10 نکته‌ای که قبل از استخدام در صنعت خرده‌فروشی باید در نظر گرفت

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

صنعت خرده فروشی و مساله‌ای به نام جذب کارمند جدید

مترجم: رسول مجیدی

استخدام نیروهای مفید و تاثیرگذار یکی از دغدغه‌های همیشگی مدیران است. این مسئله در صنعت خرده‌فروشی شاید مهم‌تر هم باشد. خرده‌فروش‌ها مدام به دنبال توسعه شعبات خود هستند و این یعنی فرآیند استخدام هیچ‌وقت تعطیل نمی‌شود. در نتیجه بهتر است مدیران منابع انسانی با دقت و وسواس خاصی نیروهای جدید شرکت را برگزینند تا دوباره بعد از چندسال مجبور نباشند آن‌ها را تغییر دهند. در ادامه این مطلب از بلاگ هایپر، با ۱۰ نکته‌ای آشنا می‌شویم که حتما باید قبل از استخدام کارمند جدید در صنعت خرده‌فروشی در نظر بگیرید.

بیشتر بدانید: با این ۱۰ روش، هزینه های خود را مدیریت کنید

بلند مدت فکر کنید

جذب نیروی جدید همیشه فرایندی سخت، هزینه بر و گران است. پس بهتر است در همان بدو موضوع به پتانسیل‌های بلندمدت فرد مورد نظر فکر کنید. کسی را استخدام کنید که تا سال‌ها می‌شود روی او حساب کرد و نیاز نیست چندسال بعد شخصی جدید را در یک فرایند هزینه‌بر دیگر جای او استخدام کنید.

به عنوان مثال، اگر فرد مورد نظر برای کاری که می‌خواهید به او بسپارید هیجان زده نیست، احتمالا در آینده به مشکل خواهید خورد. نامزد عالی برای موقعیت شغلی شما کسی‌ست که به کلیت پروژه شما خوشبین است و ایمان دارد و صد البته نسبت به کار مشخصی که خودش قرار است انجام دهد، اشتیاق فراوانی نشان می‌دهد.

فقط تجربه کار در خرده‌فروشی را در نظر نگیرید

بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه خورده‌فروشی دیگر کار در این حوزه را الزام لازم و ضروری برای نیروی جدید نمی‌دانند. البته تجربه کار در این حوزه قطعا دارایی ارزشمندی برای فرد تازه اضافه شده به مجموعه شماست اما مساله این است که فرایند کار در خرده‌فروشی‌ها آنچنان پیچیده نیست و افراد می‌توانند به سرعت جنبه عملی کار را در حین انجام آن بیاموزند.

به دنبال مهارت‌های قابل انتقال باشید

دانستن نحوه برخورد با مشتریان و راضی نگه داشتن آنها امری ضروری برای کارمندان بخش فروش است. این دو مهارت البته فقط از کار کردن در محیط‌های فروشگاهی و هایپرمارکت‌ها بدست نمی‌آید و افراد می‌توانند در موقعیت‌های شغلی دیگری هم آن را تجربه کرده باشند و تجربه‌شان را به شغل جدید بیاورند.

به عنوان مثال، کسی که پیش‌تر در یک کافه شلوغ کار کرده، به احتمال خیلی زیاد مهارت‌های ارتباطی عالی دارد. آن‌ها می‌دانند که چگونه تحت فشار و با سرعت عمل کنند و اطمینان حاصل کنند که مشتریان راضی هستند. دقیقا همان چیزی که خرده‌فروشی‌ها به آن نیاز دارند.

یک مصاحبه خرده فروشی با سوالات درست انجام دهید

برخی از افراد جویای کار، رزومه‌نویسان بسیار قهاری هستند. باید بتوانید در مصاحبه رو در رو سره را از ناسره تشخیص دهید. در این‌گونه مصاحبه‌ها بیشتر روی سوالات شخصیتی تمرکز کنید تا مسائل فنی. سعی کنید سوالات تئوری نپرسید و بیشتر تجربیات واقعی آن‌ها و نحوه واکنش‌شان به مشکلات احتمالی را بسنجید.

نکته مهم

از پرسیدن سوالاتی که با یک عبارت کوتاه می‌شود جواب‌شان را داد پرهیز کنید. سعی کنید سوالاتی اصطلاحا باز بپرسید تا متقاضی بتواند بیشتر حرف بزند. درک این موضوع حیاتی‌ست که در آینده آن‌ها بیشتر از شما قرار است به جای شرکت‌تان با مشتریان حرف بزنند. پس مهم است با شخصیت‌شان آشنا شوید.

فقط به توضیح شنیدن بسنده نکنید

در جلسه مصاحبه، اجازه ندهید که نامزدهای شغلی به شما نحوه کار خود را بگویند. بهتر است از آنها بخواهید آن را به شما نشان دهند.

بنابراین سعی کنید برخی از موقعیت‌های متداول در خرده‌فروشی‌تان را شبیه‌سازی کنید و خود یا دیگر متقاضیان کار را به جای مشتری گذاشته تا بهتر بتوانید نحوه برخورد نامزدها با مشتریان را بسنجید.

به دنبال کارمندان جاه طلب باشید

در گذشته تصور می‌شد مهم‌ترین وجهه شخصیتی یک کارمند، اطاعت‌پذیری اوست. اما سال‌هاست که کسب‌وکارها مایل هستند افراد پرانرژی و الهام‌بخشی را استخدام کنند که به احتمال زیاد فراتر از آنچه از آن‌ها خواسته می‌شود عمل می‌کنند.

کارمندان جاه طلب بسیار سخت کار می‌کنند تا در نقش خود بهترین عملکرد را داشته باشند و اغلب به بهبود وظایف خود و بهره‌وری بیشتر فکر می‌کنند. این امر آن‌ها را تبدیل به با کیفیت‌ترین کارمندان خرده‌فروشی‌ها می‌کند.

از روابط کارمندان‌تان استفاده کنید

همیشه وقتی نیاز به جذب نیرو دارید، از کارمندان مورد اعتماد فعلی و حتی قبلی‌تان پرس و جو کنید و بپرسید که آیا دوستانی دارند که توانایی کار در خرده‌فروشی شما را داشته باشند یا خیر.

کارمندان قابل اعتماد، یک مرجع عالی برای شما هستند که می‌توانند حسابی ریسک سرمایه‌گذاری روی استخدام نیروی جدید را کاهش دهند و آدم‌هایی شبیه به خود را وارد سیستم شما کنند.

به دنبال مهارت‌های ارتباطی عالی باشید

نامزدی که با دقت به حرف‌ها و اتفاقات واکنش نشان می‌دهد و مودبانه از دیگران استقبال می‌کند، خود را از سایرینی که مهارت‌های اجتماعی مناسبی ندارند متمایز می‌کند.

این مساله امری تعیین‌کننده برای شماست. مهارت‌های ارتباطی عالی، نتایج کسب‌وکار بهتری را در هر جنبه‌ای از شرکت ارائه می‌دهد، مخصوصا برای موقعیت‌های شغلی که به طور مستقیم با مردم در ارتباط است.

سعی کنید شور و شوق را در چشمان آنها ببینید

نامزدهایی برای موقعیت شغلی مورد نظرتان پیدا کنید که از کاری که انجام می دهند هیجان زده هستند. مثلا در طول مصاحبه وقتی از موفقیت‌هایشان می‌گویند، چشمان‌شان برق می‌زند.

اگر کاندیداها با شوق و شخصیتی شاد در مصاحبه شرکت کنند، ممکن است نشانه خوبی باشد که آنها مایل به عضویت در تیم شما هستند و کار تیمی را به خوبی بلدند.

واقعیت‌های شغلی را نادیده نگیرید

از همان ابتدا با کارمند آینده خود در مورد آنچه که قرار است انجام دهد صادق باشید. صادق بودن، شما را قادر می‌سازد تا بهترین افراد را استخدام کنید. وعده‌های دروغین ندهید و موقعیت شغلی را به خوبی برای افراد متقاضی شرح دهید تا در آینده دچار مشکل نشوید و مجبور به استخدام دوباره نباشید.

سخن آخر

یادتان نرود که سرمایه‌گذاری بر روی کارمندان و رفاه آن‌ها این شانس را به شما می‌دهد که همکاری طولانی مدتی با نیروهایتان داشته باشید. ضمنا کارکنان شادتر به معنای مشتریان شادتر هستند، بنابراین همیشه سعی کنید فضایی سالم برای کارکنان خرده‌فروشی که استخدام می‌کنید ایجاد کنید. امیدواریم که این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری