با بلاگ هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: ۱۱ میان وعده سالم و مقوی برای کارمندان

تاثیرات موسیقی در مغز

تاثیرات موسیقی در مغز

طبق تحقیقات انجام شده، 15 دقیقه گوش دادن به موسیقی در طول روز، قدرت مغز را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد. بعنوان مثال اگر قصد حل یک مسئله سخت را داشته و یا می‌خواهید یک مقاله بنویسید، پخش موسیقی قطعا به شما کمک می‌کند. البته که تاثیر گروهی از سبک ها چشمگیر بوده و نمی‌توان از هر سبکی برای افزایش بهره وری استفاده کرد. بعنوان مثال، سبک کلاسیک، در آرامش ذهن تاثیر بیشتری دارد.

البته اگر بخواهیم دقیق تر این موضوع را بررسی کنیم، باید بگوییم که خود موسیقی به تنهایی موجب افزایش عملکرد نمی‌شود. بلکه حال خوبی که گوش دادن به موسیقی در شما ایجاد می‌کند، دلیل بهبود عملکرد شماست.

از طرف دیگر، در صورتی که ذهنتان نیاز به تمرکز دارد، گوش دادن به موسیقی مفید نبوده و بهره وری را کاهش می‌دهد. زیرا شنیدن موسیقی، مقداری انرژی از مغز گرفته و برای انجام کارهای سخت، مناسب نیست. اما در صورتی که کارهای سبک و روتین انجام می‌دهید، شنیدن موسیقی می‌تواند عملکرد شما را تا حد زیادی افزایش دهد. در ادامه برخی از مهم ترین تاثیرات موسیقی بر عملکرد کارمندان را شرح خواهیم داد.

پخش موسیقی در محیط کار چه تاثیراتی بر عملکرد کارمندان دارد؟

پخش موسیقی در محیط کار چه تاثیراتی بر عملکرد کارمندان دارد؟

افزایش بهره وری

طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از موسیقی در محل کار، روی بهره وری کارمندان تاثیر گذاشته و آن را افزایش خواهد داد.

لذت بخش کردن انجام کارهای تکراری

در صورتی که کار شما از پیش تعیین شده و تکراری باشد، گوش دادن به موسیقی در حین انجام آن کار، بازده و عملکرد کارمندان را بطور قابل توجهی افزایش خواهد داد.

راه گریز از سر و صداهای موجود در محل کار

راه گریز از سر و صداهای موجود در محل کار

امروزه بیشتر شرکت ها، تمایل به دفتر کار باز و همکاری در کنار هم دارند. درست است که این فضا امکان تعامل و همکاری را افزایش می‌دهد اما سر و صدای حاصل از آن برای افرادی که روی کار خود تمرکز می‌کنند، قابل تحمل نیست. بعبارتی این روش، تا حدودی عملکرد افراد را کاهش خواهد داد. در نتیجه برخی افراد به استفاده از هدفون و گوش دادن به موسیقی روی می‌آورند که تا حدودی تاثیرگذار است.

افزایش خلاقیت

یکی از راه های افزایش خلاقیت کارمندان در محیط کار، گوش دادن به موسیقی است. طبق تحقیقاتی که انجام شده، درجه کمی از صدای محیط، می‌تواند خلاقیت کارمندان را در هر زمینه کاری افزایش دهد. البته که این میزان، اندازه کمی داشته و نباید در آن زیاده روی کرد. شما باید دنبال یک صدای پس‌زمینه‌ آرام باشید، فرقی نمی‌کند آن‌ را به وجود آورید یا به طور طبیعی ایجاد شود.

افزایش تمرکز با گوش دادن به موسیقی های آشنا

اگر در انجام کاری نیاز به تمرکز دارید، به موسیقی های آشنا گوش دهید. موسیقی های جدید، به دلیل ناآشنا بودن، تمرکز را به هم زده و موجب غافلگیری می‌شود. اما در یک موزیک آشنا، می‌دانید که کلمات بعدی چیست و نیاز به تمرکز کمتری دارید.

افزایش تمرکز با گوش دادن به موسیقی های آشنا

معرفی سبک های موسیقی تاثیرگذار در عملکرد کارمندان

موسیقی کلاسیک

موسیقی بدون کلام کلاسیک، یکی از شناخته شده ترین انواع موسیقی است که طرفداران زیادی دارد. این موسیقی بیشترین تاثیر را بر عملکرد کارکنان خواهد داشت. البته که همه‌ موسیقی‌های کلاسیک تاثیر مشابهی ندارند.

موسیقی الکترونیکی

موسیقی های الکترونیکی، حالتی تکرارشونده دارد اما این تکرار، خسته کننده نیست. در این نوع موسیقی، نقطه‌ ثقل آهنگ به تمرکز شما کمک می‌کند و در عین حال بخش‌های تکراری آن موجب حواس‌پرتی نمی‌شوند.

سخن پایانی

امروزه موسیقی از جایگاه بالایی برخوردار بوده و طرفداران زیادی دارد. در واقع دانش و هنر گسترده‌ای است که دارای بخش‌های گوناگون و تخصصی می‌باشد. این هنر روی مغز و عملکرد افراد تاثیر گذاشته و گزینه مناسبی برای افزایش بهره وری کارمندان است. امیدواریم که این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری