آسان ترین روش ها برای شستشوی سرویس بهداشتی

سبک زندگی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از مکان هایی که به دلیل کاربرد و شرایط خاص خود، به وفور با رشد باکتری و میکروب همراه می‌شود، سرویس های بهداشتی است. بعبارتی از بین بردن بو، جرم ها و اثرات رطوبت، نیاز به زمان کافی و روش های اصولی دارد. حال برای شستشوی سرویس های بهداشتی چه باید کرد؟ چگونه سرویس بهداشتی را تمیز کنیم تا مدت ها تمیز بماند؟ برای پاسخ به این سوال، تا انتهای این مطلب با هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: راهکارهای طلایی برای برق انداختن کاشی و سرامیک

مواد مورد نیاز برای تمیزی سرویس بهداشتی

برای تمیزی سرویس بهداشتی هم می‌توانید از مواد طبیعی و خانگی استفاده کنید و هم محصولات تمیزکننده و سفیدکننده. این موضوع کاملا بستگی به خودتان دارد. اما بطور کلی، اگر در خانه فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارید، بهتر است که استفاده از مواد خانگی را در اولویت قرار دهید. اما اگر از محصولات تمیزکننده هم استفاده کنید ایرادی نداشته ولی در حین شستشو و پس از آن، حتما در و پنجره ها را باز بگذارید. در ادامه چند مورد از ترکیبات خانگی و محصولات تمیزکننده را به شما معرفی خواهیم کرد.

مواد مورد نیاز برای تمیزی سرویس بهداشتی

جوش ‌شیرین

برای تمیز شدن دوغاب کاشی‌کاری سرویس‌های بهداشتی، می‌توانید از خمیر جوش‌ شیرین استفاده کنید. به این منظور، ترکیبی خمیرمانند با میزان‌های مساوی از آب و جوش‌شیرین درست کنید. این ترکیب را روی دوغاب مالیده و 1 دقیقه زمان دهید. سپس با استفاده از یک برس با دندانه‌های سفت و ضخیم، جاهایی را که در آنها از خمیر جوش‌شیرین استفاده کردید را تمیز کنید.

سرکه و نمک

یک فنجان سرکه سفید، یک فنجان نمک و یک فنجان آب داغ را با هم ترکیب کنید. دو قاشق غذاخوری محلول تمیزکننده نیز به آن افزوده و از این ترکیب برای شستشوی سرویس های بهداشتی استفاده کنید. در صورتی که لکه ها قدیمی و سخت است، ده دقیقه زمان دهید تا محلول روی لکه‌ها باقی بماند.

مواد مورد نیاز برای تمیزی سرویس بهداشتی

آبلیمو

لیمو نقش زیادی در پاک کردن لکه‌های زنگ‌زدگی و رسوب شیرآلات سرویس بهداشتی دارد. به این منظور، آبلیموی خالص را در بطری اسپری ریخته و آن را روی بخش های مورد نظر اسپری کنید.

نحوه نظافت سرویس های بهداشتی

اگر مرحله به مرحله اقدام به تمیز کردن سرویس های بهداشتی کنید، هم آسان تر شده و هم در زمان کمتری پیش می‌رود. در ادامه نحوه تمیز کردن حمام را به‌ تفکیک قسمت‌های مختلف شرح خواهیم داد.

  1. شستشوی دوغاب کاشی‌کاری حمام و دستشویی
  2. تمیز کردن کف حمام و دستشویی
  3. تمیز کردن کف، دیوارها و سقف
  4. نحوه تمیز کردن دوش، شیشه‌، پرده‌ و وان حمام
  5. تمیز کردن آینه حمام

شستشوی دوغاب کاشی‌کاری حمام و دستشویی

شستشوی دوغاب کاشی‌کاری حمام و دستشویی

برای کاشی‌کاری سرویس بهداشتی از دوغاب استفاده می‌کنند. دوغاب خشک‌ شده میان کاشی‌ها یا سرامیک‌ها، اگر طی روندی منظم تمیز نشود، به‌ مرور زردرنگ یا تیره‌ خواهد شد. این مسئله به ‌ویژه درباره حمام صدق می‌کند که رطوبت موجود در آن بیشتر از دستشویی است. حال برای تمیز شدن دوغاب، طبق روش زیر پیش روید:

  1. سه‌ چهارم فنجان محلول سفیدکننده را در ۳٫۵ لیتر آب بریزید.
  2. دستکش پلاستیکی به دست کنید. برسی با دندانه‌های سفت و ضخیم بردارید و در محلولی که درست کردید فرو کنید.
  3. برس را محکم روی دوغاب‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند بکشید. تکه‌ای کوچک از دیوار را خوب تمیز کنید و بعد سراغ تکه کوچک بعدی بروید.
  4. اجازه دهید محلول آب و سفیدکننده‌ای که روی دوغاب کشیده‌اید چند دقیقه روی آن بماند.
  5. دیوارها را شسته و خشک کنید.

نحوه تمیز کردن کف حمام و دستشویی

محلول تمیزکننده مورد نظر را با میزان مناسبی از آب ترکیب کرده و کف سرویس بریزید. در صورتی که لکه ها قدیمی بود، از محصولات تمیزکننده غلیظ تری استفاده کنید. سپس با استفاده از تی یا وسیله ای دیگر، تمیز کنید. همه جا را آبکشی و خشک کنید.

شستشوی دوغاب کاشی‌کاری حمام و دستشویی

شستشوی دوش، شیشه و وان حمام

کیسه فریزری پلاستیکی برداشته و آن را از سرکه سفید پر کنید. سری دوش حمام را داخل این کیسه پلاستیکی کنید؛ طوری که کاملا در سرکه سفید غوطه‌ ور شود. درِ پلاستیک را محکم گره بزنید و آن را تا صبح روز بعد به حال خود رها کنید. روز بعد پلاستیک را پاره کنید و سریِ دوش را آب‌کشی و خشک کنید.

برای تمیزکردن در و دیوارهای شیشه‌ای قسمتِ جداکنندۀ دوش حمام، می‌توانید از ترکیب چند قطره سرکه سفید با جوش‌شیرین استفاده کنید. برای تمیز کردن وان حمام هم آن را پر از آب داغ کنید. کمی مایع تمیزکننده ملایم به آن بیفزایید و ۱۵ دقیقه آن را رها کنید. سپس آب وان را خالی کرده و با دستمال خشک و تمیز پاک کنید.

شستشوی روشویی

برای تمیز کردن روشویی نیز محلول ضدعفونی کننده را روی بخش مورد نظر اسپری کرده و با یک پارچه تمیز آن را خشک کنید.

تمیز کردن سنگ دستشویی

در اولین قدم، با توجه به میزان سرسختی و قدیمی بودن لکه ها، باید از تمیزکننده مناسبی استفاده کنید. سپس تمیزکننده مورد نظر را در محل مورد نظر ریخته و پس از چند دقیقه، آبکشی کنید.

کلام آخر

بطور کلی سعی کنید هفته ای یکبار سرویس بهداشتی را تمیز کنید تا شستشوی آن سخت و زمانبر نشود. ضمنا اگر قصد خریداری انواع شوینده و محصولات پاک کننده را دارید، به یکی از شعبات فروشگاه هایپرفامیلی مراجعه کرده و محصول مورد نظرتان را با تخفیفی فوق العاده تهیه نمایید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری