ترکیبات مختلف برای تمیز کردن گاز رومیزی

سبک زندگی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

امروزه در بیشتر آشپزخانه ها، بجای گازهای قدیمی، از گازهای رومیزی استفاده می‌شود. این گازها فضای کمتری گرفته و ظاهر زیباتری نیز دارد. گازهای رومیزی به دو شکل شیشه ای و استیل ساخته می‌شود که معمولا نوع استیل آن پرفروش تر است. اغلب افراد به دلایل مختلف مانند مقاوم بودن در برابر حرارت بالا، مصرف انرژی پایین، داشتن ظاهری زیبا و صد البته تمیز کردن راحت به دنبال خرید گاز استیل هستند؛ چرا که برای یک خانم خانه‌دار مهم است که پس از هر بار استفاده از اجاق‌ گاز، بتواند به‌راحتی لکه‌های ‌جامانده را از روی سطح گاز پاک کند.

بطور کلی شرط راحت تمیز کردن اجاق گاز استیل بستگی به روش ها و مواد پاک کننده دارد و مسلما نمی‌توانید از هر روشی برای شستشو استفاده کنید. حال اگر گاز شما استیل بوده و به دنبال روش های مناسب برای تمیز کردن این نوع گازها هستید، تا انتهای این مطلب با هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: هود آشپزخانه را با استفاده از این روش ها تمیز کنید

اقدامات اولیه در تمیز کردن گاز رومیزی

اقدامات اولیه در تمیز کردن گاز رومیزی

  • زمانی که اجاق سرد است آن را تمیز کنید
  • در استفاده از مواد پاک کننده و شوینده ها زیاده روی نکنید. زیرا هم ضرر داشته و هم می‌تواند به گاز شما آسیب بزند.
  • حتما دستورالعمل های مراقبت از اجاق گاز را رعایت کنید. بعنوان مثال برخی گازها برای تمیز شدن نیاز به محصولات پاک‌کننده خاصی دارند.
  • وسیله مناسبی برای تمیز کردن اجاق انتخاب کنید. بعنوان مثال دستمال یا برس های زبر و خشن، ممکن است که روی گاز خط و خش بندازد. در نتیجه بهتر است که از دستمال یا اسفنج‌های میکروفایبر استفاده کنید.
  • برای نو و درخشان ماندن اجاق گاز، باید مواد غذایی ریخته شده بر روی آن را فورا پاک کنید تا به لکه‌های سخت تبدیل نشود. در واقع هر چه زمان بیشتری بگذرد، رفع آن سخت تر خواهد شد.

تمیز کردن گاز رومیزی

ترکیب جوش شیرین، نمک و آب

1 قاشق غذاخوری از مواد ذکر شده را با هم ترکیب کرده و ماده ای خمیری بدست آورید. سپس آن را روی لکه ها قرار دهید. چند ثانیه صبر کنید و سپس با یک دستمال خشک تمام سطح گاز را تمیز کنید. پس از آن نیز با پارچه ای مرطوب، گاز را تمیز کنید.

اقدامات اولیه در تمیز کردن گاز رومیزی

سرکه سفید و آب

نصف فنجان سرکه سفید را با نصف فنجان آب ترکیب نموده و محلول به‌دست‌آمده را داخل یک بطری بریزید. سپس آن را بر روی قسمت های کثیف گاز اسپری کنید. 15 تا 30 دقیقه به آن زمان داده و سپس با یک دستمال خشک، آن را تمیز کنید.

آب‌لیمو، سرکه سفید و جوش شیرین

در ابتدا باید جوش شیرین را بر روی لکه های کثیف موجود روی گاز پخش کنید. سپس آب‌لیمو و سرکه سفید را باهم مخلوط کرده و داخل یک بطری بریزید و آن را بر روی قسمت‌هایی که قبلاً جوش شیرین پاشیده بودید، اسپری کنید. 15 تا 30 دقیقه به آن زمان داده و با یک دستمال خشک، سطح گاز را پاک کنید. پس از آن نیز دوباره با یک دستمال مرطوب، گاز را تمیز کنید.

آب جوش

یکی از آسان ترین راه ها برای تمیز کردن گاز رومیزی، استفاده از آب جوش است. در صورتی که دسترسی به مواد پاک کننده و شوینده ندارید، سریع ترین راه برای رفع فوری لکه ها ریختن آب جوش بر روی آنهاست. زمان دهید تا لکه ها خیس بخورد، سپس با یک دستمال خشک، تمام آنها را از روی گاز پاک کنید.

آب گازدار و نمک

دو قاشق غذاخوری نمک را با مقدار لازم آب گازدار داخل یک بطری ریخته و خوب هم بزنید تا باهم ترکیب شوند. سپس این مخلوط را بر روی لکه‌های به‌ جامانده از غذاها اسپری کنید. چند ثانیه زمان دهید تا ترکیب فوق اثر کند و لکه‌ها از سطح گاز جدا شود. در انتها با یک دستمال نرم تمام قسمت‌های گاز استیل را تمیز کنید.

تمیز کردن گاز رومیزی

مایع ظرف‌شویی و جوش شیرین

به مقدار مساوی از مایع ظرف‌شویی و جوش شیرین را برداشته و در کاسه ای کوچک با هم ترکیب کنید. این مخلوط را با اسکاچی نرم، روی لکه ها و قسمت های کثیف کشیده و چند دقیقه به آن زمان دهید تا اثر کند. سپس با دستمالی تمیز آن را پاک کنید.

آب داغ و جوش شیرین

4 قاشق غذاخوری آب داغ و 4 قاشق غذاخوری جوش شیرین را در کاسه ای ریخته و هم بزنید. سپس با استفاده از یک مسواک، آن را بر روی تمامی سطح گاز بکشید. پس از آن با استفاده از یک اسکاچ نرم، تمیز کنید.

استفاده از پاک کننده های مختلف

امروزه استفاده از انواع پاک کننده راه بسیار آسان و مطمئنی برای تمیز کردن گاز است. شما می‌توانید انواع پاک کننده مخصوص گاز را از فروشگاهها تهیه نمایید. ضمنا در فروشگاه های هایپرفامیلی، پاک کننده گاز آتی با 25% تخفیف به شما عزیزان ارائه می‌شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری