راهکارهای تمیز کردن آشپزخانه

سبک زندگی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

مراحل تمیز کردن آشپزخانه
1.فر را تمیز کنید
2.به سراغ کابینت ها بروید
3.هود را فراموش نکنید
4.تمیز کردن سینک ظرفشویی
5.تمیز کردن یخچال فریزر

یکی از پرتردد ترین بخش های خانه که تمیزی و رعایت بهداشت آن در اولویت است، آشپزخانه می‌باشد. از طرفی تمیز کردن آن نیز کمی سخت تر بوده و زمان بیشتری خواهد برد. حال اگر به دنبال نکات و ترفندهایی برای تمیز کردن آشپزخانه هستید، با فامیلی همراه شوید تا با این نکات طلایی آشنا شوید.

بیشتر بدانید: با این راهکارها، اتاق خوابتان را در کمترین زمان تمیز کنید

مراحل تمیز کردن آشپزخانه

فر را تمیز کنید

برای تمیز کردن فر، قفسه ها را بیرون آورید. سپس در یک بطری یا آبپاش، یک‌سوم پیمانه آب، یک‌سوم پیمانه سرکه سفید و یک‌دوم پیمانه جوش‌شیرین ریخته و ترکیب کنید. این محلول را روی بدنه داخلی فر، بجز المنت‌های حرارتی اسپری کنید. سپس درب را بسته و 12 ساعت به حال خود رها کنید. پس از گذشت زمان مورد نظر، فر را با آب و صابون تمیز کرده و با پارچه ای مخمل خشک کنید.

برای شستن قفسه های فر نیز، در یک تشت بزرگ، آب و پودر رخشویی ریخته و قفسه ها را چند ساعت در آن خیس دهید. پس از گذشت 3 تا 4 ساعت، آن را خارج کرده و با آب بشویید.

تمیز کردن آشپزخانه

به سراغ کابینت ها بروید

تمیز کردن کابینت ها یکی از زمانبر ترین کارهای مربوط به آشپزخانه است. پس آن را به تعویق نینداخته و در اولین فرصت به سراغ آنها بروید. برای تمیز کردن آنها، بهتر است که یکی یکی تمیز کنید و همه کابینت ها را با هم خالی نکنید. بعبارتی وسایل موجود در یک کابینت را بیرون ریخته، با جارو برقی داخل آن را تمیز کرده و وسایل را مرتب بچینید.

اگر کابینت های شما چوبی است، از صابون روغنی استفاده کنید. اگر جنس آن فلزی است، ترکیب آب و مایع ظرف‌شویی گزینه مناسبی است. دقت کنید که برای تميز كردن كابينت فلزی، از جوش‌شیرین استفاده نکنید.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی و ایجاد خراش در کابینت ها، کف آن را با آستر یا پوشش های دیگر بپوشانید. این کار موجب سالم و مرتب ماندن وسایل داخل کابینت خواهد شد.

هود را فراموش نکنید

هود آشپزخانه در گذر زمان، آغشته به مقدار زیادی آلودگی و چربی خواهد شد. در نتیجه تمیز کردن آن کمی سخت می‌شود. برای پاک کردن هود آشپزخانه، با توجه به جنس آن می‌توانید از انواع شوینده استفاده کنید.

سینک ظرفشویی

در فرایند تمیزکردن آشپزخانه، همیشه سینک ظرفشویی خود را خالی و تمیز نگه‌ دارید. هیچوقت ظرف‌های کثیف کل شب یا طول روزتان را در سینک ظرفشویی رها نکنید و قبل از اینکه بوی بد بگیرند و یا لکه‌های روی آنها خشک شوند، آنها را بشویید.

اطمینان حاصل کنید که حتما سینک ظرفشویی شما با اسپری تمیزکننده یا دستمال‌های آشپزخانه آنتی باکتریال، مخلوط آب و سرکه یا مخلوط آب گرم و صابون مایع کاملا تمیز شده باشد. با توجه به اینکه تمام فرایند شستشوی لوازم آشپزخانه در سینک ظرفشویی انجام می‌شود، اگر این اصول را به طور مرتب و مطابق برنامه، هر روز انجام دهید، همیشه سینک ظرفشویی تمیز و عاری از آلودگی‌ خواهید داشت.

تمیز کردن آشپزخانه

یخچال فریزر

برای تمیز کردن یخچال فریزر، ابتدا آن را از برق کشیده و تمامی وسایل موجود در آن را خارج کنید. سپس تمام بخش های یخچال و قفسه و کشوها را تمیز کنید. ظرف های موجود در یخچال را سرجایشان برگردانده و فضای بیرونی آن را تمیز کنید.

اجاق گاز

برای از بین بردن لکه های چرب و سخت روی گاز، جوش شیرین را به همراه کمی نمک و آب ترکیب کرده و یک دستمال نرم را به آن آغشته کنید. در صورتی که لکه ها بیش از حد سخت بود، می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید.

سخن آخر

در این مطلب از بلاگ هایپر به شرح نکاتی مربوط به تمیزی آشپزخانه پرداختیم. امیدواریم که برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری