روش های شناخت مشتریان که باید بدانید

صنعت خرده‌فروشی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

برای شناخت مشتریان، باید در ابتدا به خوبی آنها را بشناسید. به این منظور از اطلاعات و داده های مختلف استفاده کنید، با آنها گفتگو کرده و یا از طریق شبکه های اجتماعی با آنان ارتباط برقرار کنید.

مسلما می‌دانید که شناخت مشتریان و توجه به آنها، اصلی ترین وظیفه هر فروشنده ای است. در واقع مشتریان می‌توانند برند شما را بسازند یا شکست دهند. هدف نهایی یک بازاریاب عالی، داشتن آگاهی قوی از برند، نظرات مشتریان عالی و وفادار است که مدام برمی‌گردند و دیگران را به انجام همین کار تشویق می‌کنند. حال برای شناخت مشتری و نگهداشتن آنان، انجام چه کارهایی لازم است؟ برای پاسخ به این سوال، تا انتهای این مطلب از بلاگ هایپرفامیلی همراه باشید.

بیشتر بدانید: روش های کاربردی برای افزایش فروش در فروشگاه های زنجیره ای

اهمیت شناخت مشتری

اهمیت شناخت مشتری

در صورتی که برای شناخت مشتریان خود تلاشی نکنید، در کمترین زمان ممکن آنها را از دست خواهید داد. بعلاوه اگر نتوانید با پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی با آنان ارتباط برقرار کنید، اعتبار برند شما و همچنین مخاطبان به سرعت کاهش می‌یابد.

هنگامی که در حال ایجاد استراتژی‌ها یا کمپین‌های بازاریابی محتوا برای تبلیغ برند خود هستید، به راحتی می‌توانید با عناصر خلاقانه غرق شوید و نیازها، خواسته‌ها و ترجیحات خاص را در این فرآیند فراموش کنید.

چرا باید مشتری را بشناسیم؟

  1. 83 درصد از افراد، خدمات خوب به مشتریان را مهم ترین معیار خود برای تصمیم گیری در مورد خرید ذکر می‌کنند.
  2. 73 درصد از مشتریان انتظار دارند که شما نیازها و انتظارات منحصر به فرد آنها را درک کنید.
  3. 61 درصد از مشتریان پس از یک تجربه بد، به یک برند جدید روی می‌آورند.

چرا باید مشتری را بشناسیم؟

روش های شناخت مشتری

استفاده از اطلاعات و داده ها

امروزه که همه افراد با دنیای دیجیتال و داده ها سر و کار دارند، باید شما نیز دست به کار شوید. تمامی داده ها و اطلاعات را جمع آوری کرده و از آنها به نحو احسن استفاده کنید. نمونه آن برنامه Google Analytics است که برای استخراج اطلاعات از عادات، ترجیحات و رفتارهای مشتریانتان، گزینه بسیار مناسبی است.

گفتگو و تاثیر شگفت انگیز آن

یکی از مستقیم‌ترین و مؤثرترین راه‌ها برای شناخت مشتریان، شروع گفتگو با آنهاست. با ملاقات با مشتریان خود در جایی که هستند، می‌توانید درک کنید که چگونه با همتایان خود ارتباط برقرار می‌کنند و در عین حال سؤالات ارزشمندی را از آنها به گونه‌ای که ارگانیک است و نه مزاحم می‌پرسند. و وقتی سؤالات درستی بپرسید، به جواب خواهید رسید.

گفتگو با مشتری و تاثیر شگفت انگیز آن

پاسخ به به نظرات مثبت و منفی

پاسخ دادن به اظهارات مثبت و منفی به شیوه ای سازنده و به موقع همیشه سودمند است. صرف نظر از جایی که آنها پست می‌شوند، باید به ارائه پاسخ های شخصی به نظرات مشتریان در حوزه عمومی اختصاص دهید. انجام این کار برند شما را انسانی می‌کند، تعهد شما را به تجربه مشتری نشان می‌دهد و بینش مکالمه ای بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. خوب یا بد، زمان بگذارید تا به مشتریان برگردید. این می‌تواند یک «متشکرم از بازخورد شما» ساده یا ارائه راه حلی برای مشکل آنها باشد.

پاسخ به به نظرات مثبت و منفی

تنظیم تخفیف ها و مشوق های خود

یکی دیگر از نکاتی که برای شناخت و حفظ مشتری باید انجام داد، در نظر گرفتن تخفیفات و مشوق هایی برای آنهاست. به این منظور در اینباره برنامه ریزی کرده و طبق آن عمل کنید.

راه اندازی یک طرح وفاداری تلفن همراه

با صحبت از تقویت اعتماد و ایجاد روابط بلندمدت، ایجاد یک طرح وفاداری مشتری نه تنها نرخ حفظ مشتری شما را افزایش می‌دهد، بلکه پورتال ارتباطی مستمری را بین برند و مخاطبان خود باز می‌کند. نشان دادن قدردانی از مشتریان شما باعث تشویق اعتماد و وفاداری می‌شود که به نوبه خود باعث می‌شود مشتریان، بیشتر با برند شما در نقاط تماس ارتباط برقرار کنند. طراحی مسابقه ای که سر و صدایی ایجاد کند و فالوورها و مشتریان شما را درگیر کند، می‌تواند تا حد زیادی به افزایش آگاهی از برند کمک کند.

راه اندازی یک طرح وفاداری تلفن همراه

سخن پایانی

مشتریان کلیدی ترین بخش هر بیزینس هستند، در نتیجه باید به آنها توجه کرده و هدف گذاری کنید. فروشگاه فامیلی در این مطلب، به شرح نکاتی در خصوص جذب و حفظ مشتریان پرداخت. با مطالعه این مقاله، با راه های طلایی این عمل آشنا شوید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری