هود آشپزخانه را با استفاده از این روش ها تمیز کنید

سبک زندگی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از بخش های مهم در آشپزخانه که بطور مستقیم با بخار غذا و کثیفی ها ارتباط دارد، هود است. تمیز بودن هود آشپزخانه امر مهمی بوده و با سلامت اعضای خانواده ارتباط مستقیمی دارد. در نتیجه باید هر چند وقت یکبار آن را بطور کامل تمیز کنید. حال برای تمیزی هود آشپزخانه باید از چه روش ها و مواد پاک کننده ای استفاده کنیم؟ برای پاسخ به این سوال، تا انتهای مطلب با بلاگ هایپرفامیلی همراه باشید.

بیشتر بدانید: با این راهکارها، اتاق خوابتان را در کمترین زمان تمیز کنید

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

همه هودها از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده است که نظافت هر کدام از آنها متفاوت است. ما هر بخش را بطور جداگانه بررسی خواهیم کرد.

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

نحوه تمیز کردن بخش خارجی هود

تمیز کردن بخش خارجی هود نسبت به بخش داخلی آسان تر است. برای انجام این کار می‌توانید از انواع پاک کننده استفاده نمایید. فقط باید قبل از شروع تمیزکاری، به مواد تشکیل دهنده پاک کننده و نوع هودتان توجه کنید. بعنوان مثال برای انواع هود پلاستیکی یا وینیل، از تمیزکننده های همه منظوره استفاده کنید. برای هودهای آهنی از ترکیب آب گرم و صابون و برای هودهای مسی از پاک کننده های مس استفاده نمایید.

پس از انتخاب پاک کننده مورد نظر، آن را روی دستمال اسپری کرده و طبق دستورالعمل نوشته شده روی آن، استفاده کنید. سپس از یک دستمال نرم و خشک برای تمیز کردن آثار تمیز کننده ها استفاده نمایید.

نحوه تمیز کردن بخش داخلی هود

مرحله اول

برای تمیز کردن بخش داخلی هود آشپزخانه، باید نگاهی به داخل آن بیندازید. در صورتی که کثیفی ها، بیش از حد بود، باید در مرحله اول از روش بخار استفاده کنید. به این منظور، در یک قابلمه بزرگ، آب ریخته و روی حرارت بگذارید تا به جوش آید. سپس حرارت را خاموش کرده و پس از سرد شدن شعله، روی گاز خم شده و قابلمه را به زیر بخش داخلی هود ببرید تا بخار با کثیفی ها ارتباط پیدا کرده و تمیز کردن آنها راحت تر شود.

نحوه تمیز کردن بخش داخلی هود

مرحله دوم

تمیز کننده متناسب با هود خود را برداشته و داخل هود اسپری کنید. در صورتی که از تمیز کننده های قوی استفاده می‌کنید، حتما از دستکش استفاده کرده و پنجره ها را باز بگذارید. بعلاوه بهتر است که با استفاده از یک ماسک یا پارچه، بینی و دهان خود را بپوشانید. پس از اسپری کردن پاک کننده، با توجه به دستورالعمل درج شده روی آن عمل کنید. برخی تمیزکننده ها نیاز به زمان کوتاهی دارند تا روی لکه ها باقی بمانند، برخی دیگر نیز باید بلافاصله پاک شوند.

مرحله سوم

در نهایت، با استفاده از یک حوله یا دستمال نرم، مواد را پاک کنید. می‌توانید برای تمیزی بهتر، حوله یا دستمال را مرطوب کنید. برای اینکه تمیز کردن هود آسان تر و سریعتر انجام شود، در فاصله های زمانی کمتر آن را تمیز کنید تا از بین بردن چربی ها راحت تر انجام شود.

نحوه تمیز کردن بخش داخلی هود

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود نیز امر مهمی بوده و نباید آن را نادیده گرفت. جنس فیلتر در هودها متفاوت بوده و با توجه به جنس آن باید عمل کنید.

فیلتر های آهنی و آلومینیومی

برای تمیزکردن فیلتر های آهنی و آلومینیومی باید سینک ظرفشویی را از آب گرم پر کنید.مقداری به آن تمیز کننده قوی یا ضعیف، بسته به میزان کثیفی ها، اضافه کنید. فیلترها را بین 10 تا 30 دقیقه در این ترکیب بگذارید. سپس آن را در آب تکان دهید، تا جرم‌های آن جدا شود.

جدا کردن فیلتر هود

فیلترهای زغالی

معمولا فیلتر زغالی را تمیز نکرده و پس از مدتی آن را دور می‌اندازند. اما اگر هود شما به گونه ای است که هوای کثیف آشپزخانه را گرفته و پس از تصفیه، هوای پاک را به محیط بر می‌گرداند، نیازی به تعویض فیلترهای زغالی آن ندارید.

در صورتی که چربی و کثیفی های فیلتر هود بیش از حد بود، برای تمیزی بیشتر می‌توانید از از ترکیب صابون مایع با جوش شیرین استفاده کنید. به این منظور، فیلتر را در این ترکیب خیس داده و پس از چند ساعت با یک برس یا فرچه، تمام بخش های آن را تمیز کنید. سرکه نیز به وفور برای تمیزی هود آشپرخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

بطور کلی بهترین روش تمیز کردن هود آشپزخانه، نظافت کردن آن به صورت مستمر است؛ در غیر این صورت کارتان کمی سخت خواهد شد. اگر به دنبال تمیزکننده و پاک کننده های قوی هستید، به نزدیک ترین شعبه فروشگاه هایپرفامیلی مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری