طرز تهیه 5 نوع سوپ خوشمزه

آشپزی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

5 نوع از خوشمزه ترین و مقوی ترین سوپ ها، سوپ هویج و شلغم، سوپ ذرت، سوپ جو قرمز، سوپ سبزیجات و سوپ عدس هستند. در این مطلب به شرح طرز تهیه آنها پرداختیم.

در این روزهای بارانی و سرد، خوردن یک غذای گرم و مقوی، سرما و بیماری های مختلف مانند سرماخوردگی را از شما دور می‌کند. یکی از نمونه‌های غذای گرم و محبوب، انواع سوپ ها هستند که با ترکیبات مختلف و طرز تهیه های متفاوت، آماده می‌شوند. اگر به دنبال دستور ساده‌ترین انواع سوپ هستید، این مطلب از بلاگ هایپر مختص شماست.

بیشتر بدانید: سوپ برای فصول سرد | در روزهای سرد و برفی چه سوپی بخوریم؟

طرز تهیه 5 نوع سوپ خوشمزه

سوپ هویج و شلغم

سوپ هویج و شلغم سوپی سبک و سرشار از مواد مغذی است که بعلت داشتن شلغم، معمولا مصرف آن در پاییز و زمستان بیشتر خواهد شد.

مواد مورد نیاز برای سوپ هویج و شلغم 

شلغم

5 عدد

هویج 1 عدد بزرگ
جو پرک 1 فنجان
برنج نیم دانه 1 قاشق غذاخوری
آب مرغ یا آب ماهیچه 3-4 لیوان
سیب زمینی 1 عدد
رب گوجه به میزان لازم
رشته فرنگی به میزان لازم
نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم
گشنیز و جعفری به میزان لازم

1.در ابتدا هویج، شلغم و سیب زمینی را به صورت نگینی خرد کرده و کنار بگذارید. سپس قابلمه ای برداشته و آب مرغ یا ماهیچه را به همراه جو پرک، هویج و سیب زمینی خرد شده، ادویه جات و کمی روغن را به آن اضافه کنید. سپس قابلمه را روی حرارت کم قرار دهید تا به آرامی بپزد.

سوپ هویج و شلغم

2. مواد داخل قابلمه را هر چند بار بررسی کنید. زمانی که مواد شما تا حدودی پخته شد، شلغم خرد شده را به آن اضافه کنید. سپس به سوپ اجازه لعاب انداختن و غلیظ شدن دهید.

3.پس از اینکه سوپ شما به غلظت کافی رسید، رب و رشته فرنگی را به آن اضافه کنید. سپس زمان کافی برای جا افتادن به سوپ دهید. پس از جا افتادن، غذای شما آماده سرو است.

سوپ ذرت

یکی از خوشمزه ترین سوپ ها، سوپ ذرت است. وجود ذرت در هر غذایی موجب لذیذتر شدن طعم آن می‌شود. از جمله غذاهایی که با ذرت تهیه شده و بسیار محبوب و خوشمزه است، میتوان به سوپ ذرت اشاره کرد.

مواد مورد نیاز برای سوپ ذرت

ذرت 3 لیوان یا 300 گرم
سیب زمینی 1 عدد
هویج 2 عدد
پیاز 1 عدد
آب 1 لیوان
قارچ 300 گرم
شیر 2 لیوان
آب لیمو ترش 2 قاشق غذاخوری
آب مرغ 1 لیتر
نمک و فلفل به میزان لازم

1.ابتدا پیاز را به صورت نگینی و سیب زمینی را مکعبی خرد می‌کنیم.

2.هویج و قارچ را شسته و ریز کرده و آنها را در یک قابلمه میریزیم، سپس قابلمه را روی حرارت قرار می‌دهیم.

3.در قابلمه روغن ریخته و پیاز را درون قابلمه میریزیم. پس از تفت دادن پیازها، هویج و سیب زمینی را اضافه می‌کنیم. 2 لیوان از ذرت را به قابلمه اضافه کرده و هم میزنیم. پس از آن آب مرغ و آب را درون قابلمه ریخته و درب آن را می‌گذاریم. سپس به مواد درون قابلمه زمان کافی بدهید تا پخته شود.

سوپ ذرت

4.پس از پختن سبزیجات موجود در قابلمه، آنها را با یک گوشتکوب میکس کنید تا به شکل پوره درآید. سپس شیر را داخل قابلمه ای مناسب ریخته و روی حرارت قرار می‌دهیم. پس از گرم شدن شیر، آن را از روی حرارت برداشته و کنار می‌گذاریم. سپس قارچ و آب لیمو را در تابه ای مناسب ریخته، حرارت را زیاد کرده و تفت می‌دهیم.

5.باقی مانده ذرت و قارچ تفت داده شده را به قابلمه حاوی سوپ اضافه کرده و هم میزنیم. سپس شیری که در مراحل قبل گرم کردیم را به سوپ اضافه کرده و مخلوط می‌کنیم. پس از آن نمک و فلفل سیاه را به سوپ اضافه کرده و هم می‌زنیم.

سوپ جو قرمز

مواد مورد نیاز برای سوپ جو

پیاز ۱ عدد
جو پوست کنده ۱ پیمانه
هویج ۱ عدد بزرگ
سیر ۲ حبه
سینه مرغ ۳۰۰ گرم
آب مرغ ۱ لیتر
گوجه فرنگی ۳ عدد
رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذاخوری
لیمو ترش ۱ عدد
نمک و فلفل سیاه به میزان لازم
زردچوبه و روغن به میزان لازم

1.قبل از هر کاری، جو را شسته و به مدت 3 الی 4 ساعت در آب قرار دهید تا خیس خورده و حجیم شود. پس از گذشت زمان مورد نیاز، جو را آبکشی کنید.

2.قابلمه ای مناسب برداشته و 4 لیوان آب را به همراه جو در قابلمه بریزید. سپس شعله را روی حرارت قرار دهید تا جو بپزد. 30 دقیقه زمان دهید و پس از آن هویج را به صورت نگینی خرد کنید.

3.پس از خرد کردن هویج، آن را با آب مرغ به قابلمه اضافه کنید. 30 تا 40 دقیقه زمان داده و سپس پیاز را درون تابه ای تفت دهید.

4.پس از طلایی شدن پیازها، مرغ را خرد کرده و به تابه اضافه می‌کنیم. سپس مرغ را تفت می‌دهیم. پس از آن سیر را رنده کرده و با مقدار کافی نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به تابه اضافه می‌کنیم. تمامی مواد را با هم تفت داده سپس رب گوجه را به تابه اضافه می‌کنیم .

 سوپ جو قرمز

5.در این مرحله گوجه ها را رنده کرده و به تابه اضافه می‌کنیم. پس از آن به سراغ قابلمه میرویم، در صورت پخته شدن، مواد درون تابه را به قابلمه اضافه کرده و مخلوط کنید.

6.حرارت را ملایم کرده و درب قابلمه را بگذارید. سپس آب لیمو را گرفته و به سوپ اضافه می‌کنیم. در نهایت، طعم سوپ را بچشید، اگر نمک و فلفل آن کم بود، دوباره به آن اضافه کنید.

سوپ سبزیجات

مواد مورد نیاز برای سوپ سبزیجات

پیاز 1 عدد
هویج 1 عدد
جو 1 و نیم پیمانه
آب گوشت یا مرغ به میزان لازم
کدو سبز 1 عدد
رب 1 قاشق غذاخوری
آب لیمو به میزان لازم
نمک، فلفل، زردچوبه ب میزان لازم
جعفری ب میزان لازم
رشته سوپی ب میزان لازم

1.در ابتدای کار، جو را شسته و در ظرفی خیس دهید. سپس هویج و کدو را پوست گرفته و رنده (ریز) کنید.

2.پیاز را نگینی خرد کرده و تفت دهید. پس از طلایی شدن، ادویه جات و نمک را به آن اضافه کنید. جو، کدو سبز و هویج را به پیاز اضافه کرده و مخلوط کنید.

سوپ سبزیجات

3.آب گوشت یا مرغ را به مواد اضافه کرده و 30 دقیقه زمان دهید تا به جوش آید. در این زمان جعفری را شسته و ریز می‌کنیم. سپس به همراه رشته سوپی به مواد خود اضافه خواهیم کرد.

4.آب لیمو و رب را به سوپ اضافه کرده تا رنگ سوپ تغییر کند. سپس 10 دقیقه زمان دهید تا آماده شود.

معمولا بیشتر افراد سوپ را بعنوان پیش غذا در نظر می‌گیرند. اما این نکته را بدانید که همین پیش غذای ساده، سرشار از مواد مغذی بوده و در بهبود بسیاری از بیماری ها تاثیر بسزایی دارد. پس حتما انواع سوپ را در وعده های غذایی خود قرار دهید.

اگر زمان کافی برای تهیه سوپ در منزل را ندارید، می‌توانید انواع سوپ های آماده را با بهترین کیفیت از فروشگاه تهیه کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری