درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای | چیستی و چگونگی این موضوع

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

با توجه به گسترش چشمگیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرها، یکی از مهمترین ارکان و استراتژی های لازم برای فعالیت در این زمینه، درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. در واقع برای اینکه به فروش و درآمدزایی بیشتر برسید، باید بدانید که چقدر نوع مشتریان خود و نیازهای آنها را می‌شناسید.

برای هر فروشگاه‌ زنجیره‌ای یکی از اهداف مهم رشد بلند مدت و به دست آوردن و حفظ یک پایگاه در میان مشتریان وفادار است. از آنجا که مشتریان امروزی کمتر وفادار هستند و اعتماد در بین آنها بسیار کمتر از گذشته شده است، در عین حال قدرت و حقوقی بیشتری نسبت به قبل دارند، باید تلاش شود تا رضایت آنها به صورت حداکثری با استراتژی درک نیاز مشتری، برآورده شود. به همین منظور در ادامه این مطلب از بلاگ هایپر بیشتر راجع به چیستی و چگونگی دست‌یابی به آن توضیح داده‌ایم.

درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای چیست و چه اهمیتی دارد؟

با توجه به این نکته که همه فروشگاه‌ها اعم از زنجیره‌ای یا حتی خرده فروشی علاقه دارند تا در طولانی مدت به فروشگاه مقصد و هدف مشتری تبدیل شوند، درک نیاز مشتریان دارای اهمیت زیادی است. فروشگاه مقصد یا هدف در واقع اولین گزینه‌ای به شمار می‌رود که یک فرد هنگام نیاز برای خرید به آن فکر می‌کند. در اصل استراتژی درک نیازهای مشتریان فروشگاه‌های زنجیره‌ای یک راه برای رسیدن به جایی است که مالکان و صاحبان یک فروشگاه مطمئن شوند به عنوان فروشگاه مقصد در میان قشر وسیعی از مخاطبان شناخته می‌شوند.

اهمیت و مزایای درک نیاز مشتری

اهمیت و ضرورت ارائه خدمات مناسب به مشتریان بر کسی پوشیده نیست، اما این امر نیازمند یک استراتژی درست برای درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. اگر این نیازها را درک نکنید چگونه می‌توانید خدمات خود را متناسب با نیازهای مشتریان تنظیم کنید؟ با درک مشتریان خود می‌توانید خدمات بهتری به آنها ارائه دهید که مزایای بسیاری را در پی خواهد داشت. مهمترین آنها عبارتند از:

بالا بردن اعتبار فروشگاه برای مشتریان

مشاهده اینکه شما در ارائه خدمات همسو با درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای عمل می‌کنید، به مخاطبان شما این حس را منتقل می‌کند که متفاوت هستید و به آنها اهمیت ویژه می‌دهید. هر مشتری انتظار دارد که کارکنان شما از محصولات و خدمات شما از جمله هزینه ها، نوع خدمات، ضمانت نامه‌ها و مواردی از این دست شما شناخت خوبی داشته باشند. اگر تجارت شما در زمینه فروشگاه‌های زنجیره‌ای است، شما ملزم به اطلاع کافی از نوع محصولات و برندهایی هستید که می‍فروشید. داشتن دانش در این زمینه‌ها، باعث شکل‌گیری حس اعتماد بیشتر در مشتریان و ترغیب برای خرید از شما می‌شود.

برند خود را بسازید

درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای یک راه عالی برای برندینگ و شناساندن آن به کلیه اقشار جامعه است. انجام تحقیقات بازار قبل از عرضه محصول یا خدمات به شما کمک می‌کند، تصویری از نیازهای مشتری خود بسازید. علاوه بر این، شما باید آنچه را كه مشتریان پس از خرید به شما می‌گویند، ثبت كنید تا به شما كمك كند اطلاعات ارزشمندی در مورد محصولات و علایق آنها بدست آورید. این امر در طولانی مدت به شما کمک می کند تا استراتژی‌های بازاریابی خود را متناسب با بازار هدف تنظیم کنید و بنابراین به شما کمک می‌کند تا برندینگ و پرسونال برند مناسبی از خود در ذهن مخاطب ایجاد کنید.

بالا بردن میزان رضایت مشتریان

درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای و حتی خرده فروشی‌ها منجر به بالا بردن میزان رضایت آنها شده و خود یک وسیله تبلیغاتی رایگان برای فروشگاه شما به شمار می‌رود. انتظارات در سطح خدمات بسته به اینکه مشتری در کدام بخش قرار دارد، متفاوت خواهد بود. مشتریان انتظارات خاصی از تجارت شما در بخش انتخابی خود خواهند داشت. درک انتظارات مشتری به شما کمک می‌کند تا این انتظارات را برآورده کرده و میزان رضایت بیشتری از مشتریان را کسب کنید.

تکرار خرید از شما

در کنار مواردی که به آن اشاره شد، درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای باعث می‌شود تا مشتریان ترغیب به تکرار خرید شوند. این امر در طولانی مدت باعث سودآوری بیشتر و رشد فروشگاه‌ شما خواهد بود. همچنین هر مشتری پتانسیل آن را دارد تا در هنگام خرید افراد مختلفی از دوستان، خانواده و آشنایان را همراه خود کند. این امر به معنای آشنایی افراد بیشتر با فروشگاه شما، خرید بیشتر و در نتیجه سودآوری و درآمدزایی بیشتر است.

راه‌های موثر برای درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای

پس از بررسی مزایا و دلایل اهمیت این استراتژی در بازاریابی، شاید این سوال پیش بیاید که چگونه می‌توان به درک درستی از نیاز مشتریان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای رسید؟ برای اینکه پاسخ این سوال را بدانید بهتر است موارد زیر را مدنظر داشته و در فروشگاه خود پیاده کنید.

هدف‌گذاری موثر و نظرسنجی

نیازهای مشتریان خود را از نظر جمعیتی، سن، دیدگاه و سبک زندگی درک کنید. تحقیقات بازار در این راستا به شما کمک خواهد کرد. پس از درک این موارد که به نوعی درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای است، نوبت به هدف قرار دادن مشتری با تبلیغات معنی‌دار می‌رسد.

برای تبلیغات معنی‌دار بهتر است از کمپین‌های ایمیلی یا پیامکی برای ارائه داده‌ها و تبلیغات مربوط به محصولات مورد نظر مشتری استفاده کنید. همچنین ارسال فرم‌های نظر سنجی به فرد کمک می‌کند تا فراتر از نیازهای مشتری رفته و در مورد میزان رضایت از خدمات و محصولات شما را مطلع کند. حتی اگر می‌خواهید محصول جدیدی به فروشگاه خود اضافه کنید در مورد نوع بسته بندی، وزن، ویژگی‌های از مشتریان خود سوال کنید تا درک بهتری از نیازهای آنها داشته باشید.

گزینه دیگر پرسیدن برخی از سوالات استاندارد مانند اینکه چه چیزی در مورد فروشگاه شما دوست دارند و اینکه فکر می‌کنند چه کاری را باید بهتر انجام دهید و … نیز می‌تواند بسیار مفید باشد، اما اگر انتظار دارید بسیاری از مشتریان به سوالات پاسخ دهند، پرسشنامه خود را کوتاه نگه دارید.

ارتباط رو به جلو و مدام با مشتری

درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای در گرو ارتباط موثر با آنهاست. رویکرد نوآورانه در این زمینه منجر به  مشتری‌مداری می‌شود. در واقع بهتر است فقط به دنبال ارائه یک محصول نباشید و مشتریان خود را در ارتباط با روند ارائه محصول قرار دهید. دادن تستر به مشتری و درخواست ارائه نظرات در مورد آن و حتی دیگر محصولات، یکی از روش‌هایی که به ارتباط موثر شما به مشتری کمک بسیاری خواهد کرد. برگزاری جشن‌ها، دعوت از مشتریان وفادار برای مناسبت‌های خاص و تدارک دیدن برنامه‌های سرگرمی چون موسیقی زنده هم در این امر به شما کمک زیادی می‌کند.

ساده کردن روند خرید

از آنجایی که امروزه کسب اعتماد مشتریان امری سخت است و بسیاری از افراد به دلیل زندگی روزمره پرمشغله فرصت ایستادن در صف‌های طولانی را ندارند، یکی از روش‌های درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای متناسب با زندگی امروزی، این است که نسبت به رقبای خود روند خرید را ساده‌تر کنید. ساخت اپلیکیشن و وب سایت برای خرید آنلاین، ارسال محصولات با پیک، افزایش تعداد صندوق‌ها در فروشگاه و مواردی از این دست به شما در راستای تحقق این امر کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

 طراحی مشتری محور فروشگاه مطابق با سلیقه اکثریت مراجعه کنندگان

یکی دیگر از روش‌های موثر برای درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای این است که فروشگاه شما طبق سلیقه خواست اکثریت آنها طراحی شود. اختصاص بخشی به عنوان زمین بازی برای کودکان، ارائه راهنمایی‌های لازم در مورد برندها از طرف کارکنان، دسترسی آسان به تمام بخش‌های فروشگاه و … از موارد مهم برای رسیدن به این هدف است.

ارائه محصولات با توجه به نیازهای کلی جامعه

از آنجایی که برخی محصولات در زمان‌های خاص طرفدار دارند، مانند نوشت افزار در اول مهر، شوینده برای خانه تکانی اسفند ماه و …. شما با درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای در زمان‌های خاص می‌توانید از این گلدن تایم برای فروش بیشتر استفاده کنید.

همچنین تخفیفات ویژه در این ایام باعث برندینگ بهتر و جلب اعتماد مشتری خواهد شد. این امر به تحقیقات گسترده بازار هم نیازی ندارد و کافیست نگاهی به نیازهای جامعه در بازه‌های زمانی مختلف داشته باشید تا بتوانید از پس این کار بربیایید.

ارائه خدمات پشتیبانی با توجه به نیازهای مشتریان

آنچه که احتمالاً میدان نبرد اصلی برای شما و رقیبانتان به شمار می‌رود و برنده بازی را مشخص می‌کند، نحوه مراقبت از مشتریان است. ارائه خدمات پشتیبانی که همراه با درک نیازهای مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای باشد چون فرصت تعویض کالا، برگرداندن وجه برای کالای مخدوش، خدمات گارانتی برای محصولات برقی و مواردی از این دست جز این استراتژی به شمار می‌رود.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت هایپرفامیلی با شما همراه بودیم. در نهایت باید گفت که برای درک نیاز مشتری فروشگاه‌های زنجیره‌ای از اطلاعاتی که به دست آورده‌اید، برای تمرکز بر بازاریابی و تحلیل داده‌ها استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که بودجه فروش و بازاریابی شما تا حد ممکن به صورت موثر استفاده شده است. همچنین اطمینان حاصل کنید که دائماً در ارتباط با مشتریان برای درک نیازههای آنها هستید و برای برآوردن نیازها و خواسته‌های آنها تلاش می‌کنید. همانگونه که فروشگاه‌های زنجیره‌ای فامیلی برای درک نیاز مشتریان اقدام به برگزاری نظر سنجی‌ها، تحلیل آنها، بهبود شرایط شرایط فروش و ارائه محصولات متنوع با تخفیفات در رابط با نیازهای آنها در زمان‌های مختلف سال کرده است.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری