سوالات رایج درباره کالابرگ

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

مسلما اغلب شما با واژه کالابرگ و یارانه آشنایی دارید. هدف دولت از اجرای این طرح، رسیدن 11 قلم مورد نیاز از کالای سبد مورد نظر به جامعه هدف است تا دهک های کم‌درآمد جامعه، از نظر تغذیه شامل پروتئین، ویتامین و ریزمغذی‌ها با مشکل مواجه نشوند. در این مطلب از بلاگ هایپرفامیلی، به شرح سوالات رایج درباره کالابرگ و پاسخ آنها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: جزییات طرح ملی کالابرگ الکترونیکی

سوالات رایج درباره کالابرگ

چگونه بفهمیم که دهک چند هستیم؟

برای اطلاع از دهک خود می‌توانید به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی   «www.sso.my.gov.ir» مراجعه کرده و تلفن همراه سرپرست خانوار را وارد کنید. در همین سایت، می‌توانید به دهک خود اعتراض کنید تا بررسی شود.

کالابرگ چیست

کدام دهک ها، یارانه تشویقی 120 هزار تومانی دریافت می‌کنند؟

در حال حاضر، امکان بهره مندی از امکان بهره‌مندی از یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی برای دهک‌های درآمدی ششم و هفتم همچون دهک‌های اول تا پنجم درآمدی فراهم شده است. دهک های هشتم و نهم نیز به تدریج به این طرح اضافه خواهند شد.

نحوه استعلام میزان اعتبار کالابرگ

اعتبار یارانه برای همه یارانه‌بگیران در دهک‌های اول تا هفتم واریز شده و می‌توانند با مراجعه به ۱۲ فروشگاه زنجیره‌ای و بیش از ۱۱۰ هزار فروشگاه خرد، خرید کالاها را انجام دهند. این خانواده‌ها با مراجعه به برنامه شبکه ملی اعتبار «شما» و نصب این اپلیکیشن از نرم‌افزار «بازار» می‌توانند فروشگاه‌های نزدیک محل سکونت را شناسایی و برای خرید ۱۱ قلم کالای اساسی به این مراکز خرید مراجعه کنند. همچنین سرپرست خانوار می‌تواند برای استعلام از مانده‌حساب کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* را شماره‌گیری و سپس گزینه اول «موجودی یارانه سرپرست» را انتخاب کند.

پرتکرارترین سوالات مردم درباره کالابرگ

اگر فردی از طرح کالابرگ استفاده کند، ماه بعدی یارانه نمی‌گیرد؟

یارانه تشویقی برای ماه بعد است که اعتبار آن، زودتر برای‌ خانواده‌ها در نظر گرفته شده است. اما این‌طور نیست که ماه بعد برای‌ آنها یارانه واریز نشود یا اعتبار تشویقی در نظر گرفته نشود. ماه بعد، اعتبار تشویقی یارانه ماه بعدی‌اش قابل استفاده است. یعنی اعتبار یارانه تشویقی یک ماه جلوتر است و افراد هر ماه می‌گیرند و فرصت استفاده از آن را خواهند داشت.

کالابرگ

اگر کسی این اعتبار تشویقی را تا ماه بعدی استفاده نکند، آن اعتبار می‌سوزد؟

اگر هر نفر، ۲۰۰ هزار تومان از یارانه‌ را در این ۱۱ قلم گروه کالایی که اعلام شده استفاده کند،دولت ۱۲۰ هزار تومان به او اعتبار تشویقی می‌دهد. بنابراین یارانه فرد اگر از دهک یک تا ۳ باشد، می‌شود ۵۲۰ تومان.

آن ۱۲۰ هزار تومان اعتبار را اگر تا پایان ماه استفاده کند و کالا بخرد که استفاده کرده، اما اگر استفاده نکند، از بین می‌رود و به قول شما می‌سوزد. البته او باز دوباره ماه بعدی می‌تواند ۲۰۰ هزار تومان از یارانه‌اش را از این گروه کالاها خرید کند و یارانه تشویقی بگیرد. نکته بعدی این که این ۱۲۰ هزار تومان را باید از همین ۱۱ قلم گروه کالایی خرید کند و قابل استفاده برای خرید دیگر اقلام نیست.

آیا هر نوع روغن یا پنیر یا برنج یا با هر برندی را می‌توان با اعتبار تشویقی کالابرگ خریداری کرد؟

اصل کالاها مانند برنج، ماکارونی، شیر و روغن در این طرح مشخص شده است. اما برندی معرفی نشده است. مثلا برای روغن، فرد می‌تواند روغن آفتابگردان بخرد، روغن کنجد، اصلا روغن کرمانشاهی بخرد. او می‌تواند برای استفاده از یارانه تشویقی، همه این مدل‌ها را بخرد، اما یک نکته‌ای دارد. ما در جدول اعلام شده، یک کف قیمتی برای این روغن گذاشتیم. مثلا اگر فرد روغن آفتابگردان بخرد یا کرمانشاهی، ما همان قیمت مبنا را مدنظر قرار می‌دهیم که ۵۵ هزار تومان برای بسته ۸۱۰ گرمی است. مابه التفاوت آن که فرد می‌خواسته بهترین روغن بازار را بخرد، باید از جیب خودش پرداخت کند. ما مبنا را پرداخت می‌کنیم.

آیا در فاکتور مربوطه، برای خرید هر محصول، ذکر می‌شود که چقدر از کالابرگ استفاده شده و چقدر از یارانه نقدی؟

در فاکتور به طور کلی می‌آید که شما چقدر از کالابرگ استفاده و چقدر آن را نقدی پرداخت کردید.

برداشت مابقی یارانه نقدی بعد از خرید با اعتبار کالابرگ قابل استفاده است؟

بله، شما برای استفاده از طرح باید ۲۰۰ هزار تومان از یارانه‌تان را از کالاهای اساسی اعلام شده، خرید کنید تا بتوانید از یارانه تشویقی استفاده کنید. مابقی آن، نقدا قابل برداشت است. البته بر اساس همان عدد، یارانه اصلی است و یارانه تشویقی قابل برداشت نیست. بنابراین اگر کسی از مبلغ یارانه‌اش، ۲۰۰ هزار تومان را کالا خرید، فقط مبلغ ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار تومان باقی مانده بر اساس دهکش را می‌تواند نقدا برداشت کند.

اعتبار کالابرگ

آیا استفاده از این طرح اجباری است و باید حتما یارانه خود را برای خرید سبد غذایی صرف کنیم؟

در خرید کالابرگ هیچ اجباری نیست. مردم می‌توانند یارانه خود را به صورت نقدی به همان روال قبل دریافت یا با ورود به فرایند خرید کالابرگ، از مشوق‌های آن استفاده کنند.

چه اصنافی تحت پوشش هستند؟

عمده فروشی‌ها، خواربارفروشی، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی، فروشگاه‌های محصولات لبنی و پروتئینی، تعاونی‌های مصرف و فروشگاه‌های زنجیره‌ای.

آیا می توان کل اعتبار را صرف خرید یک یا چند قلم کالای اساسی نمود؟

بله، این امکان فراهم است که مردم براساس نیاز خانوار، مقدار کمتر یا بیشتری از کالاهای اساسی را به انتخاب خود و تا سقف میزان اعتبار خرید نمایند.

اگر مشمول دریافت باشیم اما اعتبار را دریافت نکنیم، چه اقدامی باید انجام دهیم؟

جهت ثبت درخواست خود به سامانه www.hemayat.mcls.gov.ir مراجعه فرمایید.

کالاهایی که شامل اعتبار می شوند کدام‌اند؟

۱۰ قلم کالای اساسی شامل شیر و ماست کم چرب، پنیر سفید، گوشت سفید(مرغ)، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی، قند، شکر و برنج برای مشاهده جدول کالاهای اساسی میتوانید به برنامه کاربردی “شما” (فارا) یا سایت shoma.sfara.ir  مراجعه نمایید.

آیا کارمزدی از سوی شخص دارنده کارت باید به فروشنده پرداخت شود؟

آیا کارمزدی از سوی شخص دارنده کارت باید به فروشنده پرداخت شود؟

خیر، خرید در طرح کالابرگ الکترونیکی همانند خریدهای عادی هیچ هزینه و کارمزدی ندارد.

آیا امکان استفاده از اعتبار در خریدهای اینترنتی وجود دارد؟

به زودی امکان خرید از فروشگاه‌های مجازی که به سامانه “شما” متصل شده‌اند، فراهم می‌شود.

آیا کارت های بانک های خاصی در این طرح قابل استفاده هستند؟

خیر محدودیتی وجود ندارد. با استفاده از کلیه کارت‌های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار است، قابلیت خرید وجود دارد.

آیا امکان خرید از فروشگاه های زنجیره های وجود دارد؟

بله فهرست فروشگاه‌های مجاز و آدرس آنها از طریق مراجعه به سایت شما به آدرس shoma.sfara.ir یا از طریق برنامه کاربردی “شما” (فارا) قابل مشاهده است.

آیا امکان خرید از فروشگاه های زنجیره های وجود دارد؟

سخن پایانی

ما در این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی، به شرح سوالات رایج مردم درباره کالابرگ پرداختیم. شما می‌توانید کالابرگ خود را در فروشگاه های فامیلی نیز استفاده کنید. مزیت استفاده از کالابرگ در فامیلی این است که هم با تخفیف خرید کرده و هم از تنوع بالای کالایی بهره مند می‌شوید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری