اهمیت مرچندایزینگ در فروشگاه های زنجیره‌ای

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

مرچندایزینگ یا بازارپردازی، روشی است برای نحوه نمایش کالاها در فروشگاه. یکی از مهم ترین وظایف مرچندایزر، چیدن صحیح و اصولی محصولات است. هدف از این کار نیز، جلب توجه مشتری و استفاده بهینه از حداقل فضای فروشگاه است.

مرچندایزینگ یا بازارپردازی چیست؟ چه اهمیتی در بازاریابی و فروش یک فروشگاه زنجیره ای دارد؟ آیا تابحال چیزی درباره این اصطلاح و اهمیت آن شنیده اید؟ برای پاسخ به سوالات، تا انتهای این مطلب از بلاگ هایپر با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: وظایف اصلی پرسنل فروشگاه های زنجیره ای چیست؟

مرچندایزینگ چیست؟

نام دیگر مرچندایزینگ، بازارپردازی است. بعبارتی این اصطلاح به معنای نحوه نمایش کالاها به مشتریان در فروشگاه است. هدف از انجام این کار، افزایش فروش یک محصول و دیده شدن بهتر آن است. چند واژه در واژه مرچندایزینگ گنجانده شده، این چند واژه شامل طراحی چیدمان فروشگاه، بازاریابی کالای مناسب در زمان مناسب، مکان مناسب، تعداد مناسب و برچسب قیمت مناسب می‌باشد.

مرچندایزینگ چیست؟

چه شخصی مرچندایزر نامیده می‌شود؟

یکی از مهم ترین وظایف مرچندایزر، چیدن صحیح و اصولی محصولات است. بعلاوه این شخص باید خلاق و خوش ذوق بوده و توانایی بررسی و تحلیل رفتار مخاطبین و تاثیر چیدمان کالا بر میزان فروش را داشته باشد.

این فرد با تیم فروش همکاری کرده و به دنبال عرضه هر چه بهتر محصولات موجود در فروشگاه است. از جمله ویژگی های دیگری که باید یک مرچندایزر داشته باشد، تسلط بر فنون فروش و مذاکره، مهارت در چیدمان اجناس و جلوه‌ پردازی آنها، جلب‌ توجه خریداران بالقوه، خوش آمدگویی و اطلاع‌رسانی به آن‌ها و تهیه گزارش است.

مهم‌ترین وظایف مرچندایزر

یکی از مهم ترین وظیفه این شخص، مشارکت در تدوین استراتژی فروش اجناس در فروشگاه و برنامه‌ریزی حجم خرید مشتریان است. این فرد باید اهدافی را که مدیران سطح بالاتر تدوین کرده اند را به دستورالعمل و رویه‌هایی ترجمه می‌کنند تا دستیاران فروش بتوانند آن‌ها را در سطح فروش عملیاتی کنند.

بطور کلی همه این کارها انجام می‌شود تا فروش خاموش تحقق یابد. فروش خاموش نیازی به فروشنده نداشته و خریدار بدون دخالت نیروی انسانی مجاب به خرید می‌شود، در حقیقت کالا خود می‌تواند موجب فروشش گردد.

مهم‌ترین وظایف مرچندایزر

هدف از مرچندایزینگ

جلب توجه مخاطب

جلب توجه مشتری هنگام خرید، یکی از مهم ترین اهداف مرچندایزینگ است. بعبارتی زمانی ک قفسه ها و ویترین فروشگاه طبق اصول چیده شود، توجه خریدار بیشتر جلب شده در نتیجه احتمال خرید افزایش پیدا می‌کند.

استفاده بهینه از فضای فروشگاه

با استفاده از این روش، می‌توانید از حداقل فضای فروشگاه، حداکثر استفاده را داشته باشید.

نکات مهم در مرچندایزینگ

چیدمان ویترین

اولین چیزی که در جلب توجه مخاطب تاثیر دارد، ویترین فروشگاه است. بعبارتی اگر چیدمان و محصولات موجود جذاب باشد، احتمال ورود مشتری به فروشگاه بیشتر است.

نکات مهم در مرچندایزینگ

طرح چیدمان کالا داخل فروشگاه

از روش های رایج تبدیل مخاطب به مشتری، چیدمان صحیح اقلام داخل فروشگاه است. در مرچندایزینگ، محصولات موجود در فروشگاه باید طوری کنار هم قرار بگیرند که مشتری با دیدن آنها، احساس نیاز و خرید پیدا کند.

نکته بعدی این است که مرچندایزینگ، یک روش کاربردی برای فروش بهتر و بیشتر محصولات است و با این روش می‌توانید براحتی مشتری را به خرید تشویق کنید.

شناخت مخاطب

اصلی ترین مرحله در بازارپردازی، شناخت مخاطب است. زیرا با انجام این کار، می‌دانید که محصولات موجود در فروشگاه را چگونه به مشتریان معرفی کنید. در مرچندایزینگ باید بدانید کدام محصولات را در چه زمانی، در کدام قسمت فروشگاه، با چه قیمتی و با چه چیدمانی در معرض دید مشتری قرار دهید.

عناصر مهم در مرچندایزینگ دیداری

رنگ

یکی از عناصر مهم در جلب نگاه مشتریان، رنگ ها و هماهنگ بودن آن است. این نکته را فراموش نکنید که هر کجا که چشم‌ها خیره شوند، مراجعه کننده زیادتری خواهد داشت.

عناصر مهم در مرچندایزینگ دیداریعلائم راهنما 

محصولات شما زبان صحبت نداشته و نمی‌توانند خود را تبلیغ کنند. به همین منظور شما باید از نشانه ها و علائم مختلف برای نمایش فواید محصول و خرید آن استفاده کنید.

تعیین نقطه کانونی در مرچندایزینگ

همیشه اطمینان حاصل کنید که مشاهده کالاها توسط مشتریان به راحتی انجام شود. در واقع از دیدگاه مشتری این موضوع را بررسی کنید.

استفاده از فضاهای خالی در مرچندایزینگ

در اغلب فروشگاه های زنجیره ای، فضاهایی وجود دارد که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر این فضاها خالی است، حتما از آن استفاده کنید. به این منظور، در این فضا، از علائمی در مورد محصولات یا اطلاعاتی در مورد برندها استفاده کنید.

قرار دادن اجناس در دید مشتری

بعنوان یک بازارپرداز، باید یک چیدمان درست و اصولی برای محصولات فروشگاه در نظر گیرید تا به درستی نمایش داده شوند. بعبارتی هر چه بیشتر محصولات را مشاهده کنند، احتمال خرید آنها بیشتر خواهد شد.

چیدمان متقاطع یا چیدمان ضربدری

چیدمان متقاطع یا چیدمان ضربدری

در این نوع چیدمان، محصولاتی که مکمل هم بوده و یا به نوعی با یکدیگر در ارتباط هستند، در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. از مهمترین کارهایی که چیدمان ضربدری انجام می‌دهد، یادآوری محصولاتی است که برای خرید آن‌ها به فروشگاه مراجعه نکرده‌اید ولی با مشاهده آن‌ها در زمان و مکان درست، تصمیم به خریدشان می‌گیرید.

سخن پایانی

ما در این مطلب از بلاگ فروشگاه هایپرفامیلی، به شرح توضیحات کلی درباره مرچندایزینگ و تاثیر آن در افزایش فروش پرداختیم. اگر این اصول ذکر شده را رعایت کنید، مسلما سریعتر به هدف رسیده و فروش خود را بالا می‌برید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری