روش هایی برای تمیز کردن کندانسور یخچال

سبک زندگی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از قطعات یخچال که تمیز کردن آن از اهمیت بالایی برخوردار است، کندانسور یخچال یا رادیاتور خنک کننده گاز یخچال است. این قطعه به دلیل اینکه از دسترس دور بوده و در فاصله بین دیوار و یخچال قرار گرفته است، گرد و غبار و آلودگی های بسیاری را به خود جذب می‌کند که در گذر زمان می‌تواند آسیب پذیر باشد. در نتیجه تمیز کردن این بخش از یخچال را نیز باید در برنامه خانه تکانی خود قرار دهید. اگر روش های اصولی برای تمیز کردن کندانسور یخچال را نمی‌دانید، با هایپر همراه شوید.

بیشتر بدانید: با نحوه کاشت سبزه عید آشنا شوید

اهمیت تمیز کردن کندانسور یخچال

در صورتی که کندانسور یخچال، گرد و غبار زیادی به خود جذب کند، نمی‌تواند عمل انتقال دما و حرارت را انجام دهد. در نتیجه این اتفاق، موارد زیر رخ خواهد داد:

 • خرابی فیلتر یخچال
 • ایجاد مشکل در سرماسازی
 • آسیب دیدن سایر قسمت های داخلی یخچال
 • کاهش طول عمر موتور یخچال
 • داغ شدن موتور یخچال
 • خراب شدن مواد غذایی
 • اختلال در کارکرد و نحوه جریان گاز

اهمیت تمیز کردن کندانسور یخچال

مراحل تمیز کردن کندانسور یخچال

به منظور شستشوی پشت یخچال، در اولین مرحله باید یخچال را جلوتر بکشید تا فضای کافی برای نظافت بوجود آید. سپس آن را از برق کشیده و کف زمین را جارو بزنید تا گرد و غبار جمع شود. روی کندانسور را نیز با برس جارو به آرامی تمیز کنید تا کثیفی های روی آن از بین برود.

پس از جمع آوری گرد و غبار، باید نوع کندانسور را شناسایی کنید. اگر در قسمت پشت یخچال خود شبکه‌ای از میله های سیاه رنگ را مشاهده کردید، باید در فاصله زمانی هر 6 ماه یکبار، آن را از گرد و غبار پاک کنید.

اگر از نوع استوانه ای باشد، ابتدا دستگاه را از برق خارج نموده و از قطع شدن جریان برق اطمینان حاصل نمایید.

میله نگهدارنده پشت دستگاه را بیرون آورید تا پره‌های سرد کننده کندانسور دستگاه در معرض دید شما قرار بگیرند. پس از آن با کمک سری باریک جاروبرقی، گرد و غبار را تمیز کنید. سپس با یک دستمال تمیز، تمامی بخش های روی کندانسور را تمیز کنید. در نهایت میله نگهدارنده را در جای خود قرار داده و یخچال را به برق متصل کنید.

برای شستشوی کندانسور، نیاز به یک برس و پارچه نرم و کمی آب دارید. از مواد شوینده و ترکیبات اسیدی و بازی استفاده نکنید زیرا امکان آسیب دیدن لوله ها و بخش های داخلی وجود دارد.

هنگام تمیز کردن کندانسور یخچال به این نکات توجه کنید

 • در هنگام نظافت کویل های کندانسور، باید نهایت دقت را داشته باشید تا آسیبی به آن وارد نشود.
 • اگر یخچال شما آبسردکن دارد، باید قبل از تمیز کردن کندانسور، ورودی آب را قطع کنید.
 • در صورتی که یخچال در مکانی وجود دارد که به وفور در معرض گرد و غبار قرار می‌گیرد، باید در فواصل زمانی کوتاه تری اقدام به تمیز کردن آن کنید.
 • برای کارایی بهتر یخچال فریزر، آن را در فضایی قرار دهید که تهویه مناسبی داشته باشد.
 • شما می‌توانید از یک برس مناسب برای پاک کردن گرد و غبار به جاهایی که به سختی به آنها دسترسی پیدا می‌کنید، استفاده نمایید.

مراحل تمیز کردن کندانسور یخچال

کلام آخر

برای اینکه کارکرد کندانسور یخچال شما بهتر شود، باید بصورت دوره ای اقدام به تمیز کردن قطعات مختلف آن نمایید. در غیر اینصورت با مشکلات زیادی موجه شده و باید هزینه های بسیاری را متحمل شوید. امیدواریم که این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری