انواع بیکن و هر آنچه درباره آن باید بدانید

آشپزی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از مدل های محبوب و پرطرفدار گوشت در سراسر جهان، بیکن است. بیکن، لایه های نازک گوشت است که می‌توان آن را در کنار دیگر مواد خوراکی و در وعده‌های اصلی، مصرف کرد. ما در این مطلب از بلاگ هایپرفامیلی، به شرح کلیاتی درباره انواع بیکن و طرز پخت آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: پروبیوتیک چیست و در چه موادی یافت می‌شود؟

مدل‌های مختلف بیکن در دنیا

برای تهیه بیکن، گوشت بخش های مختلف مانند شانه، شکم و زیر فک را به‌صورت نازک برش زده و پس از نمک‌سود کردن و بسته‌بندی، می‌فروشند. منبع اصلی تهیه انواع بیکن، گوشت خوک است اما در ایران از گوشت های دیگری برای تهیه آن استفاده می‌شود. بعنوان مثال گوشت حیواناتی مانند گاو، گوساله، مرغ یا بوقلمون در تهیه بیکن ها استفاده خواهد شد.

برخی از مهم‌ترین انواع بیکن:

برخی از مهم‌ترین انواع بیکن:

 • قطعه‌های درشت: این قطعه‌های بیکن، با پوست فروخته می‌شوند. می‌توان بیکن را به همان صورت خریداری کرد و در خانه به لایه‌های نازک برش زد و یا از فروشنده درخواست کرد که آن را برش بزند.
 • بیکن شانه: این نوع بیکن از بخش شانه درست شده و معمولا چربی کمتری داشته و بافت آن گوشتی‌تر است.
 • بیکن خورد شدهاین نوع بیکن معمولا برای افزودن طعم به سالادها و دیگر غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • بیکن زیر چانه: این نوع بیکن از گوشت زیر فک و چانه تهیه شده و بافت آن حالت ژلاتینی دارد.
 • بیکن شکم: این مدل پرطرفدار بوده و چربی زیادی نیز دارد.

سرخ‌ کردن بیکن

روش های تهیه بیکن

سرخ‌ کردن بیکن و سرو همراه با غذای اصلی

 • تابه را با مقداری روغن و یا کره، روی حرارت قرار دهید. در صورتی که بیکن خریداری‌شده چربی کافی دارد، بهتر است از هیچ نوع روغنی استفاده نکنید.
 • پس از چند دقیقه قطعات بیکن را در تابه بگذارید.
 • اجازه دهید که بیکن‌ها برای چند دقیقه در حرارت متوسط، سرخ شوند.

این نوع بیکن، همراه با تخم مرغ یا در کنار دیگر غذاها مثل خوراک لوبیا و یا حتی ساندویچ‌های مختلف، سرو می‌شود.

مصرف به‌عنوان یکی از مواد اولیه تهیه غذاها

علاوه بر بیکن درسته و سرخ‌شده، می‌توان بیکن را به قطعات کوچک‌تر برش زد و در انواع سالادها یا حتی غذاهای مختلف مثل پیتزا و یا لازانیا، استفاده کرد. برای این کار می‌توان قطعات کوچک بیکن را به‌تنهایی سرخ نمود و یا همراه با دیگر مخلفات و مواد اولیه، پخت و در غذای اصلی، مورد استفاده قرار داد.

تفاوت ژامبون و بیکن

تفاوت ژامبون و بیکن

ژامبون ها، رایج ترین گوشت های لایه ای نازک در ایران هستند که تفاوت هایی با بیکن ها دارند.

 • تفاوت در بافت: ژامبون از خمیر گوشت همراه با انواع ادویه و طعم‌دهنده درست می‌شود، ولی بیکن، لایه‌های نازک گوشت معمولی است که بافت آن هیچ تغییری نکرده و به همان شکل اولیه گوشت، بسته‌بندی و عرضه می‌شود.
 • نیاز به پخت: ژامبون را می‌توان پس از خرید، به‌صورت خام و سرد مصرف کرد، زیرا یک مرحله پخت غیر مستقیم دارد؛ اما بیکن، گوشت نمک‌ سود شده است که در برخی مواقع تنها دودی می‌شود و به همین خاطر، پیش از مصرف حتما باید آن را پخت.
 • طعم: معمولا طعم ژامبون ترکیبی از انواع مزه‌های مختلف همراه با ادویه‌ها و اسانس‌ها است، ولی بیکن همان طعم معمولی گوشت را دارد که در برخی مواقع طعم دودی هم به آن افزوده شده است.

سخن آخر

ما در این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی، به شرح کلیاتی درباره بیکن و طرز تهیه آن به روش های مختلف پرداختیم. شما می‌توانید انواع بیکن را با بهترین کیفیت از شعبات هایپرفامیلی خریداری کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری