روش های کاربردی برای برق انداختن وسایل چوبی

سبک زندگی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

در خانه اغلب ایرانی ها، وسایل چوبی دیده می‌شود. این وسایل زیبایی خاصی به دکوراسیون داخلی بخشیده و به همین دلیل توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. اما باید بدانید که وسایل چوبی مانند هر وسیله دیگری نیاز به تمیز و درخشان شدن دارد. حال چگونه باید آنها را تمیز کرد بدون آنکه آسیبی به آن وارد کرد؟ برای پاسخ به این سوال، تا انتهای مطلب با هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: آسان ترین روش ها برای شستشوی سرویس بهداشتی

روش های اصولی برای تمیز کردن وسایل چوبی

دور کردن وسایل چوبی از گرما و رطوبت

قبل از اینکه اقدام به تمیز کردن وسایل چوبی کنید، باید آنها را از منابع گرما و رطوبت دور کنید. در غیر اینصورت، منجر به خشک شدن یا بید زدن و رنگ پریده شدن چوب خواهد شد. در نتیجه در مرحله اول، با روش های اصولی از وسایل چوبی نگهداری کنید.

روش های اصولی برای تمیز کردن وسایل چوبی

گردگیری وسایل چوبی

اولین گام برای درخشان شدن این وسایل، گردگیری آنهاست. به این منظور، یک پارچه بدون پرز را روی سطوح چوبی کشیده و گرد و غبار را پاک کنید.

مشخص کردن نوع چوب

در مرحله بعدی باید نوع چوب را مشخص کنید تا از روش اصولی و درستی برای تمیزی آن استفاده کنید. بعنوان مثال چوب گردو را هر روز دستمال بکشید و اگر لکه های سفید روی آن دیدید، با مقدار کمی خمیر دندان آنها را پاک کنید.

برق انداختن وسایل چوبی با روغن های خانگی

یکی از راه های درخشان شدن وسایل چوبی، استفاده از روغن های خانگی است. برای تهیه آن روغن بزرک و عصاره صمغ را به مقدار مساوی بجوشانید. مواد را با هم مخلوط کرده و با یک دستمال نرم، آن را به چوب بمالید. در صورتی که وسیله چوبی مد نظر، رنگ شده است، برای شفاف شدن آن، سر جارو برقی، برس وصل کرده و چوب های رنگ شده را با آن تمیز کنید یا به جای آن با یک دستمال خشک سطح چوب را تمیز کنید.

روش های اصولی برای تمیز کردن وسایل چوبی

پاک کردن لکه ها از روی چوب

برای پاک کردن لکه از روی چوب، تنها نیاز به یک اسفنج مرطوب دارید. فقط قبل از پاک کردن لکه، اسفنج را در جای دیگر فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. در غیر اینصورت، ممکن است چوب باد کرده و یا لکه دار شود.

پاک کردن کاغذهای چسبیده از روی وسایل چوبی

در صورتی که به وسایل چوبی شما، کاغذی چسبیده بود، به هیچ عنوان آن را با کارد یا تیغ نکنید. در چنین مواقعی، می‌توانید از روغن مایع استفاده کنید. به این منظور، چند قطره روغن روی کاغذ ریخته و چند دقیقه صبر کنید. سپس با پارچه نرمی مالش دهید و این عمل را آن قدر تکرار کنید تا کاغذ به کلی از چوب کنده شود.

شفاف کردن وسایل چوبی پولیش شده

در صورتی که وسایل چوبی شما پولیش شده است، برای برق انداختن آن باید از محلول های مخصوص پولیش و یا پارافین استفاده کنید. پارافین، خراش های چوب را می‌پوشاند. فقط کافیست سالی 2 بار این کار را انجام دهید.

روش های اصولی برای تمیز کردن وسایل چوبی

نکاتی درباره برق انداختن وسایل چوبی

  • در صورتی که وسایل شما از چوب های خاصی مانند چوب های خیزران، بامبو و بید ساخته شده است، باید هر چند وقت یکبار، به این چوب‌ها آب اسپری کنید تا حالت بگیرند.
  • هنگام پولیش کاری و برق انداختن وسایل چوبی، دستکش پارچه ای دست تان کنید تا اثر انگشت باقی نماند.
  • در زمان مخلوط کردن روغن بزرک و عصاره صمغ، از دستکش پلاستیکی استفاده کنید تا به پوست تان نخورد.
  • برای برطرف کردن برچسب ها و عکس برگردان های کهنه و قدیمی می‌توان از سرکه استفاده کرد. به این صورت که آن را با سرکه خیس کرده و لحظه ای صبر کنید سپس به آرامی با تکه پارچه ای آن را پاک کنید.

کلام آخر

وسایل چوبی در کنار زیبایی خاصی که به دکوراسیون داخلی می‌بخشد، نیاز به مراقبت و دور شدن از منابع گرما و رطوبت دارد. در نتیجه برای سالم و صحیح ماندن آنها، موارد ذکر شده در بالا را رعایت کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری