4 نوع شیرینی خشک محبوب با طرز تهیه آسان

آشپزی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

انواع شیرینی خشک، در همه مراسم و مهمانی ها، از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این نوع شیرینی مانند انواع شیرینی تر، در دورهمی های کوچک نیز مورد مصرف قرار می‌گیرد. تهیه انواع شیرینی خشک در منزل کار سختی نبوده و شما می‌توانید به راحتی شیرینی مورد علاقه خود را تهیه نمایید. با بلاگ هایپر همراه باشید.

بیشتر بدانید: طرز تهیه ۵ نوع دسر آسان برای مهمانی های شما

طرز تهیه انواع شیرینی خشک

شیرینی نخودچی

مواد لازم

آرد نخودچی ۳۷۵ گرم
پودر قند ۱۵۰ گرم
روغن صاف قنادی ۱۵۰ گرم
پودر هل ۱ قاشق چایخوری
کاکائو یا پودر پسته یا کنجد (برای تزئین) به مقدار لازم

طرز تهیه

 1. برای تهیه آرد نخودچی، ترجیحا از نخودچی تازه و مرغوب استفاده کنید. به این منظور، نخودچی ها را در آسیاب ریخته و پودر کنید. سپس آنرا یکبار الک کنید.
 2. روغن و پودر قند الک‌ شده را به مدت 10 دقیقه، با همزن مخلوط کنید و ترکیبی سبک و سفید رنگ بدست آورید. پس از آن پودر هل آسیاب شده را افزوده و به مدت 1 تا 2 دقیقه هم بزنید.
 3. آرد نخودچی را قاشق قاشق به ترکیب مد نظر افزوده و پس از هر بار افزودن، آن را هم بزنید. با دست خمیر بدست آمده را منسجم کرده و داخل کیسه فریزر قرار دهید. سپس آن را به مدت 1 ساعت در یخچال بگذارید.
 4. روی صفحه کار مورد نظر، یک کاغذ روغنی قرار داده و خمیر را با وردنه، روی آن صاف کنید. در کشیدن وردنه احتیاط کنید زیرا این خمیر کمی پوک است. زمانی که ضخامت خمیر به اندازه دلخواهتان رسید، قالب بزنید.
 5. پس از قالب زدن تمامی شیرینی ها، آن را در صفحه روغنی روی سینی فر چیده و به سراغ تزئین شیرینی نخودچی می‌رویم.
 6. تزئین این شیرینی بسته به سلیقه شما می‌تواند متفاوت باشد. کنجد، خلال یا پودر پسته، تخم خرفه یا زعفران دم شده از گزینه های مناسب برای تزئین است. یکی دیگر از راه های تزئین آن، ترکیب مقداری خمیر نخودچی با یک قاشق چایخوری پودر کاکائو است. پس از مخلوط کردن این دو، خمیر بدست آمده را با وردنه صاف کرده و با قالب مورد نظر، آن را قالب می‌زنیم.( می‌توانید از قالب گل مینا استفاده کنید)
 7. سپس آنها را روی شیرینی نخودچی قرار می‌دهیم. سینی فر را به مدت 10 تا 15 دقیقه، در دمای 180 درجه قرار دهید. ضمنا نیازی به طلایی شدن شیرینی نیست زیرا در اینصورت خشک خواهد شد.

شیرینی نخودچی

شیرینی کشمشی

مواد لازم

آرد سفید قنادی ۲۹۰ گرم
پودر قند ۲۵۰ گرم
کره یا روغن جامد ۱۵۰ گرم
تخم مرغ درشت ۲ عدد
کشمش پلویی ۱۰۰ گرم
وانیل یک چهارم قاشق چایخوری

طرز تهیه

 1. قبل از شروع کار، فر را روشن کنید تا گرم شود. سپس روغن و پودر قند الک شده را مخلوط کرده و 5 دقیقه با همزن هم بزنید تا ترکیبی کرم رنگ بدست آورید.
 2. تخم مرغ اول را با وانیل افزوده و یک دقیقه هم می‌زنیم. سپس تخم مرغ های بعدی را بیفزایید. برای مخلوط شدن هر تخم مرغ، یک دقیقه زمان بگذارید.
 3. آرد را در سه مرحله الک کرده و به مواد بیفزایید. سپس با لیسک هم بزنید. 1 تا 2 قاشق از آرد را نگهداشته و با کشمش ها مخلوط کنید.
 4. کشمش و آرد مخلوط شده را به مواد اضافه کرده و با لیسک مخلوط کنید تا کشمش‌ها به صورت یکنواخت داخل مواد پخش شوند.
 5. یک کاغذ روغنی داخل سینی فر قرار داده و مواد را در قیف بدون سر ماسوره بریزید. سپس به اندازه گردو و با فاصله روی سینی بزنید.
 6. مقداری پودر قند روی شیرینی الک کرده و دمای فر را به 170 درجه کاهش دهید. سینی را در فر قرار داده و تقریبا 20 دقیقه به آن زمان دهید تا طلایی شود.

شیرینی کشمشی

شیرینی نارگیلی

مواد لازم

پودر نارگیل ۱۲۰ گرم
سفیده تخم مرغ ۱۲۵ گرم
شکر ۲۵۰ گرم
روغن مایع ۷۵ گرم
آب لیمو ترش نصف قاشق چایخوری
وانیل یک چهارم قاشق چایخوری
خلال یا پودر پسته به مقدار لازم

طرز تهیه

 1. ظرفی برداشته و پودر نارگیل را با شکر مخلوط کنید. سپس نصف سفیده تخم مرغ و نصف روغن مایع را نیز به آن بیفزایید. همه مواد را با هم مخلوط کرده و در غذاساز یا چرخ گوشت بریزید.
 2. مخلوط را داخل قابلمه یا تابه ای ریخته و روی حرارت کم قرار دهید؛ به مدت سه دقیقه، مرتب هم بزنید. حواستان باشد که مخلوط شما بیش از حد داغ نشده و نجوشد. هر زمان که زبری شکر را بین دو انگشتان خود حس نکردید، می‌توانید از روی حرارت بردارید.
 3. حال مابقی سفیده تخم مرغ را به مواد آسیاب شده بیفزایید. پس از آن روغن مایع و وانیل را به مخلوط مورد نظر اضافه کنید.
 4. در نهایت آبلیمو را اضافه کرده و هم بزنید. سپس این مخلوط را روی حرارت گذاشته و به مدت 5 دقیقه، روی حرارت کم قرار داده و مرتبا هم بزنید. در این مرحله نیز مواد شما نباید بجوشد.
 5. پس از داغ شدن، از روی حرارت برداشته و زمان دهید تا خنک شود. سپس در قیف بریزید.
 6. مواد شیرینی نارگیلی را با فاصله روی سینی فر پوشیده از کاغذ روغنی ریخته و روی آن نیز کمی خلال یا پودر پسته بریزید.
 7. به مدت 15 دقیقه، سینی را در دمای 170 درجه قرار داده تا شیرینی ها آماده شود.

شیرینی نارگیلی

شیرینی بهشتی (کرکی)

مواد لازم

روغن صاف قنادی ۲۰۰ گرم
پودر قند ۲۰۰ گرم
آرد ۴۰۰ گرم
روغن مایع ۵۰ گرم
پودر کاکائو یا زعفران یا رنگ دلخواه به مقدار لازم
هل یک چهارم قاشق چایخوری

طرز تهیه

 1. به مدت هشت دقیقه، روغن و پودر قند الک شده را با همزن هم بزنید. سپس اسانس مورد نظر که میتواند هل یا وانیل باشد را اضافه کنید.
 2. مواد را پس از افزودن اسانس مورد نظر، به مدت 2 دقیقه هم بزنید.
 3. نصف آرد و روغن مایع رو اضافه کرده و با لیسک هم بزنید. آرد را قاشق قاشق بیفزایید تا خمیر لطیفی بدست آورید.
 4. سپس مواد را در قیف ریخته و روی کاغذ روغنی روی سینی فر بریزید. به مدت 10 الی 15 دقیقه، سینی را در دمای 180 درجه قرار دهید.

شیرینی بهشتی (کرکی)

کلام آخر

در این مطلب از بلاگ فروشگاه هایپرفامیلی به طرز تهیه 4 نوع شیرینی خشک محبوب پرداختیم. این شیرینی ها طرز تهیه آسانی داشته و در کمترین زمان آماده می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم که تهیه این شیرینی ها را در لیست غذایی خود قرار دهید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری