راهنمای وفادارسازی مشتریان

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 8 دقیقه

راهنمای وفادار سازی مشتریان؛ وفاداری ! این همان کلمه مهم است که با بدست آوردنش می‌توانید موارد بسیاری را برای خودتان به ارمغان بیاورید . وفاداری همان چیزی است که هر کسب و کار و شرکتی باید به فکر آن باشد. یک برنامه مداوم و بی نقص برای آن تدوین کند تا بتواند وفاداری مشتریانش را برای خود همراه داشته باشد. در این مقاله که در وبلاگ فروشگاه فامیلی تهیه شده است، به نحوه وفادارسازی مشتریان برای افراد مبتدی با عنوان راهنمای وفادار سازی مشتریان می‌پردازیم. اگر دوست دارید مشتریان وفادار بسازید تا انتهای این مقاله از هایپر، با ما همراه باشید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که وفاداری مشتریان به سادگی به دست نمی‌آید، مشتریان را باید با برنامه ها و اهداف سازمانی به سمت وفادار سازی سوق دهید تا مشتری همواره نسبت به شما و برندتان نگاهی مثبت داشته باشد. امروزه شرکت هایی که توانایی وفادارسازی مشتریان را دارند از قدرت بسیار بالایی در بازار خود برخوردار می باشند. با هایپرفامیلی همراه باشید.

راهنمای وفادار سازی مشتریان

سیستم خدمات مشتری چندگانه داشته باشید

اولین نکته در وفادار سازی مشتریان دارا بودن سیستم خدمات مشتری چندگانه می‌باشد. منظور از سیستم خدمات مشتری چندگانه دارا بودن پل های ارتباطی مختلف برای ارتباط مشتریان با شما و یا شما با مشتریان است. هر چه با نیازهای مشتریان هماهنگ تر باشید و بیشتر بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید می‌توانید حس وفادارسازی در مشتری را بهتر ایجاد کنید. پس تعامل با مشتری را هرگز فراموش نکنید. می‌توانید در وب سایت خود از خدمات گفت و گوی آنلاین و یا مشاوره آنلاین محصولات استفاده نمایید و در کنار آن نیز خدمات پشتیبانی بصورت تلفنی را نیز دارا باشید.

رابط کاربری را ایجاد کنید که هر زمان کاربر نیاز به پشتیبانی داشت و یا سوالی برایش پیش آمد بتواند با بخش پشتیبانی به راحتی تماس برقرار کرده و جواب سوال خودش را پیدا کند. برای پاسخ دهی سریعتر می‌توانید از پاسخ های خودکار استفاده کنید که کاربر به محض پرسش سوال سریعا در مدت زمان کوتاهی پاسخ سوالش را پیدا کند. از دیگر راه ها می‌توان به ایجاد بخش سوالات متداول و راهنما‌ها اشاره کرد.

به خود اعتبار ببخشید

تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که حدود 60 درصد از مشتریان پس از یک تجربه ضعیف در زمینه خدمات مشتری دیگر هرگز از آن برند تجاری استفاده نمی‌کنند. در مقابل در صورتی که مشتری تجربه خوبی را از برند داشته باشد تا 67 درصد امکان مراجعه مجدد آن مشتری به برند وجود دارد که خود درصدی بالا برای وفادار سازی مشتریان به حساب می‌آید. این به این معناست که تجارت شما نباید دارای مشکلات و اشتباهات فراوان در بخش های مختلف باشد. اگر هم دارای اشتباهاتی در تجارت خود هستید هر چه سریعتر باید به رفع آن بپردازید.

مشتریان وفادار انتظار دارند هر بار که از برند شما خرید و یا استفاده می‌کنند تجربه ای مثبت و دلنشینی داشته باشند. این امر باعث می شود که مشتریان حس کنند شما برای آنها ارزش قائل هستید. در هر تجارتی اگر مشتری احساس کند که برند برایشان ارزش قائل نیست، امکان دارد سریعا استفاده از آن برند را متوقف کند. اینجاست که تجارت شما با از دست دادن مشتری مواجه می شود. در این جور مواقع CRMها می توانند مفید واقع شوند. می‌توانید با استفاده از CRM تجارب گذشته مشتری که با برند شما دارد را ثبت کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را به مشتری انتقال دهید.

پس این اعتبار و ساختن تجربه خوب برای مشتری است که می‌تواند به افزایش فروش و وفادارسازی هر چه بهتر مشتری به شما کمک کند. اگر می‌خواهید تجارتی موفق داشته باشید هرگز موضوع اعتبار بخشیدن به خود را فراموش نکنید.

راهنمای وفادار سازی مشتریان

ارزشمندسازی برند

شما تنها کسی نیستید که در حال رقابت برای جلب توجه مشتری می‌باشد. بلکه رقبا نیز بیکار ننشسته اند و با استراتژی های خود در حال جذب مشتری می‌باشند. در اینجا باید به این فکر کنید که چطور می‌توانید آنها را کنار بزنید؟ چگونه می توان از رقبا پیشی گرفت؟ چطور می توان مشتری را جذب کرد؟ و صدها سوال دیگر. باید سعی کنید فراتر از مرزهای انتظار عمل کنید و خدماتی را بیافزایید که ارزش استفاده از برند شما بیشتر از سایر رقبایتان شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که 55 درصد مصرف کنندگان حاضرند مبلغ بیشتری را به یک برند که تضمین شده است در ازای کالا و خدمات پرداخت کنند. پس اگر مشتریان در خرید های قبلی خود از کیفیت رضایت کامل داشته باشند و یا برند شما به خوبی توانسته باشد وفادار سازی را انجام دهد، مشتریان با مراجعه مجدد به شما علاوه بر خرید محصولات، حاضرند به خاطر اطمینان خاطر از کیفیت محصول شما حتی مبلغی هم بیشتر در مقایسه با رقبا به شما پرداخت کنند. برای مثال نوشیدنی ردبول با اسپانسر شدن در مسابقات ورزشی مختلف توانسته است به خوبی در همه جا دیده شود و خود را به عنوان یک برند محبوب و با کیفیت به همگان معرفی کند.

به اشتراک گذاشتن تجارب مشتری

به اشتراک گذاشتن تجارب مشتریان می تواند به خوبی موجب رشد و وفادارسازی شود. به مشتریان خود اجازه بازخورد دهی دهید. لازم است که بستر های مورد نیاز برای اشتراک تجربه مشتریان را فراهم سازید تا خریداران بتوانند با یکدیگر تجارب خرید خود را به اشتراک بگذارند. این گونه است که اعتماد به برند شما افزایش خواهد یافت. بنابراین بسیار مهم است که مشتریان بالقوه شما بتوانند به تجارت مشتریان فعلی شما دسترسی داشته باشند.

علاوه بر این جمع آوری بازخورد ها از مشتریان از طریق های مختلف و دعوت آنها به ارائه بازخورد درباره خدمات و محصولات می تواند بسیار کارساز باشد. کافیست که پس خرید از مشتری درباره محصول و یا فرایند سفارش نظرسنجی نمایید و بخواهید که کاربر نظر خود را درباره محصول و نحوه دریافت خدمات بگوید و به اشتراک بگذارد. اگر می خواهید برندی با اعتماد بسازید این بند را هرگز فراموش نکنید.

راهنمای وفادار سازی مشتریان

به مشتریان خود جایزه دهید

به مشتریان وفادار خود جایزه دهید. زیرا آنها مهم ترین دارایی های برند شما به شمار می روند. از اینکه یک کاربر سالها از برند شما استفاده می‌کند و به برند شما وفادار شده است می‌توانید با ارائه جایزه‌های مختلف به آن پاداش دهید تا این وفادارسازی را همیشگی کنید. اینجاست که یک برنامه وفاداری مناسب می تواند موجب یک وفاداری بلند مدت شود. تحقیقات نشان میدهد 52 درصد از مشتریان وفادار می توانند یک شخص دیگر را نیز به برند شما کاملا وفادار سازند. نباید این موقعیت طلایی را از دست داد. می توانید با ارائه هدایاهای مختلف و یا ایجاد قرعه کشی، دادن بن تخفیف، کارت پستال تشکر و یا حتی یک پیامک قدردانی از مشتری خود بابت همراهی بلند مدت و کوتاه مدتش قدردانی کنید.

تا به اینجا درباره نحوه وفادارسازی صحبت کردیم؛ آیا می خواهید از مزایای یک برنامه وفاداری مشتری مطلع شوید در ادامه نیز در وبلاگ فروشگاه با ما همراه باشید.

استراتژی برتر تجربه مشتری در فروشگاه ها

ایجاد مشتری ثابت

از جمله مزایای برنامه وفاداری مشتری می تواند به ایجاد مشتری ثابت اشاره کرد. فرض کنید که یک مشتری برای خرید کالای مورد نیازش به تنها به شما مراجعه کند. این خود یک مزیت مناسب به شمار می رود. با اعمال برنامه های وفاداری مراجعه مجدد مشتریان به شما افزایش پیدا خواهد و یک مشتری ثابت و همیشگی به جمع مشتریان شما اضافه خواهد شد.

افزایش مشتریان

اگر مشتریان از برنامه های وفاداری شما برخوردار شوند می توانند مشتری های جدید را برایتان به همراه داشته باشند . برای مثال وقتی یکی از اعضای خانواده از برند شما خرید می کند؛ امکان دارد برند شما را به سایر اعضای خانواده خود نیز معرفی نماید. از همین طریق می توانید مشتریان خود را افزایش دهید و درامد بیشتری را کسب کنید.

مقرون به صرفه

در مقابل سایر روش ها که به دست اوردن مشتریان جدید زمانبر و هزینه زیادی نیاز دارند. این روش هزینه ای اندک و راندمانی بالا خواهد داشت. کافیست که با یک برنامه منظم برنامه وفادارسازی را در برند خود پیاده کنید تا تاثیر آنرا در کسب و کار خود در مدتی کوتاه شاهد باشید.

موارد ذکر شده از جمله مهمترین مزایای یک برنامه وفاداری به شمار می روند. حال که با کلیت و مزایای این امر آشنا شدید به نحوه تدوین برنامه های وفاداری میپردازیم.

افزایش فروش

چگونه یک برنامه وفاداری تدوین کنیم ؟

تدوین برنامه وفاداری شامل 9 مرحله می باشد که به اختصار در ادامه هر یک مراحل را به همراه توضیحات با یکدیگر بررسی می کنیم .

یک نام مناسب انتخاب کنید

اولین قدم برای ایجاد برنامه وفاداری انتخاب یک نام مناسب برای آن است . نام برنامه می تواند مشتریان را بیشتر ترغیب به مشارکت کند . نام را به گونه ای انتخاب کنید که مشتری احساس هیجان کند ، باعث ایجاد کنجکاوی و علاقه او برای شرکت در این برنامه شود . نام باید فراتر از کلیشه هایی مانند تخفیف بگیرید ، جایزه بگیرید و … باشد.

انتخاب استراتژی مناسب

اکثر مشتریان نسبت به برنامه های وفاداری بدبین هستند و آنها را به عنوان تله ای برای به دام انداختن می دانند. با انتخاب استراتژی مناسب اینگونه افکار را از مشتریان خود درو سازید. مشتریان خود را به هیجان وا دارید تا با علاقه بیشتری در برنامه های وفاداری شما حضور یابند. از کلیشه ها به دور باشید و استراتژی متناسب با مشتریان خود تدوین کنید.

پاداش ها را مشخص نمایید

راه دیگر برای نشان دادن تعهد شما نسبت به وفاداری مشتری دادن پاداش به آنها می باشد. اگر دارای شبکه های اجتماعی هستید با ایجاد ارزش و خلق آن کمک کنید که مشتریان با علاقه فعالیت های شما را دنبال کنند. و برای هر گونه از فعالیت های مشتریان یک پاداش تعیین کنید تا خریداران با علاقه بیشتری اقدام به فعالیت در برند شما کنند. به عنوان مثال برای هر 10 هزار تومان خرید یک مقدار به عنوان امتیاز در یک قرعه کشی بزرگ در نظر بگیرید . تا مشتریان برای به دست اوردن جایزه بزرگ با اشتیاق بیشتری اقدام به خرید کالا های مختلف نمایند.

پاداش دهید

بعد از مشخص کردن پاداش ها ، راهکارهایی برای ارائه پاداش ها به مشتریان اتخاذ کنید. اگر از سیستم امتیاز وفاداری استفاده می کنید راهکاری برای استفاده از این امتیاز های بیاندیشید تا مشتریان به بتوانند از امتیازهای خود بهره ببرند. اگر قصد انجام قرعه کشی دارید برای آن نیز تدابیر لازم را بیاندیشید. می توانید به ازای هر 20 امتیاز یک بلیت رایگان سینما و یا یک کوپن تخفیف به مشتری ارائه دهید تا از آنها استفاده نمایند.

امتیازات را ارزشمند کنید

به امتیازها ارزش دهید . به گونه ای که هزینه ای که مشتری برای خرید انجام می دهد با تناسب امتیازی که بدست می آورد ارزش لازم را داشته باشد. البته سمت مقابل را نیز در نظر داشته باشید. به امتیازات انقدر ارزش دهید که برای شما نیز قابل تامین می باشد و زیان خیلی زیادی به کسب و کار شما برای ارائه پاداش وارد نکند . کاملا متناسب با هزینه مشتری یک امتیاز برای آن در نظر داشته باشید.

مزایای غیر پولی را وارد برنامه کنید

همواره نباید مزیت ها بصورت پولی باشند تا مشتری تشویق به خرید شود . می توانید مزایای غیر پولی را نیز وارد برنامه خود کنید . به عنوان مثال در صورت خرید کفش توسط مشتری اگر نیاز به کفی داشته باشد کفی رایگان در اختیار او قرار بدهید یا در یک رستوران نوشیدنی را به رایگان در اختیار مشتری قرار بدهید. و یا بابت خرید هر 3 محصول یک محصول را به رایگان در اختیار کاربر بگذارید ، همیشه نیاز نیست مزایا بصورت مالی باشند گاهی هدایای غیر نقدی نیز می توانند تاثیر بسیار خوبی بر روی وجه کسب و کار شما بگذارد.

راهنمای وفادار سازی مشتریان

در این مقاله به بررسی کامل و نحوه تدوین یک برنامه وفادارسازی پرداختیم . این مقاله می تواند برای افراد مبتدی که قصد راه اندازی برنامه وفاداری مشتری دارند بسیار مفید واقع شود . ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید . در وبلاگ فروشگاه هایپرفامیلی مقالات مختلفی در حیطه های متنوع وجود دارد که می توانید با مراجعه به بخش وبلاگ مقالات مختلف درباره توسعه های فردی، توسعه کسب و کار و سرگرمی را مطالعه کنید و اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید. از این که در مقاله راهنمای وفادار سازی مشتریان با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری