رفتن به خرید در دوران کرونا | نکات کرونایی که هنگام خرید باید بدانید

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

کرونا و دردسرهایش

با شیوع ویروس کرونا نظم جهان به طور ناگهانی دچار تغییر شد و هیچ کس هیچ راه حلی برای حل این موضوع نداشت. با ورود این ویروس به زندگی مردم بسیاری از افراد دچار ترس‌های شدند که عملا آن‌ها از زندگی روزمره دور کرده بود. اما بعضی از کارهای روزمره هستند که باید انجام شوند و کنار گذاشتن آن‌ها مشکلات زیادی را در زندگی ایجاد می‌کنند. به طور مثال انجام خرید روزانه کاری است که باید انجام شود تا بتوانید مواد غذایی و کالاهای اساسی زندگی را تامین کرد. رفتن به خرید در دوران کرونا نیز از دیگر چالش‌هایی است که این ویروس برای مردم به وجود آورد.

خرید در دوران شیوع ویروس کرونا هیچ شباهتی به دوران قبل از ویروس نداشته و باید نکات مهمی را رعایت کنید. اگر با این نکات آشنایی ندارید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا یاد بگیرید چگونه در دوران ویروس کرونا خرید خانه‌ی خود را انجام دهید.

موارد ضروری رفتن به خرید در دوران کرونا

سازمان جهانی بهداشت یا همان WHO دستور العمل‌های مختلفی را در این دوره ارائه می‌کند تا حدی بتواند شیوع ویروس را کمتر کند و تعداد مبتلایان را کاهش دهد. اولین نکته سازمان جهانی بهداشت این است که از بیرون رفتن‌های غیر ضروری جدا خودداری کنید. این نکته در هنگام خرید هم اهمیت بالایی دارد و طبیعی است که نباید برای خریدهای غیر ضروری به بیرون بروید. به طور مثال خرید یک گلدان جدید یا تعویض فرش اتاق شما هیچ ضرورتی ندارد و می‌توان زمان دیگری آن را انجام داد.

ویروس کرونا به مشاغل زیادی آسیب وارد کرد؛ اما باعث رشد برخی شغل‎‌ها نیز شد. سایت‌های فروش اینترنتی جزو همین مشاغل هستند که به مردم نشان دادند که راه‌های دیگری برای خرید وجود دارد. اکنون وقت آن رسیده که به خرید اینترنتی اعتماد کنید و رفتن به خرید در دوران کرونا را از طریق کامپیوتر شخصی یا موبایل خود انجام دهید.

اما برخی از اقلام ضروری را در ایران نمی‌توان به صورت اینترنتی خریداری کرد. برای مثال پلتفرم‌هایی هستند که نان و میوه را به صورت آنلاین به دست مشتریان می‌رسانند ولی آنچنان در عملکرد مناسبی ندارد. به همین دلیل هنوز هم باید به بازار تره‌بار و نونوایی بروید و در صف‌ها شلوغ منتظر باشید تا کالای مورد نظر خود را خریداری کنید.

حال  که مجبور هستید که به صورت حضوری برای خرید از خانه خارج شوید، باید برخی نکات مهم را رعایت تا از خطر این ویروس خطرناک دور باشید. در ادامه مطلب تمام این نکات را به صورت تفکیک شده معرفی می‌کنیم که همگی بر اساس اصول سازمان بهداشت جهانی و موسسه تحقیقات سلامت و بهداشت ایران هستند. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا دیگر رفتن به خرید در دوران کرونا برای شما سخت نباشد.

آماده شدن برای رفتن به خرید در دوران کرونا

توجه داشته باشید که رعایت کردن این نکات از لحظه آماده شدن شما برای رفتن به خرید شروع می‌شود. هرگز استفاده از ماسک را برای رفتن به خرید فراموش نکنید. ویروس کرونا از طریق هوا و راه‌های تنفس انسان به راحتی منتقل می‌شود. همچنین تمامی افرادی که در مرکز خرید هستند باید از این وسیله مراقبتی مهم در دوران شیوع ویروس کرونا استفاده کنند. طبق آمار رسمی سازمان جهانی بهداشت اگر فرد ناقل ویروس ماسک استفاده نکند، شما با پوشیدن ماسک هم در معرض خطر هستید و احتمال 70 درصدی برای ابتلای شما به این ویروس وجود دارد.

ماسک‌های سه لایه معمولی محافظ خوبی برای شما هستند و نیازی نیست که مبلغ زیادی را بابت خرید ماسک فیلتردار ( N95 ) هزینه کنید. دقت داشته باشید که نحوه پوشیدن ماسک نیز اهمیت زیادی دارد. شاید شما هم دیده باشید که برخی افراد ماسک را زیر بینی یا چانه خود قرار می‌دهند یا با دست مرتبا سطح بیرونی ماسک را لمس می‌کنند. طبیعی است که در صورت انجام دادن چنین کارهایی شانس ابتلای فرد به ویروس کرونا افزایش پیدا کند.

سعی کنید که کیف یا لوازم غیر ضروری خود را همراه نداشته باشید و فقط یک کارت عابر بانک برای خرید داشته باشید. همچنین برای رفتن به خرید در دوران کرونا نیازی نیست که همه‌ی افراد خانواده حضور داشته باشد. بهتر است که یک نفر برای خرید به بیرون برود و تمام پروتکل‌های بهداشتی را به دقت رعایت کند.

نکاتی که تا رسیدن به مرکز خرید باید رعایت کرد

وسیله نقلیه‌ای برای رسیدن به مرکز  خرید انتخاب می‌کنید اهمیت بسیار زیادی دارد. امروزه در نزدیک خانه‌ی همه مغازه‌هایی هستند که تمام اجناس مورد نیاز برای مشتریان خود را دارند. به همین دلیل سعی کنید از همین مراکز نزدیک خانه خود استفاده کنید تا مجبور به استفاده وسایل نقلیه عمومی مثل تاکسی و اتوبوس نشوید.

برخی از افراد تصور دارند که ویروس کرونا  در فضای آزاد منتقل نمی‌شود. به همین دلیل در هنگام راه رفتن در پیاده روها از ماسک استفاده نمی‌کنند. توجه داشته باشید که زمانی که در پیاده رو حرکت می‌کنید، افراد زیادی از کنار شما رد می‌شوند که شاید ناقل ویروس باشند. پس ماسک را از لحظه بیرون آمدن تا بازگشتن دوباره به خانه استفاده کنید. اگر اتومبیل شخصی دارید، دیگر نگرانی زیادی بابت سالم رسیدن به مرکز خرید نخواهید داشت.

رسیدن به مرکز خرید و نکاتی که نباید فراموش کرد

حال که شما به مرکز خرید رسیده‌اید، باید یک سری نکات را در ذهن داشته باشید و این نکات باید ملکه ذهن شما شوند. اول از همه خرید از مغازه‌هایی شلوغ هستند و فروشندگان آن‌ها ماسک ندارد را فراموش کنید. این فروشندگان در طول روز با افراد زیادی ارتباط دارند و از آنجایی که ماسک استفاده نمی‌کنند، حتما به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد.

همیشه به همراه خود یک اسپری ضد عفونی کننده دست و دستمال کاغذی به همراه داشته باشید که هنگام رفتن به خرید در دوران کرونا حتما به کار شما می‌آیند. اگر قصد استفاده از چرخ‌ و سبدهای خرید را دارید، دسته‌ی آن‌ها را قبل از استفاده ضد عفونی کنید. اگر مجبور شدید که از دستگاه کارت خوان استفاده کنید، دکمه‌‌های دستگاه را با دستمال کاغذی فشار دهید و دستمال را داخل سطل آشغال بیاندازید.

دیگر نکته مهمی که همه‌ی سازمان‌های اجتماعی به شدت تاکید می‌کنند، فاصله اجتماعی است که در هنگام خرید هم باید به آن توجه کرد. در هنگام خرید سعی کنید که باقی افراد حداقل 1.5 متر فاصله بگیرید. البته اگر فردی را با علائمی مثل عطسه و سرفه دیدید، فاصله خود را با وی افزایش دهید. فروشگا‌ه‌های مختلف با نصب علامت‌هایی روی زمین فاصله افراد در صف‌های  مختلف مثل صندوق را مشخص کرده‌اند. سعی کنید که نسبت به رعایت فاصله اجتماعی هنگام خرید وظیفه شناس باشید تا از سلامت خانواده و سایر افراد جامعه حفاظت کنید.

 آیا استفاده از دستکش در هنگام خرید ضروری است؟

توجه داشته باشید که ویروس کرونا با تماس دست آلوده به بینی و چشم وارد بدن فرد می‌شود. با اینکه احتمال ابتلا در این شرایط کم است، اما در هنگام رفتن به خرید در دوران کرونا دست خود را تحت هیچ شرایطی به صورت خود نزنید. برخی افراد برای جلوگیری از ابتلا به دلیل تماس دست آلوده از دستکش‌های نایلونی  یا لاتکس استفاده می‌کنند.

درست است که دستکش از آلوده شدن دست به ویروس پیش‌گیری می‌کند، اما با استفاده اشتباه از دستکش خطر ابتلا را افزایش نیز می‌دهید. برای مثال خیلی از افراد یک دستکش را کل روز در دست دارند و با آن هر جسمی را لمس می‌کنند. برای اینکه از دستکش به طور صحیح استفاده کنید، قبل از ورود به مرکز خرید یک دستکش تمیز را در دست کنید و بعد خرید دور بیاندازید.

نکات مهم در خرید برخی از کالاها

در این بخش از مطلب قصد داریم نکات مهم در خرید برخی کالاها را آموزش دهید که به شرح زیر است:

  • در هنگام خرید نان، قبل از قرار دادن نان روی توری نانوایی یک پارچه تمیز روی آن پهن کنید و از بریدن نان با چاقوی نانوایی بپرهیزید، همچنین قبل مصرف نان را به مدت 3 دقیقه گرم کنید
  • هرگز گوشت حیوانات مثل مرغ یا گوسفند را لمس نکنید
  • محصولات غذایی که بسته‌بندی نامناسبی دارند یا به صورت رو باز هستند را از لیست خرید خود خارج کنید

نکاتی مهمی که برای ورود خریدها به خانه باید بدانید

اولین نکته مهم این است که کیسه‌های خرید را روی زمین یا کف خودرو قرار ندهید. همچنین قرار دادن کیسه‌های خرید روی میز آشپزخانه یا کف کار چندان هوشمندانه‌ای نیست. قبل از آوردن کیسه‌های خرید یک پارچه روی میز یا زمین پهن کنید و سپس کیسه‌های خرید را روی  آن قرار دهید. افرادی که از خرید می‌آیند قبل از انجام هر کاری باید دست و صورت خود را به خوبی با آب و صابون بشورند و ترجیحا به حمام بروند. لباس‌های این افراد نیز بهتر است که شسته شوند. حال اجناس خریداری شده را به دقت ضد عفونی کنید و سپس مورد استفاده قرار دهید.

سخن پایانی

با رعایت تمامی این نکات رفتن به خرید در دوران کرونا با خطر کمتری انجام می‌شود. سعی کنید تا تمام نکته‌ها را رعایت کنید تا مطمئن شوید در معرض ویروس خطرناک کرونا قرار نمی‌گیرید. فروشگاه‌های زنجیره‌ای هایپرفامیلی نیز تمام پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ سلامت مشتریان خود رعایت می‌کنند  تا لذت یک خرید سالم را به مشتریان هدیه دهند.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری