نکاتی مهم برای افراد کمال‌گرا

توسعه فردی و موفقیت
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر فردی کمال گرا باشید، گاهی به دنبال اهداف غیرواقعی خواهید رفت که همین موضوع می‌تواند به شما آسیب های روحی و جسمی زیادی بزند. برای دور شدن از این عادت، باید لذت بردن از مسیر زندگی، بالا بردن میزان صبر و تحمل، داشتن اهداف واقع گرایانه و درس گرفتن از اشتباهات را تمرین کنید.

کمال‌گرایی به چه معناست؟ آیا تابحال چیزی درباره این موضوع شنیده اید؟ آیا با خودتان فکر کرده اید که شاید خود شما هم یک فرد کمال‌گرا هستید؟ در این مقاله از بلاگ هایپرفامیلی، به شرح کلیاتی درباره این موضوع می‌پردازیم. با هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: ده نکته که به شما کمک می کنند تا به سرعت برق و باد تصمیم گیری کنید

کمال‌گرایی چیست؟

بسیاری از افراد با این واژه و ماهیت آن آشنا نیستند. در واقع اگر کمال‌گرا نیز باشند، ممکن است تصور کنند که فقط استانداردهای آنان بالاست و برای رسیدن به بهترین ها تلاش می‌کنند. اما این نکته را فراموش نکنید که رسیدن به بهترین ها با کمال‌گرایی تفاوت دارد. برای دانستن این موضوع که آیا فردی کمال‌گرا هستید یا نه، به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • ترس از شکست دارید؟
  • به دلیل حساسیت بالا، از مهلت تحویل کارهایتان می‌گذرد؟
  • از نظر مردم انتظارات غیر واقعی دارید؟
  • از اشتباه کردن می‌ترسید؟
  • برای رسیدن به استاندارهایتان با مشکل مواجه می‌شوید؟

اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات مثبت بود، به احتمال زیاد دچار کمال‌گرایی شده و باید آن را جدی بگیرید. در واقع کمال‌گرایی مجموعه ای از افکار است که شما را وادار می‌کند تا به دنبال اهدافی باشید که غیر واقع‌گرایانه هستند. این افکار، زندگی را برای شما سخت کرده و بلاهای زیادی به سر شما می‌آورد.

کمال‌گرایی چیست؟

چگونه از کمال‌گرایی دور شویم؟

به نداهای درونی اشتباه گوش ندهید

افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند، در ذهن خود صداهایی را می‌شنوند، بعنوان مثال زمانی که کاری را انجام می‌دهند، یک ندای درونی به آنها می‌گوید که این کار به اندازه کافی خوب نیست یا اصلا درست نیست. در این موقعیت شما باید دست روی حقایق بگذارید. به این معنا که سعی کنید با منطق پیش بروید و از نداهای اشتباه دوری کنید.

برای رشد و ادامه دادن، تحمل خود را بالا ببرید

اگر عجول باشید و برای رسیدن به نتایج کار صبر پیشه نکنید، ممکن است با مشکل مواجه شوید. در واقع خیلی اوقات زمانی که کار تا اواسط آن پیش رفته است، قضاوت زودهنگام کرده و تصور می‌کنیم که کار ما اشتباه بوده و پر از نواقص و عیب است. همین امر موجب شده تا کار مربوطه را ادامه نداده و ناامید شوید. اما این راه درست نیست، شما باید به مسیر خود ادامه داده و مراحل بعدی را در پیش بگیرید.

حساسیت خود را کنار بگذارید

افراد کمال‌گرا بسیار حساس بوده و روی کوچک ترین جزئیات نیز وقت زیادی را صرف می‌کنند. در واقع گاهی آنقدر ذهن خود را درگیر چیزهای جزئی و کوچک می‌کنند که اصل قضیه را فراموش خواهند کرد. شما باید وقت خود را تقسیم کرده و برنامه ریزی کنید که هر قسمت از کار شما به چه مقدار زمان احتیاج دارد. شما باید وقت و انرژی خود را در بهترین و درست ترین بخش صرف کرده و آن را هدر ندهید.

لذت بردن از مسیر

از مسیر لذت ببرید

اگر در انجام هر کاری، لذت یا هدف آن را پیدا کنید، می‌توانید باکیفیت تر پیش رفته و از مسیر خود لذت ببرید. در صورتی که همیشه مضطرب بوده و به خود فشار آورید، میدان دیدتان تنگ تر شده و درگیر جزئیات بیهوده خواهید شد.

از اشتباهات‌ خود درس بگیرید

در روند انجام یک کار، ممکن است مشکلاتی پیش آمده و دچار اشتباه شویم. اما برای موفقیت، باید از اشتباهات خود درس گرفته و آن را بعنوان یک تجربه در نظر بگیریم.

از اشتباهات‌ خود درس بگیرید

هیچ چیز در زندگی دائمی نیست

افراد کمال‌گرا، هر کاری را بسیار مهم دانسته و اهمیت آن را دائم و پایدار می‌دانند. اما همیشه اینگونه نیست. هر کاری که در حال انجام است، فقط در یک مدت زمان معین وجود داشته و پس از آن بی اهمیت خواهد شد. پس برای هر کاری خود را تحت فشار بالا قرار ندهید.

اهداف واقع گرایانه داشته باشید

گاهی اوقات، اهدافی را انتخاب می‌کنید که احتمال رسیدن به آن صفر و حتی منفی است. در این صورت فقط تلاش بیهوده کرده و زمان خود را هدر می‌دهید. به این منظور، بهتر است که اهداف شما معقولانه بوده و احتمال رسیدن به آن با تلاش و پشتکار امکان پذیر باشد.

سخن پایانی

ما در این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی، به بررسی کلیاتی درباره کمال‌گرایی و روش های درمان آن پرداختیم. امیدواریم که برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری