با عوارض خطرناک استفاده از موبایل برای کودکان آشنا شوید

سبک زندگی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

امروزه به دلایل مختلف، استفاده از موبایل برای کودکان بسیار رایج شده است. اما باید بدانید که استفاده بیش از حد از موبایل برای کودکان عوارض خطرناکی مانند اختلال در یادگیری، اعتیاد و وابستگی، بروز مشکلات خواب در کودک، افزایش وزن و چاقی، آسیب به چشم‌، کاهش خلاقیت و برخورد با محتوای نامناسب، را به دنبال خواهد داشت.

با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از تلفن همراه و فضای مجازی، در بین افراد بسیار رایج شده است. بطوری که امروزه تقریبا اغلب افراد تمامی کارهای خود را با استفاده از فضای مجازی و پیام رسان های مختلف پیش می‌برند. این پیشرفت تا حدودی خوب است اما برخی افراد بویژه کودکان، بیش از حد در این فضا و استفاده از آن غرق شده اند. این موضوع را باید جدی بگیرید. اگر فرزندان شما بیش از حد از فضای مجازی استفاده می‌کنند، اگر به استفاده از موبایل و انواع تکونولوژی اعتیاد پیدا کرده اند، باید قبل از آنکه کار از کار بگذرد، فکری به حال آنها کنید. زیرا در گذر زمان، این موضوع می‌تواند تاثیرات بدی بر روح و جسم آنها بگذارد. برای آگاهی از مضرات موبایل برای کودکان، با هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: با نخوردن آب کافی، به این بیماری ها دچار خواهید شد

عوارض استفاده از موبایل برای کودکان

عوارض گوشی برای کودکان

اختلال در یادگیری

طبق توصیه روانشناسان، بچه ها نباید زودتر از 2 سالگی در معرض استفاده از گوشی های هوشمند قرار بگیرند. استفاده زودهنگام از موبایل، ظرفیت یادگیری در کودکان را کاهش داده و حتی موجب مسدود شدن آن خواهد شد. نتیجه این موضوع را در سالهایی که فرزندتان به مدرسه می‌رود، مشاهده خواهید کرد. بعنوان مثال ممکن است که در ریاضیات و علوم، ضعیف عمل کنند.

بطور کلی استفاده بیش از حد از فضای مجازی و تلفن های هوشمند، بر عملکرد تحصیلی کودکان شما تاثیر گذاشته و موجب شکل گیری الگوهای رفتاری نادرست در آن‌ها می‌شود.

اعتیاد و وابستگی

کلمه اعتیاد فقط به مواد مخدر محدود نمی‌شود. هر چیزی که وابستگی روانی ایجاد کند، نوعی اعتیاد محسوب خواهد شد. تلفن های هوشمند به دلیل داشتن قابلیت‌های فراوان و جذابیت‌های بصری برای استفاده‌کنندگان، وابستگی شدید ایجاد می‌کند و موجب اعتیاد کودکان به فضای مجازی می‌شوند.

در واقع اعتیاد به استفاده از تکنولوژی یک نوع مزاحم برای برای پیوندهای خانوادگی به شمار رفته و موجب بروز مشکل در سلامت روان آنها خواهد شد. با این تفاسیر استفاده محدود یا ممنوعیت استفاده از تلفن‌های هوشمند، زیر یک سن خاص ضروری شده است و حتی پس از آن، باید مقررات خاصی وجود داشته باشد.

عوارض استفاده از موبایل برای کودکان

بروز مشکلات خواب در کودک

از عوارض دیگر اعتیاد به گوشی های هوشمند، بروز اختلال در خواب است. طبق تحقیقات پژوهشگران، نوری که از صفحه نمایش این ابزارهای هوشمند ساطع می‌شود، هورمون خواب را سرکوب کرده و چرخه طبیعی خواب و بیداری بدن کودکان (حتی بزرگسالان) را تغییر می‌دهد. در واقع یکی از اصلی ترین آسیب هایی که استفاده از موبایل برای کودکان دارد، همین بروز مشکلات در خواب است. در اثر بروز این مشکل، مشکلاتی مانند ضعیف شدن حافظه، احساس ناامیدی، مشکلات یادگیری، احساس خستگی روزانه، کم تحرکی و بی‌حوصلگی و اختلال در روال عادی زندگی بچه ها رخ خواهد داد.

افزایش وزن و چاقی

از دیگر عوارض استفاده از موبایل برای کودکان، افزایش وزن است. زمانی که کودکان، بیشتر اوقات فراغت خود را صرف گذراندن وقت با تلفن می‌کنند، نمی‌توانند فعالیت بدنی داشته و به یکجانشینی عادت می‌کنند. این موضوع آنها را در معرض خطر چاقی و سایر بیماری‌ها قرار می‌دهد که بعدا می‌تواند به بیماری‌هایی مانند دیابت و فشار خون تبدیل شود.

عوارض استفاده از موبایل برای کودکان

آسیب به چشم‌

زمانی که فاصله مناسب از صفحه نمایش وجود نداشته باشد، به مرور زمان به چشم ها آسیب رسیده و کودکان مجبور به استفاده از عینک می‌شوند. شما می‌توانید با ایجاد قوانین مختلف، استفاده از موبایل را برای بچه ها محدود کرده و آنها را از این آسیب دور کنید.

کاهش خلاقیت

استفاده از فضای مجازی و غرق شدن در آن، حافظه کودکان را تضعیف کرده و خلاقیت آنها را محدود خواهد کرد. در واقع زمانی که کودکان متوجه شوند که هر چیزی که بخواهند بدون ذره‌ای فکر و ابتکار عمل در اینترنت قابل دسترسی است کم‌کم قابلیت تفکر فعال و خلاقیت آن‌ها تحلیل می‌رود.

عوارض استفاده از موبایل برای کودکان

برخورد با محتوای نامناسب

برای همه ما پیش آمده که گاهی با یک شبکه اجتماعی، سایت و یا پیامی نامناسب روبرو شویم. این اتفاق ممکن است برای کودکان نیز رخ دهد. این اتفاق آنها را کنجکاو کرده و موجب می‌شود تا در سنین پایین، به دنبال محتواهایی بروند که مناسب سن آنها نیست.

کلام پایانی

ما در این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی، به شرح عوارض استفاده از گوشی برای کودکان پرداختیم. اگر شما نیز با این بحران روبرو شده اید، قبل از سخت تر شدن آن، اقدام به پیشگیری کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری