اگر حیوان خانگی دارید، این مطلب را بخوانید

دانستنی ها
زمان مطالعه: 4 دقیقه

امروزه افراد زیادی علاقه به نگهداری حیوانات در منزل دارند. اگر شما نیز جزو همین دسته هستید، باید نکاتی را رعایت کنید تا از بروز مشکلات و بیماری های مختلف پیشگیری کنید. بعنوان مثال، پاهای حیوان را قبل از ورود به خانه تمیز کنید، لباس و تشک های آنان را بشویید. قفس آنها را تمیز کرده و هفته ای یکبار به حمام ببرید.

امروزه نگهداری انواع حیوان های خانگی از قبیل سگ، گربه، انواع پرنده و … در منزل بسیار رواج پیدا کرده است. نگهداری از حیوانات کار بسیار لذت بخشی بوده و برای افراد تنها گزینه مناسبی است. اما نکته ای که در خصوص این موضوع وجود دارد، نحوه نظافت منازلی است که حیوانات خانگی در آنجا زندگی می‌کنند. بعبارتی شاید زندگی در کنار حیوانات لذت بخش بوده اما در صورتی که حیوان، مریض یا کثیف باشد، می‌تواند برای شما و اطرافیانتان مشکلات و بیماری های زیادی بوجود آورد. حال راهکار چیست؟ چگونه باید منزلی که در آن حیوانات زندگی می‌کنند را تمیز کنیم؟ برای پاسخ به سوالات ذکر شده تا انتهای این مطلب فامیلی با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: کلاه ها و انواع آن را بشناسید

مشکلات نگهداری حیوانات در منزل و راهکارهای آن

ریزش موی حیوانات

اگر از سگ یا گربه در منزل نگهداری می‌کنید، با ریزش موی آنها برخورد داشته اید. برای رفع این مشکل، سعی کنید هر روز موی حیوان را شانه بزنید. بعلاوه می‌توانید در محلی که سگ یا گربه بیشتر می‌نشیند، پارچه ای پهن کرده و هر روز آن را تکان دهید.

در ضمن تا جای ممکن بر روی زمین، قالی یا فرش پهن نکنید زیرا تمیز کردن مو از روی آنها بسیار مشکل است. کاشی و پارکت کار شما را آسان‌تر خواهد کرد.

ریزش موی حیوانات

تمیز کردن پاهای حیوان قبل از ورود به خانه

مسلما شما زمان هایی را صرف گردش و بیرون بردن حیوان خانگی خود می‌کنید. پس از گردش حیوان و ورود آنها به خانه، مقدار زیادی گرد و خاک و کثیفی وارد منزل شما خواهد شد. برای پیشگیری از این مشکل، تشک مخصوصی را در داخل و یا بیرون درب گذاشته و به سگ خود آموزش دهید تا پنجه‌هایش را در آن محل پاک کند.

خرید مبلمانی با سطوح صاف

مبلمانی که سطح پشمی دارند، گزینه مناسبی نیستند. زیرا حیوانات خانگی، موهای خود را به مبل مالیده و تمیز کردن آن نیز کار بسیار مشکلی است. بهترین نوع مبل برای افرادی که حیوان خانگی دارند، مبلمان چرمی است زیرا هر چیزی از روی آن به راحتی پاک خواهد شد.

خرید مبلمانی با سطوح صاف

تهیه پرزگیر غلتکی

پرزگیر غلتکی یکی از وسایل مورد نیاز برای هر فردی است که حیوان خانگی دارد. شما با استفاده از این وسیله، می‌توانید به راحتی مو و پرزهای ریخته شده بر روی زمین را جمع آوری کنید.

حمام بردن حیوان خانگی

از نکات مهم دیگر در نگهداری از حیوانات خانگی، حمام بردن و نظافت آنهاست. با انجام این کار، بدن آنها از انواع آلودگی پاک شده و سلامتی و بهداشت پوست و موی آنها حفظ خواهد شد.

حمام بردن حیوان خانگی

شستشوی قفس حیوانات

در صورتی که حیوان خود را در قفس نگه می‌دارید، باید قفس آنها را هر چند وقت یکبار با یک برس و آب گرم به خوبی بشویید. تا جای ممکن نیز از مواد ضدعفونی کننده و پاک کننده های شیمیایی استفاده نکنید.

تمیز کردن ظرف غذای حیوانات خانگی

پس از هر بار غذا خوردن، ظرف آنها را تمیز کرده و هیچ وقت غذای آنها را سر باز نگذارید. بعلاوه می‌توانید ظرف غذا یا آب آنها را در یک سینی لبه‌دار قرار دهید تا چیزی به بیرون نریزد.

تمیز کردن ظرف غذای حیوانات خانگی

استفاده از سرکه سفید برای تمیزکاری

در صورتی که لکه یا کثیفی بر روی فرش شما ایجاد شد، فقط کافیست مقدار کمی سرکه سفید را روی لکه اسپری کرده و سپس با یک دستمال خشک آن را پاک کنید.

شستشوی تشک و لباس های حیوانات خانگی

هر چند وقت یکبار، تشک و لباس های آنها را باید بشویید. به این منظور، در یک تشت مناسب مقداری آب و محلول تمیزکننده و ضدعفونی کننده مخصوص شستشوی لباس حیوان ریخته و تشک یا لباس را در آن خیس دهید. پس از چند ساعت خیس خوردن، آن را به خوبی شسته و آبکشی نمایید.

شستشوی تشک و لباس

سخن پایانی

ما در این مطلب از بلاگ هایپرفامیلی به شرح راهکارهایی برای نگهداری و نظافت از حیوانات خانگی در منزل پرداختیم. با انجام این راهکارها، نگهداری از حیوانات خانگی در منزل را راحت تر کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری