ویژگی‌هایی مورد نیاز برای داشتن باشگاه مشتریان موفق

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

دارایی هر کسب و کاری، مشتریان آن هستند. معمولا هزینه نگهداری مشتریان فعلی مقرون‌به‌صرفه‌تر از دستیابی به مشتریان جدید بوده و سود بیشتری برای فروشگاه ها دارند. حال داشتن باشگاه مشتریان، کمک می‌کند تا کسب‌وکارها برنامه‌هایی برای جذب و حفظ بیشتر مشتری داشته باشند. اجرای یک برنامه وفاداری مشتری موفق آسان نبوده و نیاز به برنامه ریزی دارد. سوالی که پیش میاید این  است که ویژگی‌ های بهترین باشگاه مشتریان چیست؟ برای پاسخ به این سوال، با بلاگ هایپرفامیلی همراه باشید.

بیشتر بدانید: کاربرد هوش مصنوعی در انبارداری چیست؟

ویژگی‌هایی مورد نیاز برای داشتن یک باشگاه مشتریان موفق

ویژگی‌هایی مورد نیاز برای داشتن یک باشگاه مشتریان موفق

همراه با فناوری باشید

معمولا برای کسب و کارهای کوچکی که تعداد کمی مشتری دارند، میتوان برنامه های وفاداری به شکل سنتی تعریف کرد. اما برای کسب و کارهای بزرگ و گسترده، بهترین راه، استفاده از راهکارهای نرم‌افزاری؛ از جمله نرم افزار باشگاه مشتریان می‌باشد. نرم افزار باشگاه مشتریان، فرایندها و فعالیت‌ها را سیستماتیک کرده و موجب حفظ یکپارچگی اطلاعاتی بین واحدهای مختلف خواهد شد. برنامه‌های وفاداری می‌توانند به یک سیستم مرکزی متصل شوند و به این ترتیب، ضمن حفظ یکپارچگی اطلاعاتی، مشتریان دیگر محدود به خرید از یک مکان و یک شعبه خاص نیستند؛ چرا که داده‌ها و اطلاعات خرید آنها در یک سیستم مرکزی ثبت می‌شود.

انتخاب یک برنامه پاداش مبتنی بر امتیاز

برنامه وفاداری مشتری باید قابل درک باشد. برنامه‌های پاداش مبتنی بر امتیاز، الگویی برای داشتن بهترین باشگاه مشتریان است. کسب‌وکارها می‌توانند به گونه‌ای اقدام به دسته بندی مشتریان کنند تا هر مشتری با خرید بیشتر، پاداش بیشتری دریافت کند.

باشگاه مشتریان موفق

ایجاد برنامه‌های وفاداری چند سطحی

تشویق مشتری برای دستیابی به مزایای بیشتر، بهترین راه برای جذب مشتری است. زمانی که مشتری، تمام جوایز را در یک برنامه وفاداری بدست آورد، ممکن است از آن خسته شود. در نتیجه اگر همیشه مراحل یا سطوحی برای رسیدن وجود داشته باشد، علاقه مشتری زنده نگه داشته می‌شود.

شخصی سازی برنامه پاداش دهی

یکی از نمونه های داشتن بهترین باشگاه مشتریان، ارائه پاداش‌های شخصی است. طبق داده های بدست آمده، برنامه‌های وفاداری با سطوح بالای شخصی‌سازی، ۶.۵ برابر بیشتر از برنامه‌های عمومی مورد توجه قرار می‌گیرند.

بهترین باشگاه مشتریان از دید مشتریان و کسب‌ و کار

سادگی برای مشتری

سادگی، یکی از ویژگی‌های اساسی برای داشتن یک باشگاه مشتریان موفق است. هدف استفاده از نرم افزار وفاداری مشتری، کمک به مشتری است. اگر باهوش بودن را به شفاف بودن ترجیح دهید، در این راه مشتریان خود را از دست می‌دهید.

برقراری ارتباط عاطفی با برند

یکی از استراتژی های بازاریابی قدرتمند، دعوت از مشتریان برای ارتباط احساسی با برند است. این کار، به تجربه مشتری افزوده و احتمال خرید را افزایش خواهد داد. یکی از راه‌های هوشمندانه برای ایجاد خرید احساسی این است که اعضای برنامه وفاداری خود را خطاب قرار دهید؛ این کار باعث می‌شود آنها احساس کنند که «بخشی از باشگاه» هستند.

برقراری ارتباط عاطفی با برند

ارتباط قوی با مشتریان

برقراری ارتباط مستمر و همیشگی بین مشتری و کسب‌ و کار، یکی دیگر از ویژگی‌های یک باشگاه مشتریان موفق است. به خصوص در مواقع حساس و هنگامی که مشتری به این ارتباط نیاز دارد. ارتباط باید به موقع و سرراست باشد و باید در مواقع زیر از طریق باشگاه مشتریان ایجاد شود:

  • زمانی که یک رویداد یا فروش هیجان‌انگیز در راه است،
  • زمانی که آنها به تازگی خرید انجام داده‌اند،
  • برای ماندن در تماس و ارزش آفرینی،
  • عدم رفتار معامله‌محور با مشتری در تعاملات

بهترین باشگاه مشتریان به تقویت تعاملات با مشتریان کمک می‌کند و صرفا به دنبال خرید و معامله نیست. در واقع، بهبود خدمات مشتری و تجربه ممکن است برای شما پول بیاورد، اما هدف صرفا افزایش سودآوری نیست. مزایای بلندمدت داشتن یک باشگاه مشتریان ، افزایش وفاداری مشتری و افزودن نقاط تماس برای اطمینان از اینکه مشتریان شما احساس قدردانی می‌کنند نیز وجود دارد.

جوایز و پاداش‌های دست یافتنی

برای مشتری بسیار مهم است که احساس کند می‌تواند به پاداش‌های پیشنهادی دست یابد. البته این جوایز باید با نوع کسب‌وکار، دفعات بازدید و خرید مشتری مطابقت داشته باشد. یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به این موضوع، ارائه جوایز مختلف در طول مسیر سفر مشتری و ارائه پاداش ثبت‌نام به‌عنوان انگیزه است.

سخن پایانی

بدون استفاده از راهکارهای نرم افزاری هوشمند، داشتن باشگاه مشتریان به‌خصوص برای یک کسب‌ و کارهای بزرگ امکان‌پذیر نیست. با داشتن امکانات و ویژگی‌های مختلف، این امکان فراهم می‌شود تا کسب‌وکارها بتوانند مشتریان خود را طبق ویژگی‌های مختلف تعریف و طبقه‌بندی کنند.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری