با طرز تهیه باقلوا استانبولی آشنا شوید

آشپزی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از شیرینی های پرطرفدار و محبوب که منشا آن به کشور ترکیه بازمی‌گردد، باقلوا استانبولی است. شما می‌توانید این شیرینی محبوب را به راحتی در منزل تهیه کنید. برای آشنایی با طرز تهیه باقلوا استانبولی با بلاگ هایپرفامیلی همراه باشید.

بیشتر بدانید: بدون نیاز به فر، شیرینی برشتوک تهیه کنید

مواد لازم برای تهیه باقلوا استانبولی

مواد لازم برای تهیه باقلوا استانبولی

پودر گردو ۱۵۰ گرم
پودر قند ۲ قاشق غذاخوری
پودر دارچین ½ قاشق چایخوری
پودر هل ½ قاشق چایخوری
کره گیاهی یا حیوانی ۱۰۰ گرم
خمیر باقلوای آماده ۱ بسته

مواد مورد نیاز برای تهیه شربت باقلوا

شکر ۲ لیوان
آب ۲ لیوان
زعفران دم کرده ۲ قاشق غذاخوری
جوهر لیمو یا آبلیمو نوک قاشق چایخوری

طرز تهیه

گام اول

در اولین مرحله باید شهد باقلوا را آماده کنید. قابلمه ای مناسب روی حرارت گذاشته و شکر و آب را به همراه زعفران غلیظ دم کرده در آن می‌ریزیم.

شهد باقلوا

گام دوم

حدود 20 دقیقه به شهد زمان می‌دهیم تا بجوشد. هر از گاهی اطراف قابلمه را با برس سیلیکونی تمیز کنید. پس از آن نیز جوهر لیمو یا آبلیمو را به شهد اضافه کنید تا شکرک نزند.

گام سوم

پس از گذشت زمان، حرارت را خاموش کرده و زمان دهید تا خنک شود. سپس خمیر باقلوا را به اندازه قالب موردنظر برش زده و کره را ذوب می‌کنیم.

خمیر باقلوا

گام چهارم

کف قالب مورد نظر را به کره ذوب شده آغشته می‌کنیم. سپس خمیر باقلوا را در قالب قرار داده و دوباره از کره روی خمیر می‌مالیم. در صورتی که از خمیر یوفکا استفاده می‌کنید، باید 7 لایه روی هم بچینید. روی هر لایه از کره آب شده بمالید. برای تهیه مواد میانی باقلوا، پوست گردو را جدا کرده و مغز آن را آسیاب می‌کنیم.

گام ششم

کاسه ای برداشته و پودر گردو را به آن اضافه می‌کنیم. سپس پودر قند را روی آن الک می‌کنیم. پس از آن نیز پودر دارچین را به همراه پودر هل به مخلوط پودر گردو اضافه کرده و هم می‌زنیم.

گام هفتم

مخلوط پودر گردو را روی خمیر باقلوا پخش کرده تا روی خمیر را به طور کامل پوشش دهد، سپس با دست مواد را فشار می دهیم تا فشرده و منسجم شود. در ادامه یک خمیر باقلوا دیگر روی مواد میانی قرار می دهیم.

مواد لازم برای تهیه باقلوا استانبولی

گام هشتم

از کره ذوب شده با برس روی خمیر باقلوا می مالیم. فر را روی حرارت ۱۹۰ درجه سانتی گراد قرار داده و اجازه می دهیم کاملا گرم شود. در ادامه خمیر را به اندازه و فرم دلخواه با چاقو برش می زنیم.

گام نهم

قالب را در طبقه وسط قرار داده و 35 تا 45 دقیقه به آن زمان می‌دهیم. در دقایق پایانی نیز گریل را روشن می‌کنیم.

گام دهم

باقلوا را از فر خارج کرده و شهد خنک را روی باقلوا می‌ریزیم. 4 ساعت به آن زمان دهید تا در دمای محیط مانده و شهد به خرد باقلوا استانبولی برود. پس از آن نیز باقلوا را به مدت 12 ساعت در یخچال قرار دهید.

 باقلوا

کلام آخر

تهیه باقلوا استانبولی کار آسانی بوده و شما می‌توانید به راحتی آن را در منزل تهیه کنید. ضمنا برای خرید مواد مورد نیاز برای تهیه این شیرینی، می‌توانید به یکی از شعبات فروشگاه هایپرفامیلی مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری