طرز تهیه شله زرد، دسری خوشمزه و پرطرفدار

آشپزی

یکی از دسرهای خوشمزه و پرطرفدار که در هر زمانی بویژه ایام محرم و ماه رمضان تهیه می‌شود، شله زرد است. این دسر طرز تهیه آسانی داشته و شما می‌توانید آن را به راحتی در منزل تهیه کنید. برای آشنایی با طرز تهیه این دسر، با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: نوشیدنی هایی برای رفع تشنگی در ماه رمضان

مواد لازم برای تهیه شله زرد

مواد لازم برای تهیه شله زرد

برنج نیم دانه ۲ لیوان
شکر ۴ لیوان
گلاب نصف لیوان
خلال بادام ۱۰۰ گرم
کره ۱۰۰ گرم
زعفران دم کرده ۲ قاشق غذاخوری
نمک ۱ قاشق چایخوری
دارچین برای تزیین

طرز تهیه شله زرد

گام 1

در اولین مرحله برای تهیه شله زرد، برنج را پاک کرده و در کاسه ای می‌ریزم. روی برنج آب ریخته و با دست برنج را زیر و رو می‌کنیم. آب را دور ریخته و دوباره این کار را تکرار می‌کنیم تا آب برنج زلال شود.

گام 2

پس از زلال شدن آب برنج، ۱ لیوان گلاب و ۱ لیوان آب روی برنج ها ریخته و 30 دقیقه به آن زمان می‌دهیم. بادام ها را نیز در ظرفی پر از آب ریخته تا پوست آن جداشود. پس از گذشت 30 دقیقه، در قابلمه ای مناسب، 8 لیوان آب می‌ریزیم.

گام 3

قابلمه را روی حرارت بگذارید تا آب به جوش آید. سپس مخلوط برنج، آب و گلاب را در قابلمه ریخته و دوباره زمان می‌دهیم تا آب به جوش آید. کف های ایجاد شده را برداشته و حرارت را کم می‌کنیم تا برنج بپزد.

گام 4

برنج را تست کرده و در صورتی که مغز آن سفت بود، کمی شکر به مخلوط بیفزایید و هم بزنید تا ته نگیرد.

گام 5

پوست بادام ها را گرفته و از وسط نصف می‌کنیم تا خلالی شود. کمی از آن را کنار گذاشته و مابقی آن را در شله زرد می‌ریزیم. سپس زعفران دم کرده را همراه با کمی نمک به شله زرد می افزاییم.

مواد لازم برای تهیه شله زرد

گام 6

شله زرد را هم می‌زنیم تا به قوام و غلظت مورد نظر برسد. پس از رسیدن به غلظت مورد نظر، مقداری از شله زرد را در کاسه ای ریخته و آن را می‌چشیم. در صورتی که غلظت آن خوب بود، کره را افزوده و شعله را خاموش می‌کنیم. اگر هنوز به غلظت مد نظر نرسید بود، زمان دهید تا بپزد. در نهایت شله زرد را در ظرفی ریخته و تزئین کنید.

سخن پایانی

در این مطلب از بلاگ فامیلی، به شرح طرز تهیه شله زرد پرداختیم. این دسر را در منزل تهیه کرده و نوش جان کنید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی