طراحی دکوراسیون فروشگاه زنجیره ای | نکات کلیدی در طراحی فروشگاه‌ها

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

در سال های اخیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای بسیاری در سرتاسر شهرهای ایران افتتاح شده‌اند و احتمالا بسیاری از شما برای خرید به این فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنید. زیرا از طرفی تنوع بالایی در محصولات خود دارند و از طرفی دیگر خرید از چنین فروشگاه‌هایی می‌تواند لذت‌بخش باشد. اما مهم‌ترین مزیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای دسته‌بندی منظم و مشخص محصولات است که موجب می‌شود خریداران در زمان کوتاه و بدون سردرگمی کالای مورد نیاز را پیدا کنند. در این مطلب از وبلاگ فروشگاه هایپرفامیلی قصد داریم نکاتی درباره طراحی دکوراسیون فروشگاه به شما ارائه دهیم.

 

اکثر فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای در سراسر جهان معتقدند که طراحی دکوراسیون داخلی تاثیر مستقیمی در فروش و سودشان دارد. زیرا دکوراسیون از لحاظ روانشناسی بر ذهن مشتریان تاثیرگذار است. رعایت نکاتی ساده اما کلیدی مثل چگونگی قرار دادن کالا در قفسه می‌تواند مشتریانی وفادار برای شما جذب کند.

چرا قفسه‌بندی و چیدمان درست اهمیت دارد؟

بدون شک نوع طراحی دکوراسیون فروشگاه زنجیره ای با میزان خرید مشتریان فروشگاه رابطه مستقیم دارد. هر چقدر این طراحی مشخص‌تر و منظم‌تر انجام شود، به همان میزان اشتیاق و علاقه مشتریان را برای خرید افزایش می‌دهد.

خود نظم، باعث ایجاد آرامش درونی در مشتری و زیبایی دو چندان محیط می‌شود. بنابراین باید تمام کالاهای فروشگاه به شکلی منظم و تفکیک‌شده چیده شود تا مشتری در پیدا کردن محصول مورد نظر خود دچار مشکل نشود. در پی این امر میزان خسارات و کالای تلف‌شده نیز کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

نکاتی کلیدی در طراحی دکوراسیون فروشگاه زنجیره ای

در ادامه این مطلب نکاتی را به شما معرفی می‌کنیم که در طراحی دکوراسیون فروشگاه زنجیره ای اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر مالک چنین فروشگاهی هستید یا در زمینه طراحی دکوراسیون آن فعالیت می‌کنید، این مطلب می‌تواند شما را در طراحی موثر و بهینه کمک کند.

طراحی داخلی

توجه به طراحی داخلی و نحوه تقسیم بندی راهروها، اهمیت زیادی در دکوراسیون فروشگاه دارد. طراحی انعطاف پذیر باعث می‌شود به شکلی بهینه از فضایی که در اختیار دارید استفاده کنید. در این صورت حتی مشتریان نیز احساس رضایت بیشتری خواهند داشت. بخش‌بندی و وضوح آن، اهمیت به جلوه‌های بصری، نحوه قرارگیری طبقه‌ها و یخچال‌ها و میزان فاصله میان طبقه‌ها جزء موارد مهمی است که باید در طراحی دکوراسیون فروشگاه زنجیره ای به آن توجه کنید.

فاصله میان طبقه‌های روبه‌روی هم در هر راهرو باید نه خیلی کم باشد که دو نفر از کنار هم نتوانند عبور کنند، و نه آنقدر زیاد باشد که مشتریان برای دسترسی به طبقه‌ها، دچار مشکل شوند.

پخت نان در داخل فروشگاه زنجیره‌ای

بوی نان تازه می‌تواند اشتهای هر کسی را تحریک کند. بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای در سراسر جهان، اقدام به پخت نان در داخل خود فروشگاه می‌کنند. یک مشتری گرسنه نمی‌تواند در مواجهه با انواع مواد غذایی، کنترل زیادی روی خرید خود داشته باشد. بنابراین اختصاص دادن فضایی به نانوایی، فروش و سود بیشتر فروشگاه را به همراه خواهد داشت.

پخت غذاهای سبک و خوشمزه

احتمالا تا به حال دیده‌اید که بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در همان ابتدای ورودی، محلی را در نظر گرفته‌اند که در آن غذاهای سبک، جذاب و خوشمزه به فروش می‌رسانند. این موضوع هم می‌تواند اشتهای مشتریان را تحریک کند تا خرید بیشتری انجام دهند. اگر این محل در معرض نور طبیعی یا پشت شیشه ویترین فروشگاه باشد، تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

دور کردن محصولات پر مصرف از یکدیگر

در صورتی که محصولات پرمصرف مثل شیر، گوشت، نان، لبنیات و… از یکدیگر دور باشند،‌ مشتریان مجبورند برای تهیه آن‌ها از تمام راهروهای فروشگاه عبور کنند و محصولات دیگر را هم ببینند. همین امر تاثیر زیادی در دیده‌شدن محصولات جدید و کم مصرف داشته و موجب فروش بیشتر آن می‌شود. بنابراین سعی کنید چنین کالاهایی را در بخش‌های جدا از هم و دور تا دور فروشگاه قرار دهید.

محل قرار دادن کالاهای گران قیمت

فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ در جهان، کالاهای گران‌قیمتی که سود بیشتری دارند را در قفسه‌هایی قرار می‌دهند که با چشم مشتریان در یک سطح و ارتفاع باشد. حتی تولید‌کنندگان پیشنهاداتی به فروشگاه‌ها می‌دهند تا محصولاتشان در این قفسه‌ها قرار داده شود. در واقع هیچ چیزی در چیدمان فروشگاهی نباید تصادفی باشد.

علاوه بر آن نکته دیگری وجود دارد که در طراحی دکوراسیون فروشگاه زنجیره ای حتما باید به آن توجه کنید. اگر دقت کرده باشید درب ورودی اکثر فروشگاه‌ها در سمت راست و درب خروج در سمت چپ قرار گرفته است. زیرا به طور طبیعی اکثر مردم تمایل دارند از سمت راست وارد شوند، دور فروشگاه بچرخند و از درب دیگر خارج شوند. همچنین حدود 75% افراد در زمان ورود به فروشگاه به سمت راست خود نگاه می‌کنند. بنابراین با توجه به این نکته می‌توانید کالاهای پر سود و گران قیمت را در سمت راست قرار دهید.

استفاده از یک تم رنگی برای هر بخش

با استفاده از تم رنگی در طراحی دکوراسیون فروشگاه زنجیره ای می‌توانید فضای زیبایی برای مشتریان خلق کنید. همچنین این کار باعث می‌شود که قسمت‌های مختلف از یکدیگر تفکیک شده و مشتریان راحت‌تر بتوانند به قسمت مورد نظر دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال برای بخش میوه‌فروشی می‌توانید از رنگ سبز استفاده کنید. مطالعه درباره روانشناسی رنگ‌ها می‌تواند در این زمینه کمکتان کند.

استفاده از متریال مناسب برای قفسه‌ها

این روزها در طراحی دکوراسیون فروشگاه‌های زنجیره ای از متریال‌هایی مثل ام دی اف یا مواد کامپوزیتی برای ساخت قفسه‌ها استفاده می‌شود. در حالی که در طراحی‌های قدیمی‌تر موادی مثل فلز کاربرد بیشتری داشتند. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که موادی مثل فلزات قابلیت طراحی و مانور زیادی ندارند؛ بنابراین نمی‌توانند مانند متریال مدرن جلوه زیبایی به فروشگاه بدهند. همچنین متریال جدید در مقایسه با فلزات وزن کمتری دارند که همین امر باعث جابه‌جایی راحت‌تر آن می‌شود.

اخیرا استفاده از طرح چوب به علت زیبایی و حس تازگی آن طرفداران زیادی پیدا کرده است. این طرح باعث می‌شود مشتری حس عبور از دل طبیعت را داشته باشد و از زمانی که به خرید خود اختصاص داده لذت ببرد.

استفاده از راهنما

در طراحی دکوراسیون فروشگاه زنجیره ای حتما توجه کنید که از تابلوهای راهنما استفاده کنید. تصور کنید یک مشتری برای اولین بار وارد یک فروشگاه شده و کالای مورد نظرش در انتهای آخرین راهرو قرار گرفته است. اگر تابلویی برای راهنمایی مشتریان در نظر نگرفته باشید خیلی زود مشتری سردرگم شده و فروشگاه را ترک می‌کند یا در بهترین حالت فقط کالاهایی را که می‌بیند خریداری می‌کند. همچنین این تابلو‌ها باید در محلی قرار بگیرند که به راحتی توسط مشتری دیده شوند.

توجه به نورپردازی

شاید کسی در ابتدای ورود به فروشگاه به عناصر نورپردازی آن توجه نکند، اما مطمئنا اگر فروشگاه تاریک باشد یا مشتری نتواند به خوبی محصول مورد نظر خود را ببیند، میل به خرید هم نخواهد داشت. کمبود نور در فروشگاه باعث دلگیر شدن فضا می‌شود و به دنبال آن حس خوبی در مشتریان ایجاد نخواهد شد. بنابراین حتما توجه کنید که لامپ‌های سوخته و خراب را تعویض کنید. همچنین اگر امکان بهره‌بردن از نور طبیعی را دارید حتما این کار را انجام دهید؛ نور طبیعی تاثیر زیادی در جلوه فروشگاه و کالاهای شما دارد.

نکات کلیدی در طراحی قفسه‌ها

همانطور که گفتیم هیچ‌چیزی در طراحی دکوراسیون فروشگاه زنجیره ای اتفاقی نیست. مسائل زیادی وجود دارد که باید به آن توجه شود تا هم مشتریان خرید راحت و لذت‌بخشی داشته باشند و هم مدیران فروشگاه‌ها فروش بیشتری انجام دهند. در ادامه مطلب نکاتی درباره نحوه چیدمان کالا ارائه خواهیم کرد:

  • تمام کالاها باید قابل مشاهده باشند
  • دسترسی به تمام کالاها راحت و بی‌دردسر باشد
  • امکان مقایسه میان کالاها وجود داشته باشد
  • تعداد کالاها در قفسه مخصوص خود باید به اندازه‌ای باشد که مشتریان بتوانند به راحتی آن را مشاهده کنند
  • کالاهای رنگارنگ در مکان‌های پر تردد قرار داده شوند
  • بسته‌بندی کالاها باید تمیز و بدون خرابی باشد
  • کالاهای مخصوص کودکان نباید در ارتفاع بالا قرار نگیرند تا به آن دسترسی داشته باشند. کودکان سهم زیادی در سبد خرید خانواده‌ها دارند که باید به آن توجه کرد
  • کالاهای پرطرفدار را در دورتادور فروشگاه قرار دهید

سخن پایانی

در این مطلب از بلاگ هایپر اشاره کردیم که امروزه تعداد بسیاری از مردم برای تهیه مواد غذایی و کالای مصرفی خود به فروشگاه‌های زنجیره‌ای مراجعه می‌کنند. حال به خود فروشگاه‌ها بستگی دارد که از این فرصت استفاده کنند یا خیر. زیرا این امکان وجود دارد که با نمایش بهتر کالاها، میزان فروش خود را افزایش دهند.

برای این کار کافی است نکاتی در طراحی دکوراسیون فروشگاه زنجیره ای رعایت شود. مسائلی مانند طراحی داخلی، محل قرارگیری کالاها، استفاده از رنگ‌بندی، توجه به نور محیط، تابلوهای راهنما و … تاثیر زیادی بر ذهن مشتریان می‌گذارند. تجربه ثابت کرده فروشگاه‌هایی که این مسائل را رعایت کرده‌اند مشتریان وفاداری دارند که برای هر خرید به همان فروشگاه مراجعه می‌کنند. بنابراین توجه به این موضوع، امری ضروری است و با مقداری هزینه‌کردن در این زمینه می‌توانید سود زیادی به دست آورید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری