روش های کاربردی برای افزایش فروش در فروشگاه های زنجیره ای

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

برای افزایش فروش باید ساعات اوج مصرف فروشگاه را پیدا کنید، خدمات رایگان و پولی ارائه دهید، ارائه ارسال رایگان برای مشتریان، تبدیل وفاداری به بخش کلیدی از استراتژی خرده فروشی و تبلیغ برند محلی نیز از جمله کارهایی است که برای افزایش فروش باید انجام شود.

چیزی که در ذهن تمامی فروشندگان وجود دارد، افزایش فروش است. هدف اغلب فروشنده ها، افزایش ترافیک بیشتر و ادامه بازگرداندن خریداران به فروشگاه‌هایشان است. اما آیا تمام اهداف شما بعنوان یک فروشنده، باید روی همین موضوع متمرکز شود؟ بعبارتی اگر بیشترین استفاده را از فروش در فروشگاه خود نبرید، مشتریان بیشتر به چه درد می‌خورند؟ برای پاسخ به این سوالات، با بلاگ هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: تکنیک های طلایی برای انتخاب شغل مناسب

برای افزایش فروش در صنعت خرده فروشی، راه های زیادی وجود دارد که هر کدام به نوبه خود در متحول کردن فروش شما موثر است. بعنوان مثال استفاده از تبلیغات، افزایش فروش در ساعات اوج مصرف و یا ارائه خدمات شگفت انگیز به مشتریان، می‌تواند تاثیرگذار باشد.

حال برای رسیدن به هدف، باید برنامه ریزی کرده و طبق آن عمل کنید. تعدادی از کارهایی که باید در این حوزه انجام دهید را برای شما ذکر می‌کنیم.

 • ساعات اوج فروش فروشگاه را پیدا کنید.
 • با بهترین همکاران فروش خود مشورت کنید.
 • به کارکنان خود، نحوه فروش موثر را آموزش دهید.
 • فروشگاه های محلی خود را تبلیغ کنید.
 • وفاداری را به بخش کلیدی از استراتژی خرده فروشی خود تبدیل کنید.
 • ارسال کالا را رایگان انجام دهید.
 • خدمات رایگان و پولی ارائه دهید.
 • با تبلیغات جذاب و هیجان انگیز، توجه مشتریان را جلب کنید.
 • خدمات شخصی سازی شده در فروشگاه را به مشتریان ارائه دهید.
 • روند خرید را تسریع کنید.

افزایش فروش در فروشگاه های زنجیره ای

ایده های ناب برای افزایش فروش در فروشگاه های زنجیره ای

اگر صاحب یک فروشگاه خرده فروشی هستید، باید بدانید که چند قدم جلوتر حضور دارید. بعبارتی امکان مراجعه مشتری به فروشگاه شما بسیار بیشتر از مراجعه آنها به یک سوپرمارکت یا مغازه کوچک است. زیرا معمولا تمامی مایحتاج مورد نیاز آنها در فروشگاه ها یافت می‌شود. اما این کافی نبوده و نباید دست روی دست بگذارید.

با این وجود باید اقداماتی انجام دهید تا مشتریان خود را متقاعد کنید که فروشگاه های شما ارزش خرج کردن دارد. بعبارتی این کافی نیست که درهای فروشگاه را باز کرده و منتظر مشتری بنشینید. در اینصورت از رقبای خود عقب مانده و در یک نقطه ثابت باقی می‌مانید.

طبق نظرسنجی های اخیر انجام شده، در صنعت خرده فروشی جهانی، مشتریان بر چهار عامل اصلی خرید متمرکز هستند:

خرید محلی

معمولا 37درصد از افراد جهان، خرید از فروشگاه های موجود در نزدیک محل زندگی یا کارشان را ترجیح می‌دهند. این یک خبر خوب برای خرده فروشان است.

ارسال و تحویل رایگان

اگر این امکان وجود دارد که ارسال کالاها را رایگان کنید، یک پله از رقبای خود بالاتر هستید. انجام این کار، مشتریان شما را راضی نگه داشته و آنها را به خرید مجدد تشویق می‌کند.

خرید محلی

افزایش برنامه های وفاداری

مشتریان شما، خرید یک مارک شناخته شده را به خرید مارک های ناشناخته ترجیح می‌دهند. همچنین در نتیجه خریدهای خود، به دنبال دریافت پاداش نیز هستند. از آنجایی که حفظ مشتریان فعلی از جذب مشتریان جدید مهم تر است، می‌توانید با افزایش برنامه های وفاداری در فروشگاه، خرده فروشی را افزایش دهید.

شخصی سازی

زمانی که شما مشتریان خود را بشناسید، به هدف خود نزدیک تر خواهید شد. بعبارتی شخصی‌سازی، یک استراتژی بازاریابی است که به دنبال درک بهتر و ارتباط با مشتریان است.

برای افزایش فروش، از روش های خلاقانه استفاده کنید

ساعات اوج مصرف فروشگاه را پیدا کنید

اولین نکته ای که در افزایش فروش در فروشگاه خود باید به آن توجه کنید، دانستن ساعات اوج کار و مراجعه مشتریان است. در واقع نیمی از کل فروش شما، مربوط به 20 ساعت شلوغ هفته است. شما باید با یک حساب و کتاب ساده، ساعات اوج فروش را پیدا کرده و طبق آن، برنامه های خود را پیش ببرید.

برای شروع کار، با ارزیابی حجم افراد در فروشگاه خود و زمانی که احتمال خرید آنها وجود دارد، شروع کنید. به این منظور با کارمندان سیستم فروش خود صحبت کرده و از گزارشات آنها استفاده کنید. برای رسیدن به نتایج بهتر، گزارش فروش بر حسب ساعت از روز را دریافت کنید.

البته این نکته را فراموش نکنید که ممکن است اوج ترافیک در فروشگاه با ساعات پرفروش شما مطابقت نداشته باشد. در واقع اگر مشتریان، فقط در حال عبور و مرور هستند، گزارش‌های فروش سیستم‌های نقطه فروش شما نمی‌توانند آن اطلاعات را دریافت کنند.

ساعات اوج مصرف فروشگاه را پیدا کنید

توجه به فروش آنلاین

از دیگر روش های تاثیرگذار برای افزایش فروش در فروشگاه ها، توجه به فروش آنلاین است. به این منظور، فروش آنلاین را با فروش در فروشگاه خود بر اساس روزهای هفته مقایسه کنید. در واقع شاید بتوانید با استفاده از تبلیغات متنوع در سایت و ارائه پیشنهادهای شگفت انگیز به مشتریان، تبلیغ کرده و ترافیک آنلاین بیشتری را به فروش در فروشگاه تبدیل کنید.

با همکاران فروش مشورت کنید

برای استفاده حداکثری از ساعات اوج مصرف، با همکاران فروش خود مشورت کرده و تیم فروش را تقویت کنید. به گزارش‌های کارمندان خود نگاهی بیندازید و همکاران فروش را با بالاترین نرخ کل فروش و اقلام در هر تراکنش نسبت به ساعات کارشان مشخص کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از نظرسنجی های آنلاین، از نظرات مشتریان استفاده کنید.

حفظ روحیه کارمندان

فرسودگی و روحیه ضعیف کارمندان، تاثیر منفی بر فروش شما خواهد داشت. در نتیجه باید انگیزه ای برای ادامه دادن ایجاد کنید. زیرا بسیاری از افراد به همین دلیل، این صنعت را ترک می‌کنند.

آموزش فروش موثر

اگر بخواهیم حالت ایده آل را در نظر بگیریم، همه همکاران فروش شما می‌توانند در سطح فروش، خود را حفظ کنند، به خصوص وقتی صحبت از فروش متقابل و افزایش فروش محصولات و خدمات باشد. در واقع فروش متقابل به شما امکان می دهد اقلام اضافی را به فروش برسانید. در ادامه تعدادی از روش های فروش که باید به کارمندان آموزش داده شود را ذکر خواهیم کرد:

 • زمانی که مشتری اقدام به خرید محصولی می‌کند، آنها را به خرید محصولات مکمل ترغیب کنید. می‌توانید این محصولات مکمل را به صورت بسته‌بندی یا مجموعه کامل قاب کنید.
 • اگر قصد افزایش فروش دارید، روی ویژگی های محصول تاکید کنید. بعبارتی نیازهای مشتری را جستجو کرده و آن را در قالب یک محصول به آنها ارائه دهید.
 • در مورد نیازهای دیگر آنها سوال کرده و محصولات دیگری را به آنها پیشنهاد دهید.

آموزش فروش موثر

تبلیغ برند محلی

از آنجایی که اکثر مشتریان، خرید محلی را مهم می‌دانند، مهم است که به هویت خود به عنوان یک خرده‌ فروش مستقل متمایل شوید تا بدانند در حال انجام انتخابی هستند که با ارزش‌هایشان همسو است.

تبدیل وفاداری به بخش کلیدی از استراتژی خرده فروشی

نظرسنجی های اخیر نشان داده که مشتریان قدیمی، خرید مارک های شناخته شده و مورد علاقه شان را به خرید مارک و برندهای جدید ترجیح می‌دهند. در نتیجه هنگامی که روی افزایش فروش برنامه‌ریزی می‌کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که مشتریان وفادار کمتر از مشتریان جدید متقاعد می‌شوند که بیشتر خرج کنند.

استفاده از استراتژی سه جانبه

 1. برای رسیدن به فروش بالا و سود، باید به مشتریان فعلی خود پاداش دهید. بعلاوه اگر در حال حاضر برنامه وفاداری ندارید، آن را اجرا کرده و مطمئن شوید که همکاران فروش شما مشتریان را در هنگام پرداخت ثبت نام می‌کنند.
 2. به مشتریان جدید، پاداش هایی وعده دهید تا امکان خرید مجدد از فروشگاه را بالاتر ببرید. زیرا مشتریان جدید، انگیزه مشتریان قدیمی را نداشته و با فروشگاه شما آشنایی زیادی ندارند.
 3. از ابزارهای بازاریابی برنامه وفاداری خود استفاده کنید. یک برنامه وفاداری خوب دارای ابزارهایی است که می توانید از آنها برای ارسال ارتباطات مشتریان در مورد تبلیغات و مشوق های خرید شخصی استفاده کنید.

ارائه ارسال رایگان برای مشتریان

یکی از عواملی که مشتریان را راضی و خشنود نگه داشته و احتمال خرید مجدد را افزایش می‌دهد، ارسال رایگان محصولات است. با این حال، تحویل رایگان ممکن است بار مالی نامناسبی برای خرده‌فروشان  داشته باشد، به خصوص که مشتریان، ارسال سریع و رایگان می‌خواهند. اما اگر بتوانید این امکانات را برای آنها فراهم کنید، چند پله جلوتر هستید.

ارائه خدمات رایگان و پولی

خدمات تکمیلی نه تنها می‌تواند افراد را تشویق به بازدید از فروشگاه شما کند، بلکه می‌تواند به خریدهای اضافی نیز تشویق کند.

سخن پایانی

در این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی، به شرح روش هایی برای افزایش فروش خرده فروشان در فروشگاه های زنجیره ای پرداختیم. با استفاده از نکات ذکر شده، می‌توانید فروش خود را تا حد زیادی افزایش دهید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری