9 روش کاربردی برای کاهش استرس

دانستنی ها
زمان مطالعه: 4 دقیقه

استرس یکی از مشکلاتی است که در صورت تشدید آن، مشکلات فراوانی برای روح و جسم افراد بوجود می‌آید. به این منظور، برای کاهش استرس، به اندازه خوابیدن، ورزش کردن، کاهش مصرف کافئین، وقت گذرانی با حیوانات مورد علاقه و دوستان، جوییدن آدامس و تغذیه سالم را فراموش نکنید.

استرس و اضطراب یکی از احساساتی است که همه ما آن را تجربه کرده ایم. این حس به دلایل مختلفی بوجود آمده و گاهی می‌تواند به روح و جسم ما آسیب بزند. از نتایج استرس زیاد برای بدن، می‌توان به افزایش وزن، کاهش وزن و حتی مشکلات جدی تر مانند سرطان اشاره کرد. در نتیجه شما باید برای دوری از این معضل و بازگرداندن آرامش جسم و روح خود، راهکارهایی را پیدا کرده و طبق آنان پیش بروید. برای آشنایی با راهکارهایی برای دوری از استرس، با بلاگ فامیلی همراه باشید.

بیشتر بدانید: با مصرف این مواد غذایی، ریزش مو را کنترل کنید

خوابیدن به اندازه برای دوری از استرس

راهکارهایی برای کاهش استرس

به اندازه بخوابید

بی خوابی یا کم خوابی، می‌تواند بر میزان اضطراب شما تاثیر زیادی داشته باشد. زمانی که به اندازه کافی نخوابید، حملات اضطرابی زیادی به شما وارد شده و نتایج خوبی به بار نخواهد آورد. البته که خواب، باید کیفیت داشته باشد. یکی از راه هایی که کیفیت خواب شما را بهبود می‌بخشد، تعیین ساعت خواب است. بعنوان مثال اگر شاغل بوده و هر روز باید بیدار شوید، محاسبه کنید چه ساعتی باید بخوابید تا حداقل هشت ساعت خوابیده باشید.

دوچرخه سواری برای دوری از استرس

ورزش کنید

ورزش موجب ایجاد استرس فیزیکی در بدن و در نتیجه کاهش استرس های ذهنی خواهد شد. در صورتی که ورزش را بصورت روزانه انجام داده و آن را جزوی از برنامه روزانه خود قرار دهید، تا حد زیادی استرس و اضطراب را از خود دور خواهید کرد. ورزش موجب کاهش هورمون های استرس، بهبود کیفیت خواب و افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.

از جمله ورزش هایی که می‌توانید برای دوری از اضطراب و استرس انجام دهید شامل موارد زیر می‌باشد:

  • دوچرخه سواری
  • پیاده روی
  • شنا

کاهش مصرف کافئین

مصرف کافئین را به حداقل برسانید

همانطور که می‌دانید، در قهوه، چای و نوشیدنی های انرژی زا، کافئین وجود دارد. این کافئین موجب بروز اضطراب و استرس در فرد شده و ممکن است تاثیرات منفی بگذارد. اما بطور کلی به خود شخص بستگی دارد، زیرا ظرفیت افراد در مصرف کافئین متفاوت است.

جوییدن آدامس

جویدن آدامس یکی از راه های افزایش جریان خون به مغز است. شاید این تجربه برای شما هم پیش آمده باشد که با جویدن آدامس، استرس را از خود دور کرده و خود را بهتر کنترل کنید.

به تغذیه خود اهمیت دهید

گروهی از مواد غذایی وجود دارند که موجب کاهش ترشح هورمون استرس می‌شوند. شما می‌توانید با داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب، ترشح این هورمون را در بدن خود کاهش دهید. نمونه ای از مواد غذایی موثر در کاهش ترشح هورمون استرس عبارتند از:

  • مواد غذایی سرشار از ویتامین C
  • انواع ماهی های چرب بویژه ماهی سالامون
  • انواع آجیل و دانه ها
  • میوه و سبزیجات
  • شکلات تلخ

اهمیت تغذیه در کاهش اضطراب

کمی با دوستان خود وقت بگذرانید

زمانی که شما بخشی از زمان خود را با دوستان و خانواده خود می‌گذرانید، کمتر دچار استرس و اضطراب خواهید شد. طبق تحقیقات انجام شده، گذراندن وقت با دیگران، موجب ترشح اوکسیتوسین، یک هورمون ضد استرس طبیعی در بدن شده و افسردگی و استرس را از شما دور خواهد کرد.

کارها را به موقع انجام دهید

از دلایل دیگری که موجب بروز اضطراب در شخص می‌شود، عدم برنامه ریزی و انجام ندادن به موقع کارهاست. بعبارتی زمانی که شما کارهای خود را اولویت بندی کرده و در زمان مشخص انجام دهید، ذهنتان کمتر درگیر شده و استرس را از خود دور خواهید کرد.

انجام به موقع کارها برای دوری از استرس

به موسیقی آرامبخش گوش دهید

زمانی که به موسیقی های آرام و ملایم گوش می‌دهید، مغز شما به آرامش ترغیب شده و تپش قلب کاهش می‌یابد. به همین ترتیب ترشح هورمون های استرس نیز کم شده و بدن شما ریلکس خواهد شد.

با حیوانات وقت بگذرانید

اگر رابطه خوبی با حیوانات دارید، می‌توانید برای آرامش و دوری از استرس، از یک حیوان خانگی نگهداری کنید. وجود حیوان خانگی در خانه و وقت گذراندن با آنها، موجب بهبود روحیه و دوری از اضطراب هاست. از طرفی، نگهداری حیوانات خانگی، موجب درگیر شدن شما و رهایی از فکرهای بیهوده خواهد شد.

وقت گذرانی با حیوانات برای دوری از استرس

کلام آخر

زمانی که بدن، با استرس و اضطراب زیادی روبرو شود، تاثیرات بدی بر روح و جسم شما خواهد گذاشت. اگر سلامتی بدنتان برای شما مهم است، تا جای ممکن از استرس دوری کرده و در صورت بروز آن، به دنبال روش هایی برای درمان باشید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری