11 ماده غذایی که نباید در یخچال نگهداری شوند

آشپزی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

برخی مواد غذایی در صورت نگه داشته شدن در یخچال، طعم و مواد مغذی موجود در خود را از دست داده و زودتر فاسد می‌شوند. حال چه موادی را نباید در یخچال نگه داریم؟ نان بیات، پیاز، سیر، سیب زمینی، هندوانه، عسل، قهوه، کدو حلوایی، روغن زیتون، کنسرو تن ماهی و سبزیجات معطر.

یکی از ضروری ترین ابزار زندگی که به سالم ماندن و طراوت مواد غذایی کمک می‌کند، یخچال است. برخی افراد این تصور را دارند که هر نوع ماده غذایی را می‌توان در یخچال نگهداری کرد اما این تصوری غلط است. در واقع برخی مواد غذایی در صورت نگه داشته شدن در یخچال، طعم و مواد مغذی موجود در خود را از دست داده و زودتر فاسد می‌شوند. حال چه موادی را نباید در یخچال نگه داریم؟ برای پاسخ به این سوال، با هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: با مصرف این معجون ها، لاغر شوید

این مواد غذایی را در یخچال نگذارید

نان بیات نخورید

فضای سرد یخچال، بیات و خشک شدن نان را تسریع می‌کند. در نتیجه بهتر است که آن را در جانانی نگهداشته و تازه تازه میل کنید. در غیر اینصورت، نان را در فریزر گذاشته و در زمان مصرف، گرم کنید.

این مواد غذایی را در یخچال نگذارید

پیاز

سرما موجب تغییر رنگ و فاسد شدن پیاز می‌شود. در نتیجه پیش از بریدن، باید در دمای اتاق و دور از نور خورشید نگهداشته شود. پس از پوست کندن نیز بهتر است که هر چه سریع‌تر مصرف شود و در صورت نگهداشته شدن در یخچال، درون کیسه های پلاستیکی قرار داده شود.

سیب زمینی

این ماده نیز مانند پیاز باید در دمای اتاق و دور از نور خورشید نگهداشته شود. از طرفی نباید آن را در یخچال نگهدارید زیرا نشاسته در دمای پایین از بین رفته و شل و پلاسیده می‌شود. بهترین راه نگهداری سیب زمینی، مکانی سرد و تاریک است.

سیر

محیط سرد یخچال، موجب از بین رفتن طعم و رایحه سیر می‌شود. بعلاوه نباید سیر را در فضای بسته نگهدارید زیرا باعث می‌شود تمامی مواد غذایی، طعم و بوی سیر بگیرند. بهترین راه نگهداری سیر، استفاده از پاکت های کاغذی است. سیرهای پوست‌کنده نیز، باید در عرض ۱۰ روز مصرف شوند در غیر اینصورت فاسد می‌شوند.

این مواد غذایی را در یخچال نگذارید

هندوانه

پیش از بریدن هندوانه، آن را در دمای اتاق نگهدارید تا آنتی اکسیدان های آن حفظ شود. اما پس از بریدن، آن را با چیزی پوشانده و در یخچال قرار دهید تا طعم سایر خوراکی‌ها را جذب نکند.

عسل

عسل یکی از خوراکی‌هایی است که نباید در یخچال نگهداری شود، چون در سرما سفت شده و بافت و طعم آن تغییر می‌کند. دمای اتاق، بهترین دما برای نگهداری عسل است زیرا به روان و یکدست ماندن آن در مدت زمان طولانی کمک می‌کند.

قهوه

رطوبت و سرما، طعم و عطر قهوه را از بین برده و فاسد شدن آن را سرعت می‌بخشد. برای حفظ کیفیت این ماده، آن را در ظرفی کیپ و بدون نفوذ بریزید و در دمای اتاق نگهداری کنید.

قهوه

کدو حلوایی

رطوبت موجود در یخچال، سرعت فاسد شدن کدو را بالا می‌برد، در نتیجه آن را در جای سرد و خشک نگهداشته و از رطوبت دور کنید.

روغن زیتون

مسلما می‌دانید که روغن زیتون باید در جای تاریک نگهداشته و در یخچال قرار نگیرد زیرا سفت شده و به حالت جامد درآمده و طعم آن نیز تغییر می‌کند.

سبزیجات معطر

نگهداری سبزیجات معطر مانند ریحان، جعفری و…  در جای خشک و دور از رطوبت، موجب افزایش ماندگاری و تازگی سبزیجات خواهد شد. در نتیجه بهتر است که آنها را در یخچال نگهداری نکنید.

کنسرو تن ماهی

سرما موجب زنگ زدن و فاسد شدن تن ماهی می‌شود. فقط در صورتی می‌توانید آن را در یخچال نگهداری کنید که درب آن باز شده باشد. به این منظور، بهتر است که قبل از قرار دادن در یخچال، آن را در ظرف دیگری بریزید.

11 foods that should not be stored in the refrigerator

نکاتی که باید به آن توجه کنید

  • غذاهای تهیه شده با تخم مرغ را در اولین فرصت میل کنید. زیرا تخم مرغ موجود در آن بسرعت فاسد شده و می‌تواند آسیب های زیادی به شما برساند.
  • مرغ، مستعد جذب باکتری است به همین دلیل نگهداری آن اهمیت زیادی دارد. مرغ خام، در یخچال، تنها تا دو روز سالم می‌ماند ولی در فریزر تا یک سال هم می‌ماند. مرغ پخته بهتر است بیشتر از چند روز نگهداری نشود، زیرا می‌تواند باعث مسمومیت شود.
  • هرگز غذاهای داغ را در یخچال نگذارید زیرا دما را بالا برده و به یخچال آسیب می‌زند.
  • محیط یخچال، مستعد رشد باکتری‌ است، در نتیجه مواد غذایی را قبل از گذاشتن در یخچال، بشویید.

سخن پایانی

ما در این مطلب از بلاگ فروشگاه فامیلی، به شرح نکاتی درباره نحوه نگهداری مواد غذایی در یخچال پرداختیم. امیدواریم که برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری