کاربردهای فناوری بلاکچین در صنعت خرده فروشی

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر در صنعت خرد فروشی فعالیت می‌کنید، باید بدانید که فناوری بلاکچین، پتانسیل بالایی برای افزایش ارزش افزوده در این صنعت دارد. ما در این مطلب از بلاگ هایپر، به شرح فناوری بلاکچین و اهمیت آن در صنعت خرده فروشی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: فرانچایز در صنعت خرده فروشی

بلاکچین چیست؟

مسلما با نام فناوری بلاکچین آشنایی دارید. امروزه این فناوری در بخش های مختلف گسترده شده و ابتدای شروع کار آن با سیستم های مالی شروع شده است. این فناوری یک دفتر کل غیر متمرکز و غیر قابل تغییر است که سوابق تراکنش‌های مالی و دارایی‌ها را در یک شبکه سازمانی تسهیل می‌کند. این دارایی ها می‌توانند به روشی امن، از طریق شبکه بلاکچین ردیابی یا معامله شوند.

بلاکچین چیست؟

کاربرد فناوری بلاکچین در صنعت خرده فروشی

کیفیت محصولات حفظ می‌شود

شما می‌توانید از تکنولوژی بلاکچین در زمینه ردیابی و صدور فاکتور در مراحل مختلف استفاده کنید. در مورد محصولاتی که سرعت فاسد شدنشان بالاست، می‌توان از حسگر‌های خاصی برای ثبت داده‌های دما در رسیدهای دیجیتالی استفاده کرد. بعلاوه در صورتی که محصولی آسیب پذیر باشد، شرکت می‌تواند با رجوع به تاریخچه ثبت شده در بلاکچین تأمین کنندگان، تولید کنندگان و دسته‌هایی که محصول در آن تولید شده است را شناسایی کند.

از کلاهبرداری پیشگیری می‌شود

وجود سیستمی که به صورت ذاتی قابلیت کلاهبرداری در آن وجود نداشته باشد بسیار هیجان‌انگیز و جذاب خواهد بود. بعنوان مثال اغلب کمپانی ها برای جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری، با استفاده از صورت‌حساب‌های ثبت شده روی بلاکچین از عدم تغییر آن بین خریدار و فروشنده، اطمینان حاصل می‌کنند.

با استفاده از این تکنولوژی، فروشندگان تضمین می‌کنند که محصولات ثبت شده روی بلاکچین اصل و مورد تأیید هستند. بدیهی است که برای انجام این کار تمام اطلاعاتی که وارد رسید بلاکچین می‌شوند باید یکپارچه باشند.

Customer information is managed

اطلاعات مشتریان مدیریت می‌شود

تکنولوژی بلاکچین، استفاده هویت‌های غیر متمرکز را ممکن می‌سازد. در این صورت، افراد داده‌های شخصی خود را خارج از دیتابیس‌های کمپانی‌های بزرگ و به صورت غیرمتمرکز روی زنجیره بلاکچین نگهداری می‌کنند.

این کار امکان راستی آزمایی هویت و دیتای مورد نیاز را در هر زمانی قابل انجام می‌کند. استفاده از سیستم‌های غیرمتمرکز باعث می‌شود تا افراد مدیریت اطلاعات خود را در دست داشته باشند.

اعتماد و وفاداری مشتریان افزایش می‌یابد

مشتری در مرکز توجه هر کمپانی است. اغلب شرکت ها به دنبال ایجاد و بهبود اعتماد و وفاداری در مشتریان خود هستند. اینجاست که فناوری بلاکچین مورد توجه قرار می‌گیرد. حال جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های مشتریان، اولین مولفه اعتمادسازی است. این موضوع ریسک های امنیتی به دنبال دارد که بلاکچین این ریسک را رفع کرده و امنیت اطلاعات مشتری را افزایش خواهد داد. این فناوری در اتوماتیک شدن تراکنش ها نیز نقش دارد. یعنی با ایجاد شرایط خاص، تراکنش ها خود به خود انجام می‌شوند.

موجودی‌ها ردیابی و کنترل می‌شود

مدیریت موجودی، یکی از عوامل حیاتی در صنعت خرده فروشی است. با کنترل بهینه موجودی ها، با اثرات مثبتی مانند کاهش هزینه موجودی، تأمین بموقع محصولات و افزایش رضایت مشتری، تسهیل مدیریت زنجیره تأمین و بهبود پیش‌بینی و افزایش حاشیه سود روبرو خواهید شد. زمانی که شما از فناوری بلاکچین در صنعت خرده فروشی استفاده کنید، می‌توانید به راحتی عناصری مانند مقدار موجودی، سفارشات و گزارش‌های انتقال و تحویل کالا در هر مرحله از زنجیره تأمین را رصد کنید. 

موجودی‌ها ردیابی و کنترل می‌شود

از حقوق نیروی کار حمایت می‌شود

فناوری بلاکچین نقش مؤثری در ردیابی و پیگیری مشکلات و شکایت‌های محیط کار از لحاظ قوانین کارگری می‌تواند داشته باشد. البته این فناوری راه حل نهایی برای مشکلات نیروی کار نیست.

سخن آخر

تکنولوژی بلاکچین کاربردهای مختلفی در صنعت خرده فروشی دارد. این تکنولوژی ارتباطاتی سریع‌تر، مطمئن‌تر و پایدار‌تر برای طرفین قرارداد فراهم می‌کند. با استفاده از این فناوری، صنعت خود را به جایگاه‌های بالاتری ارتقا دهید. امیدواریم که این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری