راهکارهایی شگفت انگیز برای افزایش خلاقیت

توسعه فردی و موفقیت
زمان مطالعه: 4 دقیقه

داشتن خلاقیت امری است که با تلاش و پشتکار میتوان به آن رسید. به این منظور، همیشه در حال یادگیری باشید، هر از گاهی به موسیقی گوش دهید، ورزش کنید و خواب کافی را فراموش نکنید. ضمنا ترس از عدم موفقیت، عادت‌های اشتباه و آسیب زننده، عدم انعطاف‌پذیری، عدم اعتماد به نفس و فرار از موقعیت‌های مبهم را دور بریزید.

برخی افراد این تصور را دارند که خلاقیت، امری ذاتی بوده و هر شخصی نمی‌تواند از آن بهره ببرد. اما این یک تصور غلط است. خلاقیت، یک نوع مهارت است که می‌توان آن را گسترش و پرورش داد. در واقع افزایش خلاقیت کار سختی نبوده و با راهکارهای ساده و سرگرم کننده امکان پذیر است. خلاق بودن و ایده های خلاقانه می‌تواند شما را از دیگران جلو انداخته و زندگی شخصی را بهبود ببخشد. کار کردن، درس خواندن، روابط عاطفی و دوستانه، همگی اینها تحت تاثیر خلاقیت قرار می‌گیرد. اما سوال اصلی این است: چگونه ذهن خلاقی داشته باشیم؟ چگونه این مهارت را در خود تقویت کنیم؟ راه های افزایش خلاقیت کدام است؟ برای پاسخ به این سوالات، این مقاله از بلاگ هایپر را تا انتها بخوانید.

بیشتر بدانید: افراد کمال‌گرا بخوانند

خلاقیت به چه معناست؟

خلاقیت به چه معناست؟

خلاقیت در زبان ساده به معنای خلق ایده و راهکارهای جدید و جذاب، برای دور شدن از روزمرگی ها و عادت هاست. بعنوان مثال همیشه نیاز نیست که وسایل مورد احتیاج خود را بخرید، فقط کافیست کمی خلاقیت به خرج داده و وسایل مورد نیاز را بسازید. بعبارتی خلاقیت یعنی نوآوری.

افراد خلاق چه ویژگی هایی دارند؟

شاید تصور کنید که افراد خلاق با انسان های عادی فرق دارند، اما این تصوری غلط است. بعبارتی افراد خلاق مانند بقیه افراد بوده و در هر رنج سنی با نژاد و جنسیت های مختلف می‌باشند. تنها تفاوت آنها این است که صفات شخصی ممتازی دارند. در واقع افرادی که خلاقیت بیشتری نسبت به سایرین دارند، از ویژگی هایی مانند کنجکاوی، انرژی فراوان، نترسیدن از شکست، استقلال، مثبت و سازنده بودن، خنده و شادی فراوان، زندگی در حال و … برخوردار هستند.

نوشتن، راهی برای افزایش خلاقیت

هر آنچه به ذهنتان می‌رسد را بنویسید

ذهن خود را خالی کنید. هر فکر، ایده و ترس هایی که در ذهن خود دارید را نوشته و ذهن را تخلیه کنید. با خالی شدن ذهن، ایده های جدیدتر و بیشتری به فکرتان خواهد رسید. البته که انسان همیشه فکرهای مثبت نداشته و گاهی ممکن است ذهن ما از افکار منفی پر شود. باز هم نوشتن می‌تواند به شما کمک کند. در نتیجه هر آنچه به ذهنتان رسید، بنویسید.

ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید

هیچگاه فعالیت های ما نباید پشت سر هم بوده و مداوم انجام شود. باید در بین مشغله های زندگی، کمی به ذهن خود نیز اهمیت داده و به آن استراحت دهید. هنگامی که ورزش می‌کنید، مغز و ذهن شما استراحت کرده و ایده هایی به ذهنتان می‌رسد که می‌تواند تاثیر بسزایی در زندگی شما بگذارد. این ورزش می‌تواند یک پیاده روی ساده و یا یک ورزش تخصصی مانند یوگا، مدیتیشن و حتی بازی های فکری باشد. در واقع با ورزش کردن، ذهن را در مسیر خلاقیت قرار می‌دهید.

ورزش، راهی برای افزایش خلاقیت

هر از گاهی در هنگام کار به موسیقی گوش دهید

برخی افراد عقیده دارند که گوش دادن به موسیقی هنگام کار، فقط موجب حواس پرتی خواهد شد. اما این تصوری غلط است. افرادی که نیمکره راست آنها فعال‌تر است، علاقه زیادی به موسیقی داشته و با وجود آن، کارهای خود را با کیفیت بهتری انجام خواهند داد.

همیشه در حال یادگیری باشید

زمانی که درباره موضوعی اطلاعات نداشته و شروع به یادگیری می‌کنید، ناخودآگاه ایده های خلاقانه به ذهن شما هجوم می‌آورند. در نتیجه همیشه به دنیال یادگیری مطالب جدید باشید.

خواب کافی را فراموش نکنید

ذهن شما نیاز به استراحت و خواب کافی دارد. پس هیچ وقت از خواب خود کم نکرده و بر اساس اندازه مورد نیاز بدن بخوابید. بعبارتی خواب کافی موجب قدرتمندتر شدن ذهن شما خواهد شد. شما طی یک شبانه روز، حداقل به 7 ساعت خواب نیاز دارید. پس این مورد را به شوخی نگیرید.

خواب کافی راهی برای افزایش خلاقیت

با افراد قابل اعتماد صحبت کنید

گاهی اوقات می‌توانید از صحبت های دیگران ایده های جدید و جالبی استخراج کنید. در واقع زمانی که تنوع اطلاعات و ایده ها افزایش یابد، خلاقیت ذهنتان نیز افزایش خواهد یافت.

حرف های دیگران را جدی نگیرید

بسیاری از صحبت ها و نصیحت ها، ممکن است در زندگی شخصی ما موثر و مفید واقع شود. اما از طرفی افرادی هستند که با حرف های خود ذهن شما را نابود می‌کنند. در نتیجه، بیش از حد خود را درگیر صحبت های دیگران نکنید.

حرف های دیگران را جدی نگیرید

موانعی برای افزایش خلاقیت

ترس از عدم موفقیت، عادت‌های اشتباه و آسیب زننده، عدم انعطاف‌پذیری، عدم اعتماد به نفس و فرار از موقعیت‌های مبهم، می‌تواند بعنوان مانعی برای شما در نظر گرفته شود.

سخن پایانی درباره خلاقیت

داشتن یک ذهن خلاق، نیاز به تمرین و تکرار فراوان دارد. بعبارتی تکنیک های ذکر شده را باید بصورت مداوم انجام داده و همیشه در حال جستجو و یادگیری باشید و هیچوقت دست از تلاش برندارید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری