فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت، کدامیک برای خرید گزینه‌ مناسب‌تری هستند؟

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 7 دقیقه

فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت، کدام بهتر است؟ امروزه دیگر مشغله افراد باعث شده است که آنها نتوانند مانند گذشته برای خرید مایحتاج خود مدام جا به جا شوند یا از مغازه‌های مختلف خریداری کنند. شرایط ایجاب می‌کند به دنبال فروشگاه‌هایی باشند که نیازهای آنها را یکباره و یکجا برآورده می‌کند و لزوم مراجعه به سایر مغازه‌ها را از بین ببرد. اینجا است که این سوال پیش می‌آید: فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت، کدامیک بهتر نیازهای افراد را تامین می‌کنند؟ برای پاسخ به این سوالات، تا انتهای این مطلب با بلاگ هایپرفامیلی همراه باشید.

بیشتر بدانید: فروشگاه زنجیره‌ای خوب چه ویژگی‌ها، اصول و استراتژی‌هایی باید داشته باشد؟

فروشگاه زنجیره‌ای چیست؟

فروشگاه زنجیره‌ای چیست؟

فروشگاه‌های زنجیره‌ای به گروهی از فروشگاه‌های خرده فروشی مشابه هم گفته می‌شود که کالاهای یکسانی را به فروش می‌رسانند. تمام این مغازه‌ها یا شعب، تحت کنترل دفتر مرکزی بوده و شعبات آن در نقاط مختلف شهر یا حتی در مناطق مختلف کشور افتتاح می‌شوند. این فروشگاه‌ها همگی کالاهای مشابهی را از دفاتر مرکزی دریافت کرده و به فروش می‌رسانند.

سوپرمارکت چیست؟

سوپرمارکت یک مغازه خصوصی است که طیف گسترده‌ای از مواد غذایی، نوشیدنی‌ها و محصولات خانگی را به صورت دسته بندی شده ارائه می‌دهد. در تعریف، سوپرمارکت از مغازه‌هایی که قدیم به آنها بقالی گفته می‌شد، بزرگتر است و افراد انتخاب وسیع‌تری نسبت در آنها دارند، اما از نظر دامنه‌ی کالاهای تجاری، کوچکتر و محدودتر از یک فروشگاه زنجیره‌ای هستند.

افراد زیادی در انتخاب بین فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت تردید دارند. آنها نمی‌دانند خرید از این فروشگاه‌ها می‌تواند چه مزایایی داشته باشد و چرا باید آنها را انتخاب کنند.

فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت؟

چرا افراد باید فروشگاه‌های زنجیره‌ای را انتخاب کنند؟ یا چرا در رقابت انتخاب بین فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت، فروشگاه زنجیره‌ای می‌تواند گزینه‌ بهتری باشد؟ در ادامه مزایای خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمده است که به شما در درک بهتر این تفاوت‌ها کمک می‌کند.

فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت؟

تنوع محصولات

یکی از اصلی‌ترین دلایل انتخاب فروشگاه زنجیره‌ای برای خرید، تنوع بالای محصولات در آن است. بسیاری از مایحتاج روزمره‌ شما از مواد خوراکی گرفته تا مواد شوینده و حتی ابزارها و وسایل را می‌توانید به آسانی در این فروشگاه‌ها تهیه کنید. چیدمان مناسب این محصولات در قفسه‌های مرتب و دسته بندی شده به شما کمک می‌کند که به عنوان یک خریدار بتوانید راحت‌تر بین محصولات مختلف گشت بزنید و آنها را دقیق‌تر بررسی کنید. این شیوه‌ ارائه و قفسه بندی، به شما کمک می‌کند که به راحتی و در زمان کوتاه‌تری به رنج وسیعی از محصولات دسترسی داشته باشید. این در حالی است که در مغازه‌های قدیمی برای خرید هر کدام از این دسته‌ها باید به یک مغازه‌ جداگانه مراجعه می‌کردید.

استفاده از تخفیفات همیشگی

یکی دیگر از برتری‌های این فروشگاه‌ها در جنگ انتخاب بین فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت، وجود تخفیفات همیشگی است. چیزی که در بیشتر سوپرمارکت‌ها، شاهد آن نیستید. از آنجایی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، دست واسطه کوتاه است و محصولات از دفتر مرکزی تهیه می‌شوند و فرایند تامین و ارائه‌ کالا در آنها بسیار با سوپرمارکت‌ها متفاوت است، آنها می‌توانند به طرق مختلف اقدام به سرشکن کردن هزینه‌های خود کنند و منابع مالی که از طریق این حرکت عایدشان می‌شود را به صورت تخفیف‌های دوره‌ای روی بعضی از کالاهای پرمصرف ارائه دهند.

استفاده از تخفیفات همیشگی

این در حالی است که در سوپرمارکت‌های قدیمی به دلیل شیوه‌ی تامین منابع، این امکان برای مغازه‌دار وجود ندارد. بعلاوه مزیت دیگری که خاص فروشگاه‌های زنجیره‌ای است این است که شما می‌توانید از مزایای خریدهای بیشتر از این مجموعه بهره‌مند شوید. به هر میزان که از این فروشگاه‌ها خریداری کنید، کارت‌های تخفیف یا وفاداری بیشتری دریافت می‌کنید. در بسیاری از این فروشگاه‌ها به شخص شما یک کد اختصاصی خرید داده می‌شود و از آن پس میزان خریدهای شما به صورت امتیاز در حساب کاربریتان ذخیره می‌شود و می‌توانید به عنوان یک مشتری وفادار از مزایای شرکت در قرعه‌کشی یا خریدهای بیشتر یا تخفیفات بالاتر بهره‌مند شوید.

کنترل کیفی محصولات

بحث بعدی که در مورد فروشگاه‌های زنجیره‌ای بسیار رعایت می‌شود، بحث کنترل کیفی محصولات است. بیشتر این فروشگاه‌های بزرگ متخصصینی دارند که با انجام آزمایشات مربوطه می‌تواند سلامت محصولات را تایید نمایند. در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تنها به نتایج شرکت‌های تولید کننده بسنده نمی‌شود و محصولات یک بار دیگر، از هر نوعی که باشند توسط متخصصین نیز کنترل و آزمایش می‌شوند. این بررسی‌های دقیق و سخت‌گیرانه، تولید کنندگان را نیز وادار می‌کند که نسبت به ارتقای کیفیت محصولاتشان به سطح استاندارد موردنظر، اقدام نمایند.

بعلاوه به دلیل وجود رقابت‌های درون صنفی بین فروشگاه‌های زنجیره‌ای مختلف، آنها مجبور می‌شوند که برای جذب مشتری بیشتر به مسئله‌ی کنترل کیفیت محصولات اهمیت دهند. در شرایطی مثل شرایط بهداشتی کنونی، لزوم انجام این کنترل‌ها بسیار بیشتر به نظر می‌رسد. پس در حین انتخاب بین فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت، اگر به فکر سلامت هر چه بیشتر محصولات هستید حتماً یک فروشگاه زنجیره‌ای را انتخاب کنید.

به روز بودن محصولات

یکی دیگر از مزایای فروشگاه‌های زنجیره‌ای، به روز بودن محصولات است. شما می‌توانید محصولات جدید و متنوعی را در این فروشگاه‌ها پیدا کنید. محصولاتی که هرگز نمی‌توانید در یک سوپرمارکت ببینید. بسیار پیش می‌آید که برای خرید محصولی به یک سوپرمارکت مراجعه کنید و با این حرف روبه رو شوید که این محصول در این منطقه مشتری ندارد و در نتیجه آن را ندارند. اما در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل تنوع بالای مشتریانِ مراجعه کننده، شما می‌توانید با طیف وسیعی از محصولات روبه‌رو شوید.

استفاده از تخفیفات همیشگی

جنبه‌ تفریحی خرید

یکی دیگر از مسائلی که در مورد خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مطرح است این است که شما می‌توانید در کنار خرید از این فروشگاه‌ها، تفریح هم بکنید. فضای اختصاص داده شده به این فروشگاه‌ها به گونه‌ای است که می‌توانید ضمن خرید، از تفریح در کنار خانواده نیز لذت ببرید. بسیاری از این فروشگاه‌ها به فضای بازی کودک مجهز هستند و کودک شما می‌تواند لحظات شادی را داشته باشد و بعلاوه در روند خرید شما هم اختلال ایجاد نکند.

امکانات رفاهی

نکته‌ی دیگری که در رقابت بین فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت، منجر به پیروزی این فروشگاه‌ها می‌شود، بحث تخصیص امکانات رفاهی گسترده است. این امکانات از پارکینگ فروشگاه گرفته، تا سیستم‌های تهویه‌ای، درجه حرارت مناسب فروشگاه چه در تابستان و چه در زمستان، وجود دوربین‌های مداربسته، وجود قفسه بندی‌های مناسب و بخش‌بندی و تابلوهای راهنما، همه بخشی از امکانات رفاهی ارائه شده در این فروشگاه‌های زنجیره‌ای هستند. این امکانات در اختیار همه‌ی مشتریان این فروشگاه‌ها قرار می‌گیرد چه کسانی که چند هزار تومان خرید می‌کنند چه کسانی که به صورت میلیونی خرید انجام می‌دهند. همگی از این امکانات بهره‌‌‌مند می‌شوند. شما این امکانات را در هیچ سوپرمارکتی پیدا نمی‌کنید و خیلی از مواقع به خاطر نبود یک جای پارک ساده از خرید از این مغازه‌ها منصرف هم شده‌اید.

تخصصی بودن امور

چقدر برای وقت خود احترام قائلید؟ در انتخاب بین یک فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت چقدر برایتان مهم است که کار شما به صورت روان و بدون معطلی انجام شود؟ تا به حال چقدر پیش آمده که می‌خواستید از صاحب مغازه سوالی در مورد محصولاتتان بپرسید اما او مشغول کار دیگری یا رسیدگی به مشتری دیگری بوده است؟ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل تخصصی شدن کارها، هرکسی به انجام کاری مشغول است.

برخی مامور پاسخگویی به سوالات شما در حین خرید هستند، برخی مسئول صندوق پرداخت هستند، برخی کار نگهبانی و حراستی انجام می‌دهند و گروهی نیز مسئول رسیدگی به امور مشتریان هستند. حال آنکه در یک سوپرمارکت همه‌ی این نقش‌ها به صاحب مغازه می‌رسد که به احتمال زیاد نمی‌تواند پاسخگوی مناسبی برای همه‌ی آنها باشد و این برای شما تنها یعنی اتلاف وقتی بیشتر.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای یک فروشگاه زنجیره‌ای نسبت به یک سوپرمارکت، می‌توانید به سایت هایپر مراجعه کنید.

مزایای دریافت نمایندگی فروشگاه زنجیره ای

مزایای بالا کمک زیادی به انتخاب بین فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت کرده و حالا شما به خوبی از برتری این فروشگاه‌ها نسبت به سوپرمارکت‌های قدیمی مطلع هستید.

اخذ نمایندگی یک فروشگاه زنجیره‌ای صنعت بسیار کم ریسکی است و درآمدزایی در آن به طور کامل تضمین شده است. با اخذ برند معتبر یکی از این فروشگاه‌ها شما می‌توانید اعتماد مشتریان را به خود جلب کنید. همچنین از آنجایی که خرید به صورت عمده و گسترده از دفتر مرکزی انجام می‌شود، می‌توانید تخفیفات بالا و فروش‌های ویژه‌ای را در هر ماه ارائه دهید که منجر به تبلیغ محصولاتتان در بین افراد شهر می‌شود.

مزایای دریافت نمایندگی فروشگاه زنجیره ای

با اخذ نمایندگی شما می‌تواند طرح‌‌های ویژه، جشنواره‌ها و قرعه کشی‌های متنوعی برگزار کنید که همه‌ی اینها مانند یک آهنربا مشتریان را به سمتتان جلب می‌کند. از آنجایی که شما زیرمجموعه‌ی یک برند بزرگتر هستید نیازی به تبلیغات جداگانه ندارید و تبلیغاتتان به صورت متمرکز انجام می‌شود.

اگر همچنان بین تاسیس فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت تردید دارید، لازم است بدانید که طرح های تشویقی زیادی  برای ارتقا سطح فروش شما به عنوان یک عامل برگزار می‌شود و شما می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی جهت مدیریت فروشگاه نیز بهره‌مند شوید. بعلاوه مانند یک سوپرمارکت مجبور نیستید با تامین کنندگان کالاها در ارتباط باشید و بدون نیاز به مذاکره با آنها و صرف وقت و هزینه می‌توانید کالاهای موردنیاز خود را تامین کنید.

همچنین نیازی نیست کالاها را به صورت نقدی خریداری کنید یا مجبور به تحمل هزینه‌های انبارداری یا خواب پول شوید یا نگران دپوی محصولات باشید. اگر بین داشتن یک فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت در تردید هستید، لازم است بدانید داشتن نمایندگی از بسیاری از جهات یک سرمایه‌گذاری کم ریسک و پرسود به نظر می‌رسد و شما می‌توانید از مزایای بیشماری که تنها بخشی از آنها در بالا گفته شد بهره‌مند شوید.

فروشگاه‌ زنجیره‌ای فامیلی

فروشگاه‌ زنجیره‌ای هایپرفامیلی، در سه حوزه‌ اصلی تنوع محصولات، ابعاد فروشگاه و ایجاد تجربه‌ی خرید لذت بخش برای مشتریان با سایر بازارها به رقابت می‌پردازد. این شرکت برگ زرین دیگری در گروه صنعتی گلرنگ است و بعد از فروشگا‌ه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، تجربه‌ی موفق دیگری در زمینه‌ فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور به حساب می‌آید.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای فامیلی

این شرکت در نظر دارد با ایجاد فضای محیطی و امکانات رفاهی مناسب، اقدام به ارائه‌ی خدماتی نماید که تا به حال در هیچ فروشگاهی ارائه نشده است. در فروشگاه هایپرفامیلی شما می‌توانید رنج گسترده‌ای از محصولات که همگی تحت نظارت‌های کنترل کیفی قرار گرفته‌اند را مشاهده و خریداری نمایید و تجربه‌ی خوبی از خرید بدست آورید. همچنین این فروشگاه به منظور گسترش هرچه بیشتر خدمات، اقدام به اهدای نمایندگی به افراد واجد شرایط نیز می‌کند و شما می‌توانید قوانین و شرایط مربوط به این کار را در سایت همین فروشگاه مطالعه کنید.

سخن پایانی

در پایان، پاسخ به سوال فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت دیگر چندان دشوار نیست. در این مطلب از سایت فامیلی با موضوع فروشگاه زنجیره‌ای یا سوپرمارکت با شما کاربران گرامی همراه بودیم. فروشگاه‌های زنجیره‌ای به وضوح اقدام به ارائه‌ی خدمات و امکاناتی می‌کنند که در سوپرمارکت‌های قدیمی مشاهده نمی‌شود. همانند بسیاری از چیزهای دیگری که در اطراف ما در حال تغییر است، شیوه‌ خرید محصولات نیز تغییر کرده است و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، انتخاب زندگی مدرنِ آینده خواهند بود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری