با نحوه کاشت سبزه عید آشنا شوید

سبک زندگی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

کم کم به اواخر ماه اسفند و رسیدن سال نو نزدیک می‌شویم. مردم ما در جشن نوروز سفره ای زیبا چیده و آن را تزئین می‌کنند. یکی از موارد مهم که در سفره هفت سین از جایگاه ویژه ای برخوردار است، سبزه عید است. برخی افراد سبزه عیدشان را خودشان درست کرده و برخی بصورت آماده آن را خریداری می‌کنند. این موضوع بستگی به خودتان دارد. حال اگر علاقه به تهیه سبزه عید در منزل را دارید، با هایپر همراه شده و با روش اصولی آن آشنا شوید.

بیشتر بدانید: انجام خانه تکانی در کمترین زمان

بذرهای مورد استفاده برای تهیه سبزه عید

بطور معمول، بذرهای گندم، عدس، ماش، لوبیا و نخود، بیشترین استفاده را در تهیه سبزه دارند. اما با استفاده از تخمه آفتابگردان و باقالی خشک نیز می‌توانید سبزه ای عالی بدست آورید. این نکته را فراموش نکنید که تخمه آفتابگردان و باقالی خشک، فقط به مدت سه روز باید خیس بخورند. در نتیجه به عمل آمدن این سبزه ها کمی زمانبرتر خواهد بود.

از بین بذرهای ذکر شده، بذر گندم در سریعترین زمان ممکن به عمل می‌آید. اما مابقی بذرها حداقل 12 روز زمان برای سبز شدن نیاز دارند.

بذرهای مورد استفاده برای تهیه سبزه عید

ظاهر کدام سبزه جذاب تر است؟

ظاهر تمامی سبزه ها زیبا بوده و این مورد کاملا بستگی به سلیقه خودتان دارد. اما بطور کلی، سبزه‌های ماش و عدس ریز و پر پشت بوده و بالای ساقه آنها برگ های ریزی وجود دارد که زیبایی آن را دوچندان می‌کنند. سبزه گندم نیز صاف و مستقیم بوده و سبزه تخم آفتابگردان و باقالی، کمی درشت است.

نحوه کاشت سبزه

  1. در مرحله اول، مقدار متوسط از بذر مورد نظر را گرفته و در کاسه ای ریخته و آن را به خوبی بشویید.
  2. به بذرها با کمی آب به مدت 6 ساعت استراحت دهید.
  3. پس از گذشت زمان موردنظر، آن را در آبکش خالی کرده و اجازه دهید آب اضافی آن برود.
  4. یک پارچه نازک تمیز را خیس کرده و آب اضافی آن را به خوبی بگیرید. سپس بذرها را در مرکز پارچه قرار داده و آن را گره بزنید.
  5. پارچه را درون کاسه ای مناسب قرار داده و 1 الی 2 روز به آن زمان دهید تا جوانه بزند. در این دو روز پارچه را بررسی کنید تا حتما نمدار باشد.
  6. پس از گذشت زمان موردنیاز، بذرها را به ظرف دلخواه خود انتقال دهید.
  7. پارچه را دوباره خیس کرده و آب اضافی آن را بگیرید. سپس آن را روی سبزه بیندازید. این کار را باید تا کامل سبز شدن آن بطور مداوم انجام دهید.
  8. برای شاداب ماندن سبزه، روزی دوبار به آن آب بدهید. به این منظور آن را زیر شیر آب بگیرید تا نظم سبزه بهم نخورد. بعلاوه هر شب سبزه‌ها را در حیاط، بالکن یا پشت پنجره بگذارید تا هوای خنک به آن‌ها برسد، در غیر اینصورت در کمترین زمان زرد می‌شود.

نحوه کاشت سبزه

در تهیه سبزه، این نکات را رعایت کنید

  • در تهیه سبزه، از ظروف فلزی استفاده نکنید. بهترین نوع ظرف برای انجام اینکار، استفاده از ظروف سفالی است. پس از آن ظروف چینی و ظروف پلاستیکی در اولویت قرار دارند.
  • بذر مورد استفاده را حتما در آب بصورت غوطه ور خیس دهید.

بهترین زمان کاشت هر بذر

گندم

همانطور که ذکر شد، بذر گندم به کوتاه ترین زمان برای سبز شدن نیاز دارد. به این منظور 10 روز قبل از رسیدن سال نو، یعنی 20 اسفند، اقدام به کاشت این سبزه کنید.

ماش

سبز شدن ماش نسبت به گندم کمی بیشتر طول می‌کشد. به این منظور، سبز شدن گیاه ماش 12 روز زمان نیاز دارد.

عدس

بیشترین مدت زمان برای سبز شدن، مختص به بذر عدس است. شما برای سبز شدن این بذر، 15 روز زمان نیاز دارید.

بذر عدس برای کاشت سبزه

ارزن

اگر زمان کافی برای سبز شدن بذرهای ذکر شده را ندارید، بذر ارزن را انتخاب کنید. این گیاه طی 4 روز جوانه خواهد زد.

سخن پایانی

تهیه سبزه عید در خانه کار سختی نبوده و به راحتی می‌توانید سبزه مورد علاقه خود را درست کنید. فقط به کمی زمان و دقت نیاز دارید. در نتیجه اگر قصد تهیه آن را دارید، کم کم باید آن را شروع کنید تا با فرا رسیدن سال جدید، سبزه تان حاضر و آماده در سفره هفت سین حضور داشته باشد.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری