با تاثیرات اخبار بد بر کودکان آشنا شوید

دانستنی ها
زمان مطالعه: 4 دقیقه

در همه جای جهان، همیشه خبرهای خوب وجود نداشته و گاهی با اخبار بد و ناراحت کننده مواجه می‌شویم. این اخبار بد می‌تواند بر روح انسان تاثیرات منفی و مخرب داشته باشد. حال اگر طرف مقابل این اخبار، کودکان و نوجوانان باشند چه باید کرد؟ مسلما تاثیر اخبار بد بر کودکان بسیار مخرب تر از تاثیر آن بر بزرگسالان است. برای دور ماندن از این معضل، والدین باید حواس خود را جمع کرده و به دنبال راهکارهایی برای محافظت از فرزندان خود باشند. ما در این مطلب از بلاگ هایپر به شرح اثرات منفی اخبار بد بر کودکان و راهکارهایی برای حفاظت از آنها پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: نکات طلایی برای خرید از فروشگاه با کودکان

 

اثرات اخبار بد بر روحیه کودکان

تاثیرات اخبار بد بر کودکان

افزایش میزان اضطراب

یکی از بارز ترین اثرات منفی اخبار بد بر کودک، افزایش میزان اظطراب در آنهاست. بعبارتی خبرهای منفی، موجب بروز واکنش هایی در مغز و بروز اختلالات اضطرابی در آنها خواهد شد. تاثیرات اخبار بد زمانی بروز می‌کند که نگرانی‌های آن‌ها با موضوعاتی شبیه اخباری که می‌شنوند، شکل می‌گیرد. بعنوان مثال، نسبت به جدا شدن والدین خود از هم و پیش آمدن اتفاقاتی مانند جنگ مضطرب می‌شوند. در بعضی موارد، کودک نمی‌تواند درباره اضطراب خود صحبت کند و گاهی با بروز مشکلات جسمی مانند دل درد های شدید همراه است. شما با آگاهی از علائم فیزیکی اضطراب در کودکان، می‌توانید تا حدودی در این زمینه به آنها کمک کنید.

افزایش میزان ترس کودک

افزایش میزان ترس کودک

یک کودک کم سن و سال، درک درستی از اخبار ندارد. بعنوان مثال دیدن خبرهایی مانند آدم ربایی، جنگ، دزدی، ریختن ساختمان های بلند و تصادف می‌تواند بر روحیه کودک، آسیب های جبران ناپذیری به جای بگذارد. حال همین موضوع می‌تواند موجب ایجاد یک فوبیا برای کودک و حتی باقی ماندن اثرات آن در بزرگسالی شود. در صورتی که این موضوع را جدی نگیرید، در آینده به وفور جدی تر و شدیدتر شده و حل آن بسیار سخت خواهد شد.

بروز مشکلات مختلف در یادگیری

بروز مشکلات مختلف در یادگیری

همانطور که ذکر شد، کودکان درک درستی از خبرهای بد نداشته و با استرس های ذهنی مواجه می‌شوند. نتیجه این استرس برابر است با پایین آمدن سرعت پردازش و یادگیری کودک‌. بعبارتی سرعت درک درس ها در مدرسه پایین آمده و حتی ممکن است که کودک نتواند در بحث های درسی و کلاسی مشارکت کند. در واقع اخبار بد، مسیر ذهنی هر کودکی را منحرف خواهد کرد.

به هم ریختن خواب کودک

به هم ریختن خواب کودک

کودکان و نوجوانان به دلیل قرارگیری در مراحل رشد، به خواب بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند. زمانی که کودک در طول روز اخبار بد با صحنه‌های ناراحت کننده ببیند، با بی خوابی، بد خوابی و حتی کابوس مواجه خواهد شد.

بروز مشکلات غذایی

استرس و اضطرابی که به کودک وارد می‌شود، می‌تواند بر میل به غذا خوردن کودک نیز تاثیر بگذارد. این موضوع زمانی خطرناک است که کودک با کاهش وزن شدید و نرسیدن به استانداردهای وزنی مواجه شود. در این صورت رشد و تکامل کودک نیز با مشکل روبرو خواهد شد.

افزایش میزان پرخاشگری کودک

افزایش میزان پرخاشگری کودک

در بعضی موارد، دیدن اخبار بد می‌تواند بر رفتار کودکان تاثیر گذاشته و موجب بروز رفتارهای خشونت آمیز شود. تماشای صحنه های خشونت آمیز موجب الگوگیری کودک شده و با رفتارهای نادرست همراه خواهد شد. در نتیجه تا جای ممکن کودکان را از اخبار بد و خشونت آمیز دور نگه دارید.

راهکارهایی برای محافظت از کودک در برابر اخبار بد

کنترل میزان شنیدن و دیدن اخبار بد

تا حدود سن ده سالگی، کودک شما درک درستی از اخبار نداشته و نمی‌تواند آن را تحلیل کند. در نتیجه تا جای ممکن آنها را از شنیدن و دیدن این اخبار دور کنید.

راهکارهایی برای محافظت از کودک در برابر اخبار بد

سوالات و ابهامات کودک را بی پاسخ نگذارید

معمولا بچه ها بسیار کنجکاو بوده و همیشه سوال هایی برای پرسیدن دارند. در نتیجه سوالات آنها را پاسخ داده و اطلاعات آنها را کامل کنید. در این صورت فرزند شما بیشتر احساس امنیت خواهد کرد.

به آنها اجازه دهید تا درباره ترس خود صحبت کنند

همیشه سعی کنید تا با فرزند خود صحبت کرده و به آنها حس امنیت دهید. زمانی که کودک از ترس های خود صحبت کند، حس بهتری داشته و کمتر دچار مشکل خواهد شد.

صحبت با کودک درباره ترس های خود

سخن پایانی درباره تاثیرات اخبار بد بر کودکان

ما در این مطلب از بلاگ هایپرفامیلی به شرح تاثیرات اخبار بد بر روح و جسم کودکان و راهکارهای آن پرداختیم. امیدواریم که برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری