جزییات طرح ملی کالابرگ الکترونیکی

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

ما در این مطلب از بلاگ هایپرفامیلی به شرح جزئیات طرح ملی کالابرگ الکترونیکی می‌پردازیم. برای دریافت اطلاعات مورد نیازتان با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: فروشگاه های زنجیره ای با چه چالش هایی مواجه می‌شوند؟

هدف طرح کالابرگ چیست؟

 هدف دولت از اجرای طرح کالا برگ الکترونیکی این است که مواد مغذی مورد نیاز در ۱۱ قلم کالای سبد مدنظر کالابرگ الکترونیکی به جامعه هدف برسد و دهک های کم‌درآمد جامعه، از نظر تغذیه شامل پروتئین، ویتامین و ریزمغذی‌ها با مشکل مواجه نشوند.

هدف طرح کالابرگ چیست؟

چه کسانی مشمول استفاده از طرح کالابرگ هستند ؟

این طرح، 7 دهک از افراد جامعه را تحت پوشش قرار داده است. خرید با کالابرگ الکترونیکی برای ۹ دهک درآمدی فعال است، اما تنها  7 دهک اول، شامل طرح تشویقی می‌شوند. این افراد می‌توانند ۵۰ درصد از یارانه‌شان را با کالابرگ مصرف کنند. به علاوه خانوارها و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیز شامل این طرح می‌شوند.

واریز اعتبار کالا برگ الکترونیکی به چه نحوی است؟

اعتبار کالابرگ الکترونیکی به حساب بانکی واریز نمی‌شود و تنها روی کارت ملی سرپرست خانوار شارژ می‌شود. بنابراین در زمان استفاده از آن، امکان خرید با تمام کارت‌های بانکی متعلق به سرپرست خانوار وجود دارد و تنها در مرحله نهایی و پرداخت وجه، باید گزینه «استفاده از کالابرگ» را انتخاب کنید. بعبارتی سرپرست خانوار با هر کدام از کارت‌های بانکی خود می‌تواند به فروشگاه‌های مدنظر کالابرگ الکترونیکی مراجعه کند.

واریز اعتبار کالا برگ الکترونیکی

نحوه استفاده از کالابرگ الکترونیکی چگونه است؟

برای استفاده از این طرح، مردم باید به فروشگاه‌هایی که به کارتخوان کالابرگ تجهیز شده‌اند مراجعه کنند و حتی لازم نیست همان کارتی که یارانه معیشتی به آن واریز می‌شود از آن استفاده شود زیرا برای خرید و قیمت پایه از هر کارتی می‌توانند استفاده کنند. اعتبار یارانه‌ای آنها نیز بر اساس کدملی سرپرست خانوار استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از ۱۲۰ هزار تومان یارانه مازاد؟

در این طرح: سه دهک کم‌درآمد یارانه ماهانه ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند، اما چون طرح کالابرگ الکترونیک کاملاً اختیاری است، اگر این افراد حداقل به میزان ۲۰۰ هزار تومان در قالب کالابرگ الکترونیکی از ۱۱ قلم کالای موردنظر خریداری کنند، آنگاه ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافه برای آنها واریز می‌شود و در واقع کل یارانه آنها که صرف کالاهای مدنظر می‌شود به ۵۲۰ هزار تومان در ماه افزایش می‌یابد.

شرط اختصاص ۱۲۰ هزار تومان یارانه مازاد این است که همین میزان اضافه هم صرف خرید کالاهای سبد تعریف‌شده دولت در کالابرگ شود.

بر این اساس افرادی که می‌خواهند از این طرح استفاده کنند باید الزاما ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه خود را از کالا برگ استفاده کنند. دراین صورت مبلغ ۱۲۰ هزار تومان تشویقی به صورت اعتبار به یارانه آنها اضافه می شود و تا واریز یارانه ماه بعد فرصت استفاده از آن را دارند.

در صورت عدم استفاده از مزایای خرید اعتباری، همانند قبل می‌توان به صورت نقدی در تاریخ واریز یارانه نقدی، آن را برداشت کرد.

نحوه استفاده از ۱۲۰ هزار تومان یارانه مازاد؟

چطور یارانه هر فرد به ۵۲۰ هزار تومان می‌رسد؟

در صورتی که خانوارها ۵۰ درصد مبلغ یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را که معادل ۲۰۰ هزار تومان می‌شود صرف خرید کالابرگ کنند و از ۱۱ قلم کالای پیش‌بینی شده در طرح خریداری کنند، ۱۲۰ هزار تومان اعتبار اضافه به ازای هر عضو خانواده در حساب سرپرست خانوار شارژ می‌شود و کل یارانه هر فرد به ۵۲۰ هزار تومان در ماه افزایش می‌یابد.

چطور می‌توان از اعتبار کالابرگ اطلاع پیدا کرد؟

 برای این که از میزان اعتبار خود اطلاع به دست آورید، می‌توانید از یکی از روشهای زیر اقدام کنید:

  • شماره‌گیری کد دستوری #۲۸*۷۸۸*
  • با استفاده از برنامه کاربردی «شما»:می‌توانید از طریق کافه بازار یا مایکت یا مراجعه به سایت شما این برنامه را روی موبایل خود نصب کنید.
  • برنامه کاربردی شبکه ملی اعتبار «شما» میزان اعتبار یارانه‌ای کالابرگ را به متقاضیان اعلام می‌کند.
  • مردم با نصب برنامه کاربردی  «شما» می‌توانند  اطلاعات فروشگاه‌ها و سوالات متعددی که دارند در آنجا دریافت کنند و همچنین میزان اعتبار کالابرگ خود را ببینند و اگر کسی تلفن هوشمند نداشت از طریق کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* هم می‌توانند کد خرید و هم اعتبار یارانه خود را بر اساس کد ملی ببیند.
  • در این طرح برای سرپرستان خانوار پیامک ارسال می‌گردد که شما در چه دهکی قرار دارید و مشمول کالابرگ می‌شوید و همچنین از طریق سایت حمایت به نشانی حمایت «https://hemayat.mcls.gov.ir» می‌توانند دهک‌بندی خود را شناسایی کنند و بخشی از اطلاعات خانوار خود را ببینند.
  • اگر کسانی به دهک‌بندی خود اعتراض داشته باشند می‌توانند به سایت حمایت(https://hemayat.mcls.gov.ir) مراجعه کنند و اطلاعات دهک‌بندی خود را ملاحظه کنند و اگر خارج از آن بود می‌توانند به ادارات کل کار و تعاون استان‌ها به صورت حضوری مراجعه کنند.

مزیت استفاده از کالابرگ الکترونیکی در فروشگاه فامیلی

مزیت استفاده از کالابرگ الکترونیکی در فروشگاه فامیلی

شما با استفاده از کالابرگ در شعبات فروشگاه هایپرفامیلی، می‌توانید محصولات مورد نیازتان را با بهترین کیفیت و در برندهای مختلف خریداری کنید. بعبارتی دست شما برای انتخاب کالا باز است. از طرفی از بابت کیفیت کالاها نیز خیالتان راحت بوده و با اطمینان خاطر می‌توانید یک خرید خوب را تجربه کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری