دسـتـورالعمل ضـدعـفونی کردن تجهیزات الکترونیکی و سخت‌ افزاری در دوران کـرونا

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

در دوران شیوع ویروس کرونا برای حفظ سلامتی کارهایی از قبیل ضدعفونی کردن میز، تجهیزات و ادوات اداری بیشتر مورد توجه قرار گرفته و انجام می‌شود. گاهی این اعمال به دلیل عدم انجام درست و صحیح، باعث صدمه زدن و خرابی تجهیزات اداری و فروشگاهی می‌شوند. به‌منظور حفظ و نگهداری این اموال دستورالعملی تهیه شده است. دستورالعمل‌ها را با دقت مطالعه کرده و طبق آن اقدام به ضدعفونی تجهیزات نمایید.

لپ تاپ

برای تمیز کردن بدنه لب‌تاب از یک تکه پارچه بدون پرز استفاده کرده و به هیچ عنوان از پارچه‌های راه راه مخصوص نظافت و یا پارچه‌های ساینده برای این کار استفاده نکنید. همچنین از پارچه‌ها و دستمال‌های خشن مخصوص نظافت هم نباید استفاده شود. یادتان باشد هیچ‌گاه اسپری تمیزکننده را مستقیم روی بدنه لب‌تاب نپاشید بلکه آن را روی پارچه ریخته و سپس به بدنه بکشید.
اگر قصد تمیز کردن جرم‌های روی صفحه نمایشگر (مانیتور) را دارید، حتما قبل از این کار لب‌تاب را خاموش کنید. باز هم از یک تکه پارچه نرم استفاده کنید و هرگز پارچه‌هایی که خش ایجاد می‌کنند را به کار نبرید. برای تمیز کردن صفحه نمایشگر حتما از محلول‌های تمیزکننده مخصوص این کار استفاده کنید که مطمئن‌ باشید به صفحه نمایشگرآسیبی وارد نمی‌شود. باز هم در نظر داشته باشید که همیشه محلول را بر روی پارچه اسپری کنید و از اسپری کردن مستقیم بر روی صفحه نمایشگر پرهیز کنید. جهت کشیدن پارچه بر روی صفحه نمایشگر به‌صورت دایره‌ای است زیرا فشار کمتری به صفحه نمایش وارد می‌شود. شما همچنین می‌توانید با مخلوط کردن ایزوپروپیل الکل و آب یک محلول تمیزکننده اختصاصی برای خود بسازید. این محلول باید حاوی قسمت‌های مساوی از آب و الکل باشد.
«کیبورد» یکی از کثیف‌ترین بخش‌های لب‌تاب است و ممکن است انواع خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها در هنگام کار کردن روی آن بریزد. بسیاری از جرم‌ها به انگشتان شما چسبیده و از این طریق وارد کیبورد شما می‌شوند. برای خارج کردن جرم‌ها و ذرات ریزی که زیر کلیدها فرو رفته‌اند از دمنده هوای فشرده با زاویه مورب استفاده کنید. برای تمیز کردن کیبورد نیز مانند صفحه نمایش از پارچه نرم و آغشته به محلول استفاده کنید، دقت کنید پارچه به اندازه‌ای خیس نباشد که محلول از آن بچکد و وارد کیبورد شود زیرا باعث خرابی و سوختن آن خواهد شد.

کیس کامپیوتر

برای تمیز کردن سیستم‌ها فقط از طریق دمنده باید استفاده شود، که این کار توسط همکاران واحد انفورماتیک به‌صورت دوره‌ای انجام می‌شود و همکاران نیاز به تمیز کردن آن ندارند.

مانیتور و صندوق فروشگاهی

قبل از تمیز کردن مانیتور آن را خاموش کرده و سپس نمایشگر را با حرکت دایره‌ای دست پاک کنید زیرا در حالت دایره نمی‌توان فشار بیش از حد وارد کرد ولی در حالت عمودی و افقی فشار بیش از حد به صفحه نمایش وارد می‌شود. در صورتی‌که روی صفحه نمایش بههر دلیلی جسمی چسبیده و خشک شده است، باید به آرامی و نرمش آن را با دست جدا کنید نه با کاردک و ناخن و… . هرگز آب یا مایع تمیزکننده را به‌صورت مستقیم روی صفحه نمایش نپاشید زیرا چکه کردن و نفوذ آن از زیر صفحه نمایش به داخل، باعث تخریب می‌شود. حتما آب یا مایع تمیزکننده را روی پارچه نرم اسپری و از آن برای تمیز کردن صفحه مانیتور استفاده کنید. لازم به توضیح است مقدار مایع روی پارچه نباید به اندازه‌ای باشد که چکه کرده و به داخل صفحه نمایش نفوذ کند. همچنین برای تمیز کردن صفحه نمایش نباید از دستمال کاغذی استفاده کرد زیرا هم خشن است و هم پرز دارد و باعث خرابی مانیتور می‌شود.

کیبورد

قبل از شروع به تمیزکاری، کامپیوتر را خاموش کرده و کابل کیبورد را از کیس جدا کنید. ابتدا صفحه کلید را برگردانید و چند ضربه آرام به پشت آن بزنید تا خرده‌های آشغال از آن بیرون بریزد. درز‌های پشت صفحه کلید و درز بین دکمه‌های روی کیبورد را با اسپری هوای فشرده تمیز کنید برای این کار ازهمکاران واحد انفورماتیک کمک بگیرید. برای تمیز کردن بین کلیدها یک گوش پاک‌کن را درون الکل فرو کرده و شکاف بین دکمه‌های کیبورد را با آن به خوبی تمیز کنید.

ترازو

قبل از تمیز کردن ترازو، آن را خاموش نمایید سپس با دستمالی که آغشته به اسپری ضدعفونی کننده است، تمیز کردن دستگاه را شروع کنید. لطفا دقت داشته باشید به هیچ وجه دستمال آغشته به مایع نباید خیس کامل باشد تا مایع به درون ترازو نفوذ کند. همچنین نباید ماده ضدعفونی با چشمی و یا داخل ترازو که لیبل از آن خارج می‌شود تماس داشته باشد. در صورتی‌که قصد تمیز کردن چشمی لیبل‌زن ترازو را داشتید (حداقل هفته‌ای یک‌بار باید از هر نوع لیبل چسبیده شده و چسبناک پاک گردد) کافیست با یک گوش پاک‌کن و ماده تمیزکننده مخصوص سیستم‌ها، با دقت داخل چشمی و محل خروجی لیبل را تمیز کنید.

دستگاه کارت ساعت

متاسفانه گاهی همکاران محترم گمان می‌کنند با دست خیس آغشته به مواد ضدعفونی کننده و یا دستکش به همراه فشار بسیار زیادی که به دستگاه می‌آورند، ورود و خروج ایشان درج می‌شود. تاکید می‌شود لازم به فشار آوردن به دستگاه با تمام نیرو نیست و فقط کافیست انگشت شما خیس نباشد و یا دست خود را از دستکش خارج نمایید. پس از اینکه دستگاه اطلاعات ورود و یا خروج شما را ثبت کرد، دستان خود را ضدعفونی کنید. جهت تمیز کردن دستگاه نیز ماده ضدعفونی را به دستمال اسپری کرده و سپس با دستمال دستگاه را تمیز نمایید. مراقب باشید ماده ضدعفونی به داخل دستگاه وارد نشود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری