با راه های افزایش اعتماد به نفس آشنا شوید

توسعه فردی و موفقیت
زمان مطالعه: 3 دقیقه

وجود اعتماد به نفس در هر شخصی واجب است اما به اندازه. به این منظور اگر اعتماد به نفس پایینی دارید، باید مثبت اندیشی، تلاش برای تغییر، جدی گرفتن موفقیت های کوچک، استفاده از زبان بدن، عملگرا بودن و ورزش کردن را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

گاهی ممکن است که در یک موضوعی دچار مشکل شده و انرژی منفی و ناامیدی به سمت شما هجوم بیاورد. در این مرحله یکی از گزینه هایی که می‌تواند به فریادتان رسیده و شما را در مشکلات قوی کند، اعتماد به نفس و افزایش آن است. البته که کمبود اعتماد به نفس در موفق ترین افراد نیز دیده می‌شود و لزومی ندارد که همیشه سرشار از اعتماد به نفس باشید، اما باید آن را تقویت کرده و افسارش را بدست بگیرید. حال راه های افزایش و تقویت آن چیست؟ چه باید کرد؟ برای پاسخ به این سوال، تا انتهای مطلب با فامیلی همراه باشید.

بیشتر بدانید: راهکارهای طلایی برای ترک عادات بد

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس چیست؟

اگر بخواهیم این ویژگی را به زبان ساده برای شما تعریف کنیم، باید بگوییم اعتماد به نفس یعنی داشتن مهارت و باور کافی در مورد توانایی انجام کاری. از نتایج افزایش اعتماد به نفس می‌توان به زندگی بهتر، درآمد بیشتر، احساس رضایت بالا، نابودی استرس و… اشاره کرد.

روش های افزایش اعتماد به نفس

مثبت بیاندیشید

همیشه سعی کنید نیمه پر لیوان را ببینید. بعبارتی منفی نگر نبوده و از سخنان منفی دوری کنید. همیشه لبخند بزنید و با افراد منفی نگر نیز معاشرت نکنید.

روش های افزایش اعتماد به نفس

از زبان بدن استفاده کنید

شما باید اعتماد به نفس را در ظاهر خود نیز نشان دهید. بعبارتی زمانی که به درستی از زبان بدن خود استفاده کنید، نه تنها حس می‌کنید که از پس هر چیزی برمی‌آیید، بلکه دیدگاه دیگران هم نسبت به شما تغییر کرده و به توانایی‌هایتان اعتماد می‌کنند. یکی از راه های آن را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد:

برای نمایش اعتماد به نفس با استفاده از زبان بدن، هنگام صحبت با طرف مقابل، سرتان را بالا گرفته و صاف بنشینید. به آرامی شانه‌هایتان را عقب ببرید تا در راستای ستون فقرات‌ قرار بگیرند، شل و ول دست ندهید و وقتی صحبت می‌کنید مستقیما به فرد مقابل‌تان نگاه کنید.

طرز لباس پوشیدنتان را اصلاح کنید

ظاهر خوب، حس خوبی به خود شخص و اطرافیان وی القا می‌کند. در نتیجه همیشه به تیپ خود اهمیت داده و در انتخاب آن دقت کافی داشته باشید. با پوشیدن لباس های مناسب و شیک، اعتماد به نفس شما ناخودآگاه افزایش پیدا خواهد کرد.

اصلاح طرز لباس پوشیدن

خودتان را تغییر دهید

شاید باورتان نشود ولی یکی از دلایل اصلی پایین بودن اعتماد به نفس افراد به دلیل کارهای کوچک و بزرگی است که در طی یک روز انجام می‌دهند. بعنوان مثال شما به دیر بیدار شدن عادت کرده و به همین دلیل یک احساس کوچک ضعف و شکست به شما القا خواهد شد. بنابراین در قدم اول، سعی کنید که به فرد جدیدی تبدیل شوید. به این منظور، یک قلم و کاغذ برداشته و نقاط ضعف خود را بنویسید تا بتوانید آنها را اصلاح کنید.

عمل کنید

برای تقویت اعتماد به نفس، فقط حرف نزده و عمل کنید. بعنوان مثال زمانی که در یک مهمانی یا رویداد اجتماعی حضور دارید، با افرادی که شناختی از آنها ندارید صحبت کرده و با آنها بیشتر آشنا شوید. بعبارتی خود را در موقعیت های سخت قرار دهید تا بطور واقعی، اعتماد به نفس را افزایش دهید.

ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید

از راهکارهای دیگر افزایش اعتماد به نفس، انجام فعالیت های جسمانی است. ورزش، موجب آزادسازی اندورفین در بدن و کاهش استرس در شما خواهد می‌شود. علاوه بر این، فواید فوق العاده ای بر جسم و ذهن شما خواهد گذاشت.

ورزش راهی برای تقویت اعتماد به نفس

موفقیت های کوچک را جدی بگیرید

برای رسیدن به موفقیت، صبور بوده و عجله نداشته باشید. بعبارتی تنها بر نتیجه نهایی تمرکز نکرده و از مسیر رسیدن به اهداف لذت ببرید. به این منظور، اهداف خود را به بخش‌های کوچک، قابل مدیریت و قابل دید تقسیم کرده و سعی کنید در مسیر رسیدن به اهداف بزرگ، پیروزی‌های کوچک را هم ببینید.

سخن پایانی

یکی از مهارت های مورد نیاز برای هر فردی در طول زندگی، داشتن اعتماد به نفس است. افرادی که این ویژگی را دارند، بهتر و سریعتر تصمیم گرفته و ریسک های بیشتری را می‌پذیرند. البته این نکته را فراموش نکنید که باید در این موضوع اعتدال را نیز رعایت کنید. زیرا زیادی آن نیز نتایج منفی به همراه دارد.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری