9 نکته اساسی برای افزایش انرژی روزانه

دانستنی ها
زمان مطالعه: 6 دقیقه

9 نکته اساسی برای افزایش انرژی روزانه ؛ زمانی که به فروشگاه های شهر سری بزنید و یا به باشگاه های ورزشی بروید با انواع مکمل ها ، ویتامین ها و قرص های مختلف برای افزایش انرژی مواجه می شوید. حتی به این لیست می توان نوشیدنی های انرژی زا که به تازگی بسیار در میان مردم محبوب شده اند را نیز مشاهده کنید. علاوه بر این گیاهان دارویی مانند جینسینگ نیز برای افزایش انرژی توصیه می شود.

در این مقاله می خواهیم به بررسی راه هایی برای افزایش انرژی و تقویت آن بصورت طبیعی بپردازیم ؛ کافیست این 9 نکته اساسی را در زندگی خود دخیل کنید تا تاثیر آنرا ببینید.

9 نکته اساسی برای افزایش انرژی روزانه

1 – مدیریت و کنترل استرس

استرس بلای جان ادمی می تواند باشد . زمانی که شما دارای استرس باشید انرژی بسیار زیادی از شما مصرف می شود . بهتر است در طول روز خود را از استرس به دور نگهدارید و استرس خود را کنترل و مدیریت کنید. می توانید با دوستان و خانواده صحبت کنید و یا به یک روانشناس برای مدیریت هر چه بهتر استرس مراجعه فرمایید. البته از مدیتیشن ، یوگا و تای چی که فعالیت های موثر در کنترل استرس به شمار می روند نیز غافل نشوید . علاوه بر این می توانید برای پیاده روی روزانه نیز برنامه ریزی لازم را داشته باشید . پس اولین گام برای داشتن انرژی بالا دور ماندن از استرس و کنترل آن است .

9 نکته اساسی برای افزایش انرژی روزانه

2 – به اندازه کار کنید

یکی از دلایل اصلی خستگی و کاهش انرژی، کار بیش از حد است . در محیط کار ، در کنار خانواده و حتی در وظایف اجتماعی افراط نکنید و به اندازه از خود کار بکشید. سعی کنید فعالیت و کارهای خود را الویت بندی کنید و بر اساس مهمترین آنها ، کار خود را شروع کنید و کارهایی که اهمیت چندانی ندارند را به زمانی دیگر موکول کنید . اینگونه می توانید به خوبی انرژی خود را مدیریت کرده و به تقویت آن کمک کنید.

3 – ورزش

نمی توان منکر این شد که ورزش کردن می تواند حسابی انرژی و انگیزه فرد را افزایش دهد. ورزش تضمین می کند که شما انرژی بیشتری را کسب کنید. در هنگام ورزش شما انرژی زیادی را می سوزانید و گردش اکسیژن در بدن شما افزایش پیدا می کند. علاوه بر این ورزش کردن موجب ترشح هورمونی می شود که موجب شادابی و تقویت انرژی شما می شود . ورزش متداوم می تواند به خوبی استرس را از شما دور کند. اگر می خواید یک روز رویایی و خوب داشته باشید ؛ آن روز را با ورزش آغاز کنید . می تواند شروع بسیار خوبی برای روز شما باشد.

9 نکته اساسی برای افزایش انرژی روزانه

4 – سیگار نکشید

سیگار علاوه بر اینکه سلامتی شما را تهدید می کند می تواند موجب برهم خوردن خواب شما شود. در واقع زمانی که سیگار می کشید نیکوتین موجود در آن موجب کم خوابی و بی خوابی شما می شود . این بی خوابی نیز موجب کاهش انرژی شما می گردد. ضربان قلب و فشار خون بالا می رود و نمی گذارد خوابی راحت و آسوده را تجربه کنید. پس اگر اهل دود هستید و سیگار می کشید ، وقتش است که آنرا ترک کنید.

9 نکته اساسی برای افزایش انرژی روزانه

5 – مدت زمان خواب را مدیریت کنید

در خوابیدن نیز نه افراط کنید و نه تفریط ! سعی کنید به اندازه بخوابید و از کم خوابی و یا خواب بیش از حد خود داری کنید. به هنگام بیدار شدن از خواب ، سریعا تخت خواب خود را ترک کنید تا گرمی تخت خواب شما را مجذوب خود نکند و مجبور به خواب بیشتر نشوید . در ادامه نکاتی را با هم بررسی می کنیم که می توانند به مدیریت هر چه بهتر خواب کمک کند.

نکاتی برای مدیریت بهتر خواب

  • در طول روز از چرت زدن و خواب های روزانه خودداری کنید
  • اگر دچار کم خوابی شدید ؛ انرا با خواب زیاد جبران نکنید.
  • در صورت کم خوابی ؛ شب اول دیرتر از حالت عادی به رخت خواب بروید و فقط 4 ساعت بخوابید.
  • اگر احساس کردید در طول خواب 4 ساعته خوب خوابیدید شب بعد 15 تا 20 دقیقه دیگر به خواب خود اضافه کنید.
  • تا زمانی که خواب خوب در این دوره دارید ، به آرامی تایم خواب های شبانه خود را افزایش دهید تا به مقدار معقول برسد. اینگونه می تونید کم خوابی خود را مدیریت کرده و موجب تقویت انرژی خود نیز شوید.

6 – میان وعده بخورید

علاوه بر وعده های اصلی غذایی ؛ بهتر است هر سه یا چهار ساعت یک وعده غذایی کوچک میل کنید .این کار می تواند از خستگی شما در طول روز بکاهد و مواد مغذی مورد نیازتان را نیز تامین کند. میل نمودن غذاهایی با شاخص قند خون پایین می تواند به مدیریت هر چه بهتر انرژی و کاهش خستگی شما کمک کند. سعی کنید در میان وعده های خود از مواد هایی هایی شامل غلات سبوس دار ، سبزیجات پر فیبر ، آجیل و روغن های سالم مانند روغن زیتون استفاده کنید. البته از مصرف پروتئین ها و کربوهیدرات به مقدار معقول نیز غافل نشوید. اگر دوست دارید در طول روز احساس خستگی کمتر داشته باشید میان وعده ها راهکار مناسبی می تواند برای کلیه اقشار باشد.

9 نکته اساسی برای افزایش انرژی روزانه

7 – مصرف کافئین

کافئین نیز می تواند به افزایش انرژی شما کمک کند . البته به این شرط که در زمانی مناسب و به نفع خود از کافئین استفاده نمایید. کافئین ها در قهوه ، کاپوچینو و … وجود دارند . این مواد می تواند هوشیاری شما را افزایش دهد و تمرکز شما در کارها را نیز افزایش دهد. بهتر است صبح خود را با یک فنجان قهوه آغاز کنید تا در ابتدای روز با افزایش میزان هوشیاری روز پر انرژی را اغاز کنید . در مقابل از مصرف کافئین در شب ها که نیاز به استراحت و خواب دارید اجتناب نمایید. علاوه بر صبح ها ، بعد ظهر ساعت 2 که می تواند اوج خستگی و کسلی در انسان ها باشد نیز زمان مناسبی برای مصرف کافئین و قهوه به شمار می رود. مصرف کافئین نیز یکی دیگر از راه های طبیعی افزایش انرژی در طول روز به شمار می رود.

8 – نوشابه ممنوع

یکی از راه های جلوگیری از خستگی در طول روز ننوشیدن نوشابه پس از ناهار می باشد . نوشیدن نوشابه موجب کسلی و سنگینی شما می شود. در نتیجه برایتان خستگی در بعد ظهر را به ارمغان می آورد . اگر قصد نوشیدن نوشابه دارید آنرا به شب و یا غروب بنوشید بسیار بهتر است. پس اگر می خواهید روزی پر انرژی داشته باشید نوشیدن نوشابه در ظهر را و پس از ناهار را به فراموشی بسپارید.

9 نکته اساسی برای افزایش انرژی روزانه

9 – آب بنوشید

آب تنها ماده مغذی است که می تواند موجب افزایش عملکرد شما شود . کمبود آب نیز موجب خستگی و کاهش راندمان در طول روز می گردد . اگر مایعات در بدن شما کم شود اولین علامتی که در شما ظاهر خواهد شد خستگی و کسلی خواهد بود. پس بهتر است برای نوشیدن آب به اندازه کافی در طول روز یک برنامه ریزی منظم و مداوم داشته باشید . اگر ورزشکار هستید باید بیشتر به این نکته توجه نمایید. به حد کافی مایعات به بدن خود برسانید تا در طول روز دچار خستگی نشوید.

در این مقاله 9 راهکار عملی و ساده برای تقویت انرژی را مورد بررسی قرار دادیم . با رعایت این موارد می توانید روز های پر انرژی را سپری کنید . امیدواریم مقاله 9 نکته اساسی برای افزایش انرژی روزانه برایتان مفید بوده باشد . در صورتی که قصد خواندن مقالاتی مشابه دارید و می خواهید اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید می توانید در بخش مطالب آموزشی وب سایت فروشگاه های زنجیره ای فامیلی مقالات در حوزه های مختلف را مطالعه کرده و اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید . کافیست به بخش بلاگ سایت ما سری بزنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری