18 راهکار برای موفقیت در کار

توسعه فردی و موفقیت
زمان مطالعه: 8 دقیقه

18 راهکار برای موفقیت در کار؛ اگر راهکار هایی وجود داشته باشد تا با استفاده از آنها بتوانید خلاقیت خود را افزایش دهید و موجب بهبود عملکرد خود در محیط کاری شوید چه می‌کنید؟ راهکارهایی که می‌تواند علاوه بر آرامش در کار موفقیت را نیز برایتان به ارمغان بیاورد.

بیشتر بدانید: با این ۱۰ روش، هزینه های خود را مدیریت کنید

در این مقاله می‌خواهیم به تاثیر نگرش مثبت در زندگی بپردازیم و 18 راهکار مختلف برای موفقیت در کار را با یکدیگر بررسی کنیم. نگرش مثبت عمیق موجب دید گسترده‌تر به موضوعات مختلف و در نتیجه کسب تجارب و مهارت های جدید می‌شود. اما بر عکس نگرش های منفی نیز می‌تواند عواقب خود را داشته باشد، عواقبی مانند ترس از آینده، از دست دادن تمرکز و یا احساس شکست از جمله این موارد می‌باشد. اگر دوست دارید در بیشتر اوقات، نگرش مثبت در محیط کاری را حفظ نمایید، تا انتهای این مقاله در سایت فروشگاه های زنجیره‌ای فامیلی با ما همراه باشید.

18 راهکار برای موفقیت در کار

با افراد مثبت اندیش در ارتباط باشید

افراد مشابه با هم به طور طبیعی یکدیگر را جذب می‌کنند یا افراد یک گروه با گذشت زمان رفتاری مشابه یکدیگر از خود بروز خواهند داد. اگر شما خود را با افراد مثبت اندیش و کار درست احاطه کنید می تواند موجب یادگیری رفتارهای صحیح و تجارب خوبی شود. اگر همیشه با افراد منفی باف که همواره نیمه خالی لیوان را می بینند در ارتباط باشید ، چیزی جز شکایت و غر به شما نخواهد رسید. همین عوامل موجب می شود که شما نیز مانند افراد منفی باف و یا مثبت اندیش فکر کنید . شما احاطه شدن توسط کدامیک از افراد را انتخاب می کنید ؟

برای مثبت اندیشی هر چه بهتر می‌توانید با افرادی که شغل خود را دوست دارند در ارتباط باشید. اینکار موجب بهبود دیدگاه شما می‌شود. در رفتار اینگونه افراد کمتر می‌توان نکات منفی و منفی اندیشی یافت. همین امر موجب بهبود عملکرد شغلی شما نیز خواهد شد. شاید بگویید نمی‌شود در برخی از محیط های کاری همکاری مناسب با شرایط ایده آل پیدا کرد. در چنین شرایطی می‌توانید در ارتباط با اینگونه افراد مقداری احتیاط به خرج دهید و مدت زمان کمتری را با آنها بگذرانید. در بحث های منفی شرکت نکنید، به جای شرکت در اینگونه بحث ها می‌توانید به پیاده روی بروید یا مقداری به خودتان استراحت دهید.

افکار مثبت داشته باشید

در مقدمه به این مورد اشاره کردیم که افکار افرادی که با آنها در ارتباط هستید می‌تواند روی شما تاثیر بگذارد. افکار شما نیز از اطراف تغذیه می‌شود. سعی کنید به موسیقی های مثبت و شاد گوش دهید. به پادکست ها و کتاب های صوتی مثبت گوش بسپارید که موجب بهبود عملکرد شما در زندگی شود. آنچه را که می‌شنوید، همان است که ذهن شما از آن یاد می‌گیرد.

حواستان به حرف زدنتان باشد

سعی کنید در حرف هایتان صداقت به خرج بدهید و کمتر از قسم خوردن استفاده کنید. در کل تمام سعی خود را به کار ببرید تا حرف هایتان با اطمینان کامل باشد. شما در کل روز با حرف زدن با افراد اطراف خود در ارتباط هستید. حرف های شما می تواند نشانگر شخصیت شما باشد، شما با حرف هایتان دروازه ای برای ورود به شخصیتتان به فرد مقابل می‌دهید. هر چه سخنان سنجیده تر و با اطمینان تر باشد می‌تواند تاثیر بسیار بهتری بر فرد مقابل بگذارد.

یک روتین روزانه ایجاد کنید

روتین های روزانه یا همان روال های کاری که بر حسب عادت انجام می‌دهید می‌تواند روز شما را به خوبی بسازد. هر چه این روال ها مفید تر باشند می‌توانند موجب توسعه شما و ارتقا مهارت های شما شود؛ همچنین بر عکس اگر به روتین ها ارزش قائل نشوید و با ایجاد روال های غیر مفید روز خود را به بطالت بگذارنید موجب کاهش عملکرد شما در طول روز می‌شود. پس سعی کنید با ایجاد عادات مناسب مانند بیدار شدن راس یک ساعت مشخص، کتاب خواندن، پیاده روی و گوش دادن به پادکست ها روز خوبی را آغاز کنید و موجب تقویت عملکرد خود شوید. همچنین می توانید با ایجاد یک روتین شبانه یک روز پر مخاطره را به اتمام برسانید و منتظر ماجراجویی روز بعد آن باشید.

خوش رفتار باشید

همواره سعی کنید با مهربانی و با رفتار خوش با دیگران ارتباط برقرار کنید. مطالعات نشان می‌دهد کسانی که در ارتباط با سایرین رفتار خوب دارند بیشتر احساس خوشبختی می‌کنند. این مطالعات حاصل تحقیقات ژورنال روانشناسی اجتماعی می‌باشد. همین احساس خوشبختی نیز موجب می‌شود مثبت اندیشی شما تقویت شده و عملکرد بهتر در تمامی محیط ها داشته باشید. چه چیزی بهتر از این؟!

رفتار خوش موجب می‌شود نه تنها خودتان احساس خوب داشته باشید بلکه موجب می‌شود اطرافیان نیز از ارتباط با شما خرسند باشند و احساس خوبی از داشتن یک همکار یا رفیق خوش اخلاق داشته باشند. حال زمانش فرا رسیده که خود را در یک محیط کار منفی که کلیه افراد اهل غر زدن هستند و رفتار خوبی با یکدیگر ندارند تصور کنید. شما کدامیک از محیط های کاری را برای کار کردن انتخاب می کنید؟ کدام محیط را برای کار کردن ترجیح می دهید؟

پس با دیگران مهربان باشید و با رفتار خوش محیط مناسب برای همکاری ایجاد کنید تا هم همکاران از کار کردن با شما لذت ببرند و هم شما از کار کردن با آنان.

با خود نیز مهربان باشید

همانطور که با سایرین خوش رفتار و مهربان هستید، با خود نیز عطوفت به خرج دهید. همیشه سعی کنید افکار خود را به سمت مثبت اندیشی سوق دهید و از اضطراب های غیر ضروری اجتناب کنید. این مورد نیز موجب بهبود عملکرد شما در طول روز و همچنین خلاقیت بیشتر در کارها می‌شود.

از روزها به خوبی استفاده کنید

یکی از بهترین قسمت هفته، تعطیلات آن است. از تعطیلات نهایت استفاده را ببرید و سعی کنید یک تعطیلات هیجان انگیز و رویایی را برای خود داشته باشید. علاوه بر این از تک تک روزها و زمان خود نهایت استفاده را ببرید و سعی کنید زمان خود را به بطالت نگذارنید. سعی کنید عادات مثبت ایجاد کنید و احساس خوبی را برای خود به ارمغان بیاورید.

چند پیشنهاد

  • از غذاهای ناسالم که دارای عوارض منفی برایتان هستند اجتناب کنید.
  • در صورت امکان مدتی را به دور از کار باشید و به خودتان استراحت دهید.
  • در تنهایی خود قدم بزنید و به رویاهایتان فکر کنید.
  • موزیک مورد علاقه خود را گوش دهید و یا خود را به یک وعده ناهار لذیذ دعوت کنید.
  • کتاب بخوانید و یا به دیدار دوستانتان که آنها احساس خوبی برایتان به ارمغان می آورند بروید.

18 راهکار برای موفقیت در کار

مسئولیت پذیر باشید

مسئولیت کارهایتان را بر عهده بگیرید و پاسخگوی مسئولیت هایی که بر دوش شما گذاشته‌اند باشید. امتناع از مسئولیت پذیری موجب می‌شود نگرش مثبت نسبت به شخصیت شما از بین برود.

در مقابل مشکلات واکنش مناسب داشته باشید

خواه در محیط کار باشد یا در یک محیط دوستانه یا یک پروژه گروهی و … مشکلاتی هستند که امکان برخورد با آنها وجود دارد. سعی کنید پیش از بروز مشکل به آن فکر کنید و یک واکنش مناسب برای آن پیش بینی کنید. به نوعی از قبل تصمیم داشته باشید که اگر فلان مشکل پیش آمد واکنشتان چه خواهد بود. به عنوان مثال اگر انتقادی از شما شد سعی کنید آرام باشید و تا انتها به آن گوش دهید تا بتوانید واکنشی منطقی و به دور از تنش داشته باشید. همین امر موجب می شود به دور از تنش بتوانید به خوبی در شرایط مختلف در مواجهه با مشکلات متنوع تصمیمی درست و شایسته بگیرید.

نفس عمیق بکشید

تنفس عمیق برای بدن آرامش بخش است. سعی کنید در طول روز مقدار زمانی را به تنفس عمیق بپردازید و چندین نفس عمیق بکشید. اگر احساس می‌کنید نسبت به چیزی نگرش خوبی دارید، محلی را پیدا کرده و در آنجا به نفس عمیق کشیدن بپردازید. اینکار موجب می‌شود استرس‌ها از شما دور و ذهن آزاد شود.

برای خود هدف تعیین کنید

هدف داشتن می‌تواند به شما انگیزه کار بدهد. همواره سعی کنید برای هر روز خود یک هدف داشته باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. خواه این هدف یک هدف شخصی باشد یا یک هدف کاری؛ می‌تواند این هدف به پایان رساندن خوب یک روزی پر کار باشد. وقتی که برای خود هدف و ماموریت مشخص می‌کنید و می‌دانید که هدفی دارید می‌توانید بهتر به کار کردن بپردازید و افکار منفی را راحت تر از خود دور کنید.

اهداف شخصی داشته باشید.

همانطور که پیش‌تر اشاره شد هدف داشتن می‌تواند به شما انگیزه فعالیت بدهد. اهداف شخصی بلند مدت و کوتاه برای خود تعیین کنید. به این نکته هم توجه داشته باشید که تنها با افکار مثبت و مثبت اندیشی نمی‌توان به هدف رسید بلکه برای رسیدن به هدف باید تلاش کرد و قدمی رو به جلو برداشت.

دست از شکایت بردارید

شکایت نداشتن از هر چیزی می‌تواند به شدت موجب بهبود عملکرد شما، زندگی کاری و شخصی و موفقیت در کار شما شود. یکی از بدترین قاتلان یک نگرش خوب، می‌توان انتظار داشتن بی جا از دیگران و مشغول کردن افکار به این معقوله باشد. علاوه بر این شکایت از دنیا نیز می‌تواند شما را حسابی از هدف دور کند و بذر افکار منفی در ذهن شما بکارد. سعی کنید افکار خود را از زندگی عادلانه نیست، سرزنش مداوم خود و پرخاشگری پاک کنید. سعی کنید نهایت لذت را از زندگی که دارید ببرید به گونه ای که در آینده حسرت روزهای گذشته را نخورید. هرگاه که فکر می‌کنید کارها دشوار است و از پسش بر نمی‌آیید با خود بگویید من ادامه می‌دهم و شکست را هرگز نمی‌پذیرم، شما قوی هستید و قادر به انجام هر کاری که بخواهید انجام دهید می‌باشید.

18 راهکار برای موفقیت در کار

دست از غر زدن نیز بردارید

پیش تر ذکر کردیم که شکایت کردن می‌تواند عملکرد شما را تحت شعاع خودش قرار دهد. برای پیشگیری از هر نوع شکایت بهتر است دست از غر زدن بردارید. با غر زدن تنها روحیه خود را پایین می آورید. سعی کنید به جای غر زدن دنبال راه حلی مناسب برای حل مشکلات باشید. غر زدن می‌تواند بذر نارضایتی و ناامیدی را در ذهن شما بکارد و موجب گم شدن شما در مسیر رسیدن به هدف گردد. پس برای موفقیت در کار، غر نزنید.

لبخند بزنید

خندیدین می‌تواند هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی به بهبود عملکرد شما کمک کند. زمانی که خنده بر لب دارید احساس بهتری خواهید داشت. چه کسی عاشق خنده نیست؟! همه خنده را دوست دارند و از خندیدن احساس خوبی خواهند داشت. سعی کنید شوخ طبع باشید و لبخند را به لب سایرین نیز بیاورید. البته توجه داشته باشید که شوخ طبعی با مسخره کردن دیگران فرق دارد. حواستان جمع باشد که کسی را برای خنده مورد تمسخر قرار ندهید تا مجبور به عذر خواهی شوید.

کنجکاو و همواره به دنبال یادگیری باشید

فردی باشید که همواره علاقه دارد یاد بگیرد. از یادگیری سیر نشوید و با کنجکاوی به دنبال یادگیری مسائل مختلف باشید. آینده نگر باشید و سعی کنید ذهن خود را از راکد بودن در بیاورید. اینکار موجب خارج شدن افکار منفی از ذهن شما می‌شود.

آینده نگر باشید

آینده نگر باشید؛ آینده نگری می‌تواند انگیزه شما برای ادامه راه را حفظ کند. شاید در کوتاه مدت، نگرش منفی داشته باشید اما می‌تواند با آینده‌نگری نگرش مثبت به آینده را در خود ایجاد کنید و افکار منفی را برای همیشه بفرستید پی کارشان؛ شاید چالش های حال برایتان وحشتناک باشد اما می‌توانید با فکر کردن به پشت سر گذشتن این چالش ها نگرشی مثبت برای خود ایجاد کنید.

ادا در بیارید تا زمانی که بدستش آورید

اگر احساس می‌کنید خوشبخت نیستید و یا نگرش مثبت ندارید کافیست که ادا در بیاورید تا قدم به قدم آنرا واقعا به دست آورید، این یک تکنیک مناسب است که می‌تواند به خوبی در بسیاری از مواقع به کارتان بیاید. با دست روی دست گذاشتن مشکلی حل نمی‌شود سعی کنید احساس جعلی ایجاد کنید تا زمانی که این احساس واقعی را برای خودتان به ارمغان بیاورید. اجازه ندهید که هیچ چیز مانع خوشبختی شما شود. احساسات خود را بدست بگیرید و اجازه ندهید نگرش های منفی کنترل زندگی شما را بر دست بگیرند. 18 راهکار برای موفقیت در کار می تواند شما را برای داشتن زندگی بهتر در محیط کاری کمک کند.

18 راهکار برای موفقیت در کار

سخن آخر

این لیست، 18 راهکار برای موفقیت در کار برای حفظ نگرش مثبت بود، ترفندهایی که با استفاده از آن می‌توانید به طور مداوم به حفظ نگرش مثبت در خود کمک کنید. این ترفندها علاوه بر مفید بودن در محیط های کاری و ارتقا مهارت های شما می‌تواند در زندگی نیز بسیار مفید واقع شود. امیدواریم از مقاله 18 راهکار برای موفقیت در کار، نهایت استفاده و بهره را برده باشید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری