کاربردهای عجیب نوشابه

دانستنی ها
زمان مطالعه: 3 دقیقه

شاید ندانید اما نوشابه برای حل مشکلات زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه هایی از آن شامل شست‌وشوی لباس‌ها، جداکردن آدامس از روی موها و لباس، از بین‌ بردن زنگ‌زدگی، تمیزکردن و شستن ظروف، محو کردن رنگ مو، تسکین ناراحتی معده و پاک‌کردن ظروف مسی سیاه‌ شده می‌باشد.

شاید نوشابه برای بدن مضر بوده و آسیب های متعددی برساند، اما کاربردهایی دارد که می‌توان از آن برای حل بسیاری از مشکلات استفاده کرد. اگر شما نیز قصد آشنایی با کاربردهای نوشابه را دارید، تا انتهای این مطلب، با بلاگ هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: بهترین تغذیه مدرسه برای کودکان

کاربردهای نوشابه در آشپزی

یکی از کاربردهای محبوب نوشابه، در ترد کردن گوشت است. در واقع گاز موجود در آن، به نرم شدن گوشت کمک می‌کند. به این منظور، به مدت 6 ساعت یا از شب قبل، گوشت را در نوشابه بخوابانید.

از دیگر کاربردهای این مایع، ترکیب آن با سس مرینیت مرغ و استیک است زیرا آن را خوش طعم کرده و زمان پخت را کاهش می‌دهد.

نوشابه در پخت کیک نیز نقش دارد. به این منظور می‌توانید هنگام ترکیب مواد کیک شکلاتی، مقداری نوشابه به آن بیفزایید.

استفاده از نوشابه در شست‌وشوی لباس‌ها

استفاده از نوشابه در شست‌وشوی لباس‌ها

گاهی ممکن است که روی لباس، لکه های چربی یا خون ایجاد شود. به این منظور بجای استفاده از لکه برهای گران قیمت، می‌توانید از نوشابه استفاده کنید زیرا اسیدکربنیک و اسیدفسفریک موجود در این مایع، به لکه بری کمک خواهد کرد. برای رفع لکه مورد نظر، مقداری نوشابه در کنار مواد شوینده ماشین لباس‌شویی بریزید.

اگر لکه ماژیک روی لباس یا فرش ایجاد شد، مقداری نوشابه روی لکه ریخته و چند دقیقه زمان دهید. سپس قسمت مورد نظر را با آب و صابون بشویید.

نوشابه، بوی بد بنزین را نیز از بین می‌برد. در نتیجه یک قوطی نوشابه داخل ماشین لباس‌شویی ریخته و لباس های بو گرفته را بشویید.

جداکردن آدامس از روی موها و لباس

چسبیدن آدامس به موها یک اتفاق ناخوشایند است که بسیاری از افراد در برابر آن به دنبال قیچی کردن مو می‌روند. اما شما می‌توانید با روش های راحت تری آن را جدا کنید.

دقت کنید که نباید نوشابه را روی سر خود بریزید زیرا مواد شیمیایی موجود در آن، اسیدی بوده و کراتین مو را ضعیف می‌کند.

اگر روی لباستان نیز چسبیده باشد، می‌توانید براحتی آن را جدا کنید. برای انجام این کار، نوشابه را خنک کرده و با دقت، روی بخش مورد نظر بریزید. پس از چند دقیقه، آدامس سفت شده و قابل جدا شدن است. اگر به لباس چسبیده باشد، مقداری نوشابه روی آن ریخته و پس از چند دقیقه، آن را به آرامی با لبه کند چاقو جدا کنید.

جداکردن آدامس از روی موها و لباس

نوشابه و نقش آن در از بین‌ بردن زنگ‌زدگی

اسیدفسفریک موجود در نوشابه موجب حل‌شدن خوردگی و شل‌شدن زنگ روی فلزات شده و در نتیجه به‌ آسانی می‌توان زنگ‌زدگی‌ها را از روی اشیا جدا کرد.

تمیزکردن و شستن ظروف

اگر تابه یا قابلمه شما دچار سوختگی شده، مقداری نوشابه در آن ریخته و آن را روی شعله گرم کنید. پس از نیم ساعت، از روی شعله برداشته و سپس از اسکاج استفاده کنید.

برای تمیز کردن غذاهای سوخته داخل ظروف نیز می‌توانید از نوشابه استفاده کنید. مقداری نوشابه را داخل ظرف ریخته و بگذارید چند دقیقه بماند. مواد شیمیایی موجود در نوشابه، دوده و سوختگی را شل کرده و با سابیدن ظرف، به‌راحتی می‌توانید دوباره آن را تمیز و درخشان کنید.

پاک‌کردن ظروف مسی سیاه‌شده با نوشابه

اگر به دنبال روشی ساده برای از بین بردن سیاهی و کدری ظروف مسی هستید، از نوشابه استفاده کنید. اسید موجود در نوشابه به حل لکه های ظروف، کمک می‌کند.

محو کردن رنگ مو

اگر پس از رنگ کردن مو، موهای شما تیره شده و می‌خواهید آن را روشن تر کنید، می‌توانید موهای خود را با نوشابه آبکشی کنید.

محو کردن رنگ مو

تسکین ناراحتی معده

اگر دچار حالت تهوع و معده درد شده اید، سریع و ساده ترین راه درمان آن، مصرف نوشابه است. به این منظور، هر ساعت یک بار، ۱ قاشق چای‌خوری از نوشابه‌ را بنوشید که به دمای اتاق رسیده و گاز آن خارج شده است.

رفع بوی بد بدن

از دیگر کاربردهای نوشابه، رفع بوی بد بدن است. به این منظور، یک قوطی نوشابه گازدار را همراه با مقداری مواد شوینده به یک وان یا تشت آب اضافه کنید. پس از آن، بدن خود را با مایع تهیه شده بشویید.

سخن آخر

ما در این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی، به شرح کاربردهای نوشابه پرداختیم. امیدواریم که برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری