با انجام این روش ها، خواب کودک را تنظیم کنید

سبک زندگی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

برای تنظیم خواب کودک، باید مواردی مانند نور اتاق و زمان غذا دادن به وی را تنظیم کنید. از طرفی باید به علائمی که موجب تشدید خواب آلودگی کودک می‌شود نیز توجه کنید. خواب کافی عملکرد مغز وی را بهبود بخشیده و انرژی کافی به کودک می‌بخشد.

تنظیم خواب کودکان یکی از معضلات مهم است که بسیاری از والدین با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در واقع عدم تنظیم خواب کودک و کافی نبودن آن، علاوه بر اذیت کننده بودن برای پدر و مادر، تاثیرات منفی بر دوران های نوجوانی و جوانی کودک خواهد داشت. اگر شما به تازگی صاحب فرزند شده اید، مسلما با این مشکل مواجه شده و به دنبال راه حلی برای درمان آن هستید. ما در این مطلب از بلاگ هایپر، به ارائه راهکارهایی برای حل این بحران می‌پردازیم. پس با ما همراه شوید.

بیشتر بدانید: همه چیز درباره شکرگزاری و قانون جذب

میزان نیاز کودکان به خواب

میزان نیاز کودکان به خواب

بدن هر فرد متفاوت بوده و میزان نیاز آن به خواب فرق دارد. برای فهمیدن این موضوع باید یک مدت زمان معینی را مشخص کرده و روی میزان خواب کودک خود نظارت داشته باشید. با انجام این کار، تا حدودی از این موضوع مطلع شده و می‌توانید روی آن برنامه ریزی کنید.

علائمی که نشان دهنده خواب ناکافی کودک است

 • خواب‌آلودگی بیش از حد در طول روز
 • بیش‌فعالی
 • افسردگی
 • مشکل در بیدار شدن به موقع
 • نوسانات خلقی
 • تحریک‌پذیری
 • بی‌توجهی
 • رفتار پرخاشگرانه

عدم توجه به این نشانه ها و طولانی شدن آن، موجب بروز مشکلاتی در عملکرد فرزندتان خواهد شد. در نتیجه حتما این علائم را جدی گرفته و پشت گوش نیندازید.

خواب ناکافی کودک

تاثیر تنظیم خواب کودک بر سلامت آنها

بهبود عملکرد مغز

خواب کافی، ارتباط مستقیم با عملکرد مغز کودک، قدرت درک و تحلیل و انرژی دارد.

متعادل ماندن وزن

خواب بیش از حد یا ناکافی، روی هورمون های مربوط به اشتها تاثیر گذاشته و موجب بروز اختلال خواهد شد. نتیجه آن برابر با پرخوری کودک و یا کم اشتها شدن آنها می‌شود.

داشتن انرژی کافی

نداشتن خواب کافی روی عملکرد هر فردی با هر سنی تاثیر منفی دارد. مسلما برای شما هم پیش آمده که در صورت نداشتن خواب کافی، عملکردتان ضعیف شده و بطور مداوم احساس خستگی کنید. کودکان نیز مانند بزرگسالان بوده و باید به مقدار کافی، حتی بیشتر از بزرگسالان بخوابند تا شادابی و انرژی کافی داشته باشند.

داشتن انرژی کافی در بچه ها

سلامت جسمی و روانی

یکی از مهم ترین فاکتورها برای داشتن جسم سالم و دور از بیماری، خواب کافی است. فرزندان خود را از کودکی اصلاح کرده و آنها را از عادات بد دور کنید. از طرفی خواب به اندازه، روی هوش اجتماعی و روحیه کودک نیز تاثیر خواهد گذاشت.

توصیه متخصصان برای میزان ساعت خواب کودک

برای تعیین میزان خواب ضروری، متغیرهای زیادی وجود دارد. نمونه هایی از این متغیرها شامل شرایط و سبک زندگی و سن می‌باشد. از نظر متخصصان، میزان خواب ضروری برای کودکان و نوجوانان، طبق جدول زیر دسته بندی شده است:

رده سنی 12-4 ماه ۱۲-۱۶ ساعت
رده سنی 2-1 سال ۱۱-۱۴ ساعت
رده سنی 5-3 سال ۱۰-۱۳ ساعت
سن 12-6 سال ۹-۱۲ ساعت
سن 18-13 سال ۸-۱۰ ساعت

 این ساعت بر اساس فاکتورهای کلی تعیین شده است. اما اگر فرزند شما به خواب بیشتری نیاز دارد، باید ساعت خواب او را افزایش دهید.

روش هایی برای تنظیم خواب فرزند شما

هر پدر و مادری، برای تعیین میزان خواب کودک و نحوه آن، روشی را انتخاب می‌کنند. ما در ادامه به شرح تعدادی از روش های معمول برای تنظیم خواب کودک می‌پردازیم:

متناسب با سن کودک، خواب او را تنظیم کنید

همانطور که در جدول بالا ذکر شد، یکی از روش های تنظیم خواب کودک، توجه به سن آنهاست. شما باید به مرور زمان کودک خود و رفتارهای آن را بشناسید تا بتوانید متناسب با سن آنها تصمیم درستی بگیرید.

زمان خواب کودک

زمان خواب کودک را اعلام کنید

کودک شما تفاوت روز و شب را نمی داند. شما باید با آموزش اصولی به آن ها کمک کنید. تعدادی از روش های مفید در تنظیم خواب فرزندتان در ادامه شرح داده شده است:

 • در طول روز، چراغ ها را روشن نگه دارید. پنجره ها را باز کنید و کارها را با انرژی بیشتری انجام دهید. در شب، نور را کم کنید و کارها را آهسته‌تر و آرام تر انجام دهید.
 • زمانی که کودک شما نیمه شب برای غذا خوردن از خواب بیدار می شود، با او درگیر نشوید. از هر نوع صحبت یا عمل تحریک کننده خودداری کنید.
 • معمولا بیشتر کودکان، خواب خود را با بازیگوشی به تاخیر می‌اندازند. می‌توانید کمی قبل از خواب، هشدار داده و او را آگاه کنید که زمان بیداری به اتمام رسیده است. با انجام روش های عملی نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. بعنوان مثال اسباب بازی های او را جمع کنید و یا یک زنگ مخصوص را هر شب برای کودک تعیین کنید تا کم کم به آن عادت کند.

ویژگی های اتاق خواب کودک

ویژگی های اتاق خواب کودک را بهبود دهید

یکی از موارد تاثیرگذار بر خواب کودک، نور اتاق خواب است. ترجیحا از لامپ های آبی یا زرد استفاده نکنید. بعلاوه تا جای ممکن، سکوت اتاق را رعایت کنید. برخی از کودکان، به صدا حساس بوده و با کوچک ترین صدا بیدار می‌شوند. در نتیجه شرایطی را ایجاد کنید که اتاق خواب، عایق صدا باشد.

در صورت امکان، کودک را قبل از خواب به حمام ببرید

یک حمام آب گرم، خواب آرام و راحتی در اختیار افراد می‌گذارد. در هر رنج سنی که باشید، این موضوع برای شما صدق می‌کند. پس در صورت امکان قبل از خواب، کودک را حمام کنید.

تلویزیون را به موقع خاموش کنید

امروزه تماشای تلویزیون و استفاده بی رویه از موبایل و تبلت، برای کودکان به یک سرگرمی جذاب تبدیل شده است. اما این نکته را فراموش نکنید که استفاده بی رویه از این وسایل، نه تنها مفید نبوده بلکه ضررهای جبران نشدنی به آنها وارد خواهد کرد. در نتیجه چند ساعت قبل از خواب تلویزیون را خاموش کرده و وسایل الکترونیکی را از آنها دور کنید.

غذا دادن به کودک

در یک زمان مشخص به کودک غذا دهید

یکی از راه های دیگر برای تنظیم خواب کودک، غذا دادن به آنها در زمان مشخص است. شما باید برای سه وعده اصلی مخصوصا وعده شام، ساعت مشخصی تعیین کرده و طبق همان ساعات پیش بروید.

سخن پایانی

برای رشد درست و اصولی کودک، باید موارد زیادی را رعایت کرده و نهایت دقت را داشته باشید. تغذیه مناسب، استراحت و خواب کافی، از نیازهای اساسی هر کودکی بوده و نباید این نیازها را از آنان دریغ کرد.

ضمنا شما می‌توانید تمامی وسایل مورد نیاز برای کودکان خود را از شعبات فروشگاه هایپرفامیلی خریداری کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری