تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هایپرفامیلی | همه چیز ارزون و فامیلی

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 7 دقیقه

فروشگاه‌های زنجیره‌ای

در سال‌های اخیر با رشد چشمگیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای رو به رو شده‌ایم به طوری که در مدت کوتاهی نام‌های مختلفی به مصرف کنندگان معرفی شدند. هر یک از این فروشگاه‌ها با توجه به ماهیت و اهداف خود خدماتی به خریداران عرضه کرده که هر کدام به نوعی مورد استقبال واقع شده است. یکی از دلایل جذب مشتری در این نوع کسب و کارها، تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای است.

تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای انواع مختلفی دارد که برخی از آن‌ها در همه فروشگاه‌ها با شرایط تقریبا یکسان برقرار است و برخی دیگر، ویژه فروشگاه خاصی است و نوع خاصی از شرایط خرید را پیش روی مشتری قرار می‌گیرد. گاهی مشتری این فروشگاه زنجیره‌ای را به این نوع خاص تخفیف می‌شناسد و حتی برنامه خرید خود را بنا بر آن تنظیم می‌کند.

بیشتر بدانید: استراتژی های تخفیف و اهمیت آن در خرده‌فروشی

مزایای خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای

دلایل زیادی را می‌توان برای محبوبیت و رشد چشمگیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای در مدت زمان کوتاهی که کار خود را در شهرهای مختلف شروع کرده‌اند، عنوان کرد. تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یکی از این دلایل است اما تنها دلیل آن نبوده و حتی شاید بتوان گفت که الویت اول خریداران هم نیست. اگر بخواهیم به طور خلاصه از زاویه دید مشتری، به مزایای خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بپردازیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنوع گسترده کالا و قدرت انتخاب بالا
  • تجمع برندهای مطرح در یک مجموعه
  • همسان سازی قیمت‌ها و نظارت بر این فروشگاه‌ها
  • قیمت پایین محصولات
  • صرفه جویی در زمان
  • حذف ترافیک و کاهش شلوغی‌های شهر
  • تخفیف‌ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل حذف واسطه‌ها
  • جوایز و هدایای در نظر گرفته شده برای خریداران

 تخفیف‌ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

مشتریان از فروشگاه‌های زنجیره‌ای استقبال بسیار خوبی کرده‌اند که به برخی از دلایل آن اشاره شد. خرید از یک فروشگاه زنجیره‌ای از این نظر برای مشتریان جذاب است که به قول معروف با یک تیر چند نشان می‌زنند. خریداران با انتخاب یک فروشگاه زنجیره‌ای، می‌توانند تمام خرید خود را به صورت یکجا انجام دهند و با توجه به تنوع محصولات در این فروشگاه‌ها، از آزادی کامل برای انتخاب محصول با کیفیت برخوردارند.

تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز یکی از دلایل وسوسه‌انگیز برای خرید از این فروشگاه‌ها است. زیرا علاوه بر تمام خدماتی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ارائه می‌شود، خرید نیز به صرفه خواهد بود. در ادامه برخی از این تخفیف‌ها را باهم مرور می‌کنیم. این تخفیف‌ها ممکن است در فروشگاه‌های مختلف با شرایط مختلفی ارائه شود.

فروشگاه‌های همیشه تخفیف

فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل خرید حجم بالای محصولات از تولید کننده و همچنین حذف واسطه‌ها این فرصت را دارند تا محصولات خود را با قیمت پایین‌تری به مشتری عرصه کنند. به این ترتیب تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای اغلب همیشگی است اما میزان آن در اجناس مختلف متفاوت است. اختلاف قیمت را می‌توانید روی قفسه‌های اجناس مختلف ببینید و یا اینکه معمولا در فاکتور خرید دو نوع قیمت درج می‌شود که یکی قیمت واقعی محصول و دیگری قیمت با تخفیف است. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که مایحتاج خود را به صورت کلی تهیه می‎کنید، این فروشگاه‌ها برایتان مقرون به صرفه خواهد بود و در مجموع می‌توانید تخفیف چشمگیری از خرید خود داشته باشید.

تخفیف خرید اول

برخی فروشگاه‌ها برای جذب مشتریان جدید پیشنهاد جالبی ارائه می‌دهند و آن یک تخفیف ویژه برای خریدارانی است که برای بار اول به این فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند. با وجود تنوع بالای اجناس، قطعا مشتری می‌تواند محصول مورد نظر خود را پیدا کند و در صورت لزوم، برای خریدهای بعدی نیز به این فروشگاه برگررد و حتی مشتری ثابت شود. این تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم به نفع خریدار و هم فروشنده است.

تخفیف‌های مناسبتی

تخفیف‌های مناسبتی از آن دست تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که در مدت کوتاهی سیل مشتریان را روانه فروشگاه‌ها می‌کند. برخی مناسبت‌ها فرصت خوبی است تا از تخفیف‌های ویژه برخوردار شد. این تخفیف می‌تواند به صورت درصدی بالاتر از تخفیف معمول باشد و یا روی محصول خاصی هدف‌گذاری شده شود.

به عنوان مثال اگر فروشگاهی به طور میانگین اجناس خود را با 15 درصد تخفیف می‌فروشد، در سالگرد افتتاح فروشگاه، در یک مدت مشخص همه اجناس خود را با 30 درصد تخفیف به فروش می‌گذارد. مثال دیگر، جشن‌ها و مراسمات سنتی ما است که افراد به آن توجه دارند. به عنوان مثال به مناسبت شب یلدا، فروشگاه تخفیف خاصی را اعلام می‌کند و یا فقط این تخفیف را روی محصولات مناسب این زمان مانند آجیل و انواع شکلات در نظر می‌گیرد.

تخفیف افتتاحیه

افتتاحیه‌های فروشگاه‌ها فرصت خیلی خوبی برای خرید با تخفیف‌های قابل توجه است؛ معمولا تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایام افتتاحیه بسیار چشمگیر و وسوسه‌انگیر است. در عین حال که با مرکز خرید جدیدی آشنا می‌شوید و کیفیت و عملکرد آن را ارزیابی می‌کنید، از این تخفیف ویژه نیز برخوردار خواهید شد.

تخفیف دوره‌ای

تخفیف‌های دوره‌ای از انواع رایج تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هستند که می‌تواند به صورت فصلی یا ماهانه انجام شود. مثلا مشتریان می‌دانند که این فروشگاه خاص در روزهای اول هر ماه و یا آخر هر فصل تخفیف‌های ویژه‌ای ارائه می‌کند و در نتیجه خرید خود را برای آن زمان برنامه‌ریزی خواهند کرد. از آن‌جا که زمان این نوع تخفیف‌ها معمولا ثابت هستند، مشتریانی که مایحتاج خود را کلی خریداری می‌کنند، از آن استقبال کرده و خرید خود را برای این زمان برنامه‌ریزی می‌کنند.

تخفیف ویژه

فروشگاه‌ها در ایام مختلف سال و به دلایل مختلفی اقدام به فروش اجناس با تخفیف ویژه می‌کنند. این تخفیف ممکن است به صورت تخفیف درصدی روی قیمت باشد یا شرایط دیگری برای آن در نظر گرفته شده باشد. به هر صورتی که باشد، خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این مدت که تخفیف‌های ویژه برای محصولات در نظر گرفته می‌شود برای مشتریان بسیار دلچسب و به صرفه است.

جشنواره‌ها

جشنواره‌های فروش همیشه با تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای همراه است که با عنوان جشنواره، تخفیف خوبی نیز انتظار می‌رود. جشنواره‌ها می‌تواند به صورت‌های مختلفی باشد. ساده‌ترین نوع آن فروش با یک تخفیف نسبتا بهتر در مقایسه با دیگر مواقع است. گاهی فروشگاه‌ها در این جشنواره‌ها خلاقیت بیشتری به خرج می‌دهند تا با استقبال بیشتری روبه رو شوند. در نظر گرفتن یک جایزه ارزشمند از طریق قرعه کشی برای خریداران در مدت زمان جشنواره، یا پیشنهادهای ویژه دیگری که معمولا حداقل میزان خرید در آن مشخص می‌شود.

به عنوان مثال در ایام شیوع بیماری کرونا، فروشگاه‌های فامیلی جشنواره‌ای با عنوان چشنواره فروش اینترنتی فامیلی با 99 درصد تخفیف برگزار کردند که به منظور ترغیب مشتریان به در خانه ماندن و خرید اینترنتی صورت گرفت.

باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان جمعی از مشتریان وفادار یک فروشگاه هستند که معمولا همه خرید خود را از یک فروشگاه خاص انجام می‌دهند و علاوه بر آن فروشگاه محبوب خود را به دیگران نیز معرفی می‌کنند. فروشگاه‌ها اغلب با در اختیار داشتن اطلاعات این مشتریان، به طور دائم با آن‌ها در ارتباط هستند. این مشتریان از اولین افرادی هستند که از تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با خبر می‌شوند.

علاوه بر آن ممکن است فروشگاه‌ها تخفیف‌های ویژه یا امتیازهای خاصی برای آن‎ها در نظر بگیرند که علاوه بر خرید مستمر و رضایتمندی از عضویت در باشگاه مشتریان، از تخفیف‌های خوبی نیز برخوردار شوند و در نهایت از همه لحاظ خریدی مقرون به صرفه خواهند داشت.

خرید آنلاین

با پیشرفت تکنولوژی و روش‌های مدرن خرید، برخی از فروشگاه‌ها اقدام به فروش اینترنتی کرده‌اند که با توجه به مدت زمان کوتاهی که از فراگیر شدن این نوع فروش می‌گذرد، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کنار فروشگاه‌های عریض و طویل خود، سایت فروش اینترنتی نیز راه‌اندازی کرده‌اند که علاوه بر درج محصولات، توضیحی درباره محصول و همچنین قیمت آن و میزان تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز بیان شده است.

خرید آنلاین از چند جهت به نفع خریدار خواهد بود. اول آنکه فرصت دارد درهر مکانی که باشد، به سادگی خرید خود را انجام دهد و در وهله اول در وقت خود صرفه‌جویی کند. همچنین فرصت کافی خواهد داشت تا محصولات متنوع را ارزیابی و برندهای مختلف را باهم مقایسه کند. معمولا خرید اینترنتی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تخفیف بیشتری همراه است و همچنین امکان ارسال رایگان نیز برای مشتریان وجود دارد. گاهی ارسال رایگان با توجه به میزان خرید ارائه می‌شود، مثلا خرید بالای دویست هزار تومان، یا برای مشتریان همیشگی این امکان وجود دارد و در برخی فروشگاه‌ها ارسال رایگان جزئی از خدمات برای تمام مشتریان و در هر شرایطی است.

یکی بخر، دوتا ببر

این تخفیف یکی از قدیمی‌ترین نوع تخفیف‌ها است که اغلب برای محصولی خاص ارائه می‌شود. این تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مشتریان را ملزم می‌کند تا از یک نوع محصول دو تا انتخاب کنند. این نوع تخفیف‌ها اغلب مورد توجه خانواده‌های پر جمعیت یا مشتریانی که خرید خود را به صورت کلی و ماهانه انجام می‌دهند، قرار می‌گیرند.

تخفیف‌های قراردادی

تخفیف‌های قراردادی معمولا با توافق شرکت‌ها و سازمان‌ها با یک فروشگاه زنجیره‌ای انجام می‌شود و به موجب آن کارکنان شرکت یا سازمان از تخفیف و مزایای خاصی برخوردار خواهند شد. گاهی این تخفیف‌ها به صورت درصدی است و گاهی نیز برای آن‌ها اعتباری در نظر گرفته می‌شود که با هر بار خرید از آن اعتبار کم می‌شود. این نوع قراردادها هم مشتریان یک فروشگاه را تضمین می‌کند و هم با تخفیف‌های ویژه رضایت خریداران جلب می‌شود.

قرعه‌کشی و جوایز

از هیجان‎‌انگیز ترین بخش خرید از فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای، قرعه‌کشی و جوایز آن‌ها هستند که انگیزه خریداران را از خرید دوچندان می‎کنند. این جوایز اغلب به صورت نقدی و گاهی جوایز ارزشمند دیگری مانند خودرو است.

همه چیز ارزون و فامیلی

فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای فامیلی با استفاده از محیطی متفاوت، امکانات رفاهی مختلف و خدمات نوین، تجربه‌ای متفاوت برای مشتریان ایجاد کرده است. ابعاد فروشگاه‌ها، تنوع محصولات و تخفیف‌های ویژه در فروشگاه‌های فامیلی باعث شده که مشتریان خرید دلچسب و رضایت‌بخشی را تجربه کنند. شعار این فروشگاه برای تخفیف‌های بی نظیرش ” همه چیز ارزون و فامیلی” است.

سخن پایانی

فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سال‌های اخیر بسیار مورد استقبال واقع شده‌اند و به همین دلیل روز به روز شعبه‌های جدید آن در شهرهای مختلف افتتاح می‌شود. علاوه بر تنوع محصولات، صرفه‌جویی در زمان خرید و همچنین فضا و امکانات قابل توجه، تخفیف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای از دلایل مهم محبوبیت این فروشگاه‌ها است. نمونه ای از این فروشگاه ها، فروشگاه هایپر است که تاکنون، هفتاد شعبه فعال در سراسر ایران دارد.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری