روش هایی برای نو نگهداشتن لباس های بافتنی

دانستنی ها
زمان مطالعه: 3 دقیقه

برای نو نگه داشتن لباس های بافتنی، هنگام شستشو به لیبل روی آن توجه کنید. آنها را اتو نکرده و برای شستشو پشت و رو کنید.

با رسیدن فصل پاییز و زمستان، لباس های تابستانی جمع شده و لباس های زمستانی مانند کاپشن، ژاکت، پولیور و انواع لباس های بافتنی دیگر، جایگزین آن می‌شوند. این لباس ها کمی حساس بوده و باید در شستشو و نگهداری آنها بسیار دقت کرد. اگر به دنبال روش ها و اصولی برای مراقبت و سالم ماندن لباس های زمستانی خود دارید، در این مطلب به برخی از مهم ترین آنها اشاره شده است. پس مطالعه این مقاله از بلاگ هایپر فامیلی را از دست ندهید.

بیشتر بدانید: ۱۵ نکته طلایی خوش لباسی برای مردان

نکاتی مهم در مراقبت از لباس های بافتنی

نکاتی مهم در مراقبت از لباس های بافتنی

  • زمانی که قصد خرید لباس بافتنی دارید، قبل از خرید، به بافت آن توجه کنید. این نوع لباس ها باید بافت محکم و سفتی داشته و ضعیف نباشند. در غیر این صورت بعد از گذشت زمان کوتاهی، گشاد شده و فرم اولیه خود را از دست می‌دهند.
  • پرزهای لباس بافتنی را با تیغ اصلاح یا ریش تراش بردارید تا لباس شما مانند روز اول بنظر برسد.
  • به جای آویزان کردن پلیور و ژاکت های سنگین از چوب درختی، آن را تا کنید تا تمیز و مرتب بماند.
  • پلیورهای سبک را از جالباسی و چوب درختی های ابری و لایه دار آویزان کنید.

شستشوی لباس های بافتنی و نکات مربوط به آن

به لیبل شستشوی لباس توجه کنید

بسیاری از افراد شستشوی تمامی لباس های بافتنی را با هم و به یک روش انجام می‌دهند اما این روش اصولی نیست زیرا الیاف بکار رفته در هر کدام متفاوت بوده و در نتیجه روش شستشوی آن نیز متفاوت است. معمولا بیشتر لباس های بافت را باید با دور کند و آب ولرم در ماشین لباسشویی قرار داد. بعلاوه باید از شوینده های مخصوص این نوع لباس ها استفاده کرد.

لیبل شستشوی لباس

3 روش برای شستشوی لباس بافتنی

خشکشویی

در صورتی که لباس باید به روش خشکشویی تمیز شود، یعنی به هیج وجه از شوینده های شیمیایی نباید استفاده کرد و استفاده از بخار، جایگزین آن شود.

شستشو با دست

برای شستشوی لباس با دست، باید از آب ولرم و شوینده های ملایم استفاده کرد. بطوری که هر تکه لباس را به مدت ده دقیقه در آب با دست شسته و با آب ولرم و سرد، آبکشی کنید. پس از خارج کردن آب اضافی آن، لباس را روی سطح صاف پهن کرده و زمان دهید تا خشک شود.

شستشو با ماشین لباسشویی

 در صورت استفاده از ماشین لباسشویی، ترجیحا از دور کند استفاده کرده و سپس روی سطح صاف پهن کنید.

شستشو با ماشین لباسشویی

نحوه شستشو لباس های بافت با الیاف ظریف

لباس هایی مانند کشمیر و ابریشم که الیاف ظریف دارند، حتما باید با دست شسته شده و بدون استفاده از گرما خشک شوند. نکته ای که در خصوص تمامی لباس های بافتنی وجود دارد، عدم شستشوی بیش از اندازه آنهاست زیرا موجب بدحالت شدن فرم آن می‌شود.

لباس بافتنی را حتما پشت و رو کرده و سپس بشویید

برای تمیز شدن لباس، نیازی نیست که روی آن مستقیما در معرض مواد شوینده قرار گیرد. بهتر است تمامی لباس های بافتنی را پشت و رو کرده تا رنگ و بافت رویی لباس کمتر با مواد در تماس بوده و عمر آن افزایش یابد.

تا جای ممکن از مواد نرم کننده استفاده نکنید

در صورت استفاده بیش از حد از مواد نرم کننده، لباس های بافتنی، بدفرم و گلوله گلوله خواهد شد. نکته دیگر در شستشوی این لباس ها، عدم استفاده از وایتکس است.

از اتو لباس های بافتنی خودداری کنید

از اتو لباس های بافتنی خودداری کنید

تا جای ممکن لباس های ضخیم و زمستانی را اتو نکنید. بهترین راه برای باز شدن چروک های لباس، پهن کردن در یک سطح صاف پس از شستشو است. در صورتی که مجبور به استفاده از اتو شدید، از حرارت متوسط استفاده کرده و آن را به لباس فشار ندهید.

سخن پایانی درباره نگهداری از لباس بافتنی

لباس های بافتنی بسیار حساس بوده و نیاز به مراقبت بالایی دارند. ما در این مطلب به شرح تعدادی از نکات مهم در نحوه نگهداری این لباس ها پرداختیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط

جدیدترین اخبار فامیلی

جدیدترین مطالب سبک زندگی

جدیدترین مطالب صنعت خرده‌فروشی

جدیدترین مطالب آشپزی

جدیدترین مطالب آموزشی سلامتی

جدیدترین مطالب توسعه فردی

جدیدترین داتستنی های جالب

جدیدترین مطالب سفر و گردشگری